Pranie, suszenie i prasowanie lnu. Jak to robić?

Lniane ubrania to najpopularniejszy wakacyjny trend. Chętnie nosimy koszule, sukienki czy spodenki wykonane z tego materiału. Daje nam on uczucie chłodu i jest przewiewny, dlatego idealnie sprawdza się w wysokich temperaturach. Niestety, ma jedną, ale za to bardzo dużą wadę – potwornie się gniecie! Jak poradzić sobie z jego żmudnym prasowaniem? Oczywiście, przy pomocy parownicy SteaMaster!

Len – przez jednych uwielbiany za swoją wytrzymałość i przewiewność, przez innych znienawidzony za problemy z prasowaniem. Dzięki wykorzystaniu steamera nie musimy jednak martwić się o jego wygładzanie. Gorąca para poradzi sobie z każdym materiałem, nawet tak trudnym jak len. Przedstawiamy Ci realne efekty prasowania ze SteaMaster!

Len to materiał naturalny, który jest ceniony ze względu na swoje właściwości i pochodzenie. Szyje się z niego rozmaite ubrania – bluzki, sukienki, spodnie, żakiety – oraz tekstylia domowe – pościel, poszewki na poduszki, zasłony czy obrusy. Jest to jednak tkanina dość wymagająca, a jej pielęgnacja do łatwych nie należy, dlatego warto wiedzieć jak prać, suszyć i prasować tkaniny lniane.

Jak prać len?

Len można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. Podczas prania ręcznego nie powinno się go namaczać zbyt długo, szczególnie wtedy, gdy pierzemy tkaniny kolorowe. Zbyt długi kontakt z wodą mógłby spowodować nieładne odbarwienia. Tkaninę tego typu można również prać w pralce, ale należy wówczas ustawić program delikatny, a temperaturę na 30-40 stopni. Pranie w wyższej temperaturze jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy pierzemy lniane ubrania w kolorze białym. Może to jednak spowodować skurczenie się odzieży, dlatego zalecamy daleko idącą ostrożność przy wyborze temperatury.

Lniane tkaniny nie powinny być wykręcane i mocno wyżymane, bo może to powodować ich odkształcanie. Nawet jeśli pierzemy ręcznie, to potem lepiej włożyć lniane ubrania do pralki i ustawić niskie obroty oraz niezbyt długi czas wirowania, niż próbować wykręcać je samodzielnie.

Warto pamiętać, żeby bęben pralki nie był zbyt pełny, gdyż ubrania lnianie nie powinny być ściśnięte. Potrzebują one miejsca na to, by mogły się swobodnie przemieszczać. Do prania tkanin tego typu należy używać wyłącznie łagodnych detergentów, które nie zawierają chloru i środków piorących składających się z innych wybielaczy. Mogą one znacznie osłabić włókna lnu i spowodować, że staną się one mniej trwałe.

Jak suszyć ubrania z lnu?

Wypraną odzież lnianą po wyjęciu z pralki powinno się lekko strzepnąć, by przyjęła odpowiedni kształt. Następnie należy suszyć ją w przewiewnym miejscu, a jeśli jest taka możliwość – na powietrzu. Warto unikać jej wieszania, gdyż ubranie tego typu może zmienić kształt. Lepiej suszyć len na płasko, starając się nadać mu najpierw odpowiednią formę.

Ubrania i dodatki z lnianej tkaniny można również suszyć w suszarce bębnowej, ale należy wybrać wówczas program z niską temperaturą. Suszenie w zbyt wysokiej temperaturze mogłoby spowodować skurczenie się odzieży. Trzeba też pamiętać, by pranie przy wyciąganiu było jeszcze lekko wilgotne, bo wtedy tkanina będzie się idealnie nadawać do prasowania. 

Jak prasować len?

Niektórzy mówią, że zagniecenia zdobią lniane rzeczy i są ich naturalnym elementem, który nadaje im uroku. Jeśli nie jesteśmy jednak zwolennikiem takiego podejścia i uważamy, że lniana odzież, zasłony czy inne dodatki do domu muszą wyglądać jak spod igły, to lepiej wiedzieć, jak je prasować.

Len należy do tkanin, które podczas wygładzania wymagają wysokiej temperatury, gdyż dzięki niej można dobrze rozprasować wszelkie zagniecenia powstałe na ubraniach. Najłatwiej jest je wyprasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne, dlatego zaleca się wygładzanie lnu zaraz po wyjęciu z prania. Jeśli nie ma takiej możliwości, to przed prasowaniem warto skropić go odrobiną wody, np. z pomocą spryskiwacza, żeby ponownie delikatnie go nawilżyć.

Można również użyć prasowacza parowego, który podczas pracy wytwarza parę i ułatwia wygładzanie tkaniny lnianej. Prasując len za pomocą żelazka, powinniśmy odwrócić go na drugą stronę lub prasować przez inną tkaninę. Dzięki temu unikniemy nieładnych wyświeceń, które mogą pojawić sią na ubraniach, gdy zasady te nie są przestrzegane.

Lniana sukienka

Podczas letnich upałów kobiety często wybierają lniane sukienki. Są przewiewne i zapewniają pełną swobodę ruchu, ale niestety łatwo się gniotą, nawet wisząc na wieszaku w szafie. Mamy jednak na to sposób! Wystarczy potraktować je gorącą parą. Tuż przed wyjściem z domu wieszamy ubrania na stelażu steamera i przykładamy dyszę do tkanin. Przeciągamy nią w dół i górę. Para zmiękczy materiał i rozprostuje jego włókna, doprowadzając do eliminacji zagnieceń w mgnieniu oka!

sukienka

Ponadto dzięki parownicy SteaMaster nie musimy już martwić się ozdobnym wykończeniem naszych ubrań z lnu. Gorąca para bez problemu dotrze nawet do najtrudniej dostępnych włókien, nie naruszając przy tym zakładek czy falbanek. By zapewnić sobie jeszcze większy komfort pracy, warto nakładać specjalną rękawicę ochronną, dzięki której unikniemy kontaktu z parą wydobywającą się z dyszy.

Lniana koszula

Prosta, biała koszula z lnu to must-have naszej letniej garderoby. Ją również z łatwością wyprasujemy w domowym zaciszu. Wystarczy kilka ruchów steamerem z góry na dół, by zmiękczyć i rozprostować włókna materiału. Dodatkowo, dzięki specjalnej nakładce (tej ze szczotką!), możemy w szybki i łatwy sposób wygładzić kołnierzyk czy mankiety przy rękawach.

prasowanie kołnierzy koszuli

Lniane spodenki

Masz pogniecione spodenki, a właśnie w tym momencie chcesz je założyć? Żaden problem, bo prasowanie ze SteaMaster jest 5 razy szybsze niż obsługa tradycyjnego żelazka. Tylko zawieś ubranie na “żabkach” i prasuj! Nie musisz rozstawiać deski do prasowania specjalnie dla tej jednej rzeczy. Steamer odświeży Twoje spodenki, wygładzi i przywróci im pierwotny kształt.

prasowanie spódnicy

Ciesz się latem w swoich ulubionych ubraniach, nie przejmując się ich prasowaniem. Wybierz swój model parownicy SteaMaster już teraz!

Skomentuj ten wpis