Modelowanie kapeluszy za pomocą SteaMaster

Wraz z nadejściem jesieni wkraczamy w najmodniejszy sezon w roku. To właśnie teraz możemy pozwolić sobie na największe modowe szaleństwo. Z dna szafy wyciągamy grube swetry, wełniane marynarki, kaszmirowe płaszcze i… ulubione dodatki. Wśród nich są kapelusze i kaszkiety. Nasuwa się więc pytanie – jak je odświeżyć po sezonie letnim? Z pomocą przychodzi parownica SteaMaster!

Modelowanie kapeluszy za pomocą SteaMaster

Wełniane kapelusze, tak jak inne części jesienno-zimowej garderoby, już w okresie wiosennym zostają rzucone na dno szafy, gdzie spędzają kilka następnych miesięcy roku. Niestety w tym czasie ze względu na swoją konstrukcję tracą pierwotny wygląd. SteaMaster przywróci im świeżość, a gorąca para wymodeluje ich kształty. Parownica świetnie poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi tkaninami. Dlatego jest doskonałym ratunkiem dla zaniedbanych akcesoriów.

Modelowanie kapeluszy prostsze niż myślisz

Dla wielu z nas modelowanie nakryć głowy w domu wciąż jest nieznanym tematem. Boimy się, że jakiekolwiek odświeżanie zniszczy nasz ulubiony jesienny dodatek. Użycie SteaMastera jest bezpieczną i sprawdzoną metodą. Wystarczy wziąć kapelusz czy kaszkiet na rękę, przyłożyć dyszę do materiału i wykonywać pionowe ruchy w dół, a następnie w górę.

Gorąca para wniknie w tkaninę, zmiękczy ją i rozprostuje włókna, przywracając jej w ten sposób pierwotny kształt i wygląd. Parownica oczyści kapelusz, pozbędzie się bakterii i roztocz, które nagromadziły się w materiale podczas jego leżakowania na dnie szafy. Do tego usunie nieprzyjemne zapachy! Jeśli chcemy dodatkowo przeczesać okrycie głowy, nałóżmy na dyszę steamera końcówkę ze szczotką.

Parownica a żelazko

Modelowanie kapeluszy czy innych okryć głowy to tylko jedna z zalet prasowacza parowego SteaMaster. Pamiętaj, że nie umożliwi Ci tego tradycyjne żelazko! Parownica to po prostu wielofunkcyjne urządzenie, dlatego warto się w nią zaopatrzyć. Prasuje średnio pięć razy szybciej niż żelazko. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też zyskasz wygodę prasowania.

Możesz zapomnieć o godzinach stania przy desce, problemach związanych z ustawianiem odpowiedniej temperatury, przypalaniu się materiałów czy walce z trudnymi tkaninami. I co najważniejsze, steamer pozwoli Ci cieszyć się Twoimi ulubionymi kapeluszami, kaszkietami czy też innymi nakryciami głowy przez wiele sezonów. Dzięki niemu co roku będą wyglądały jak nowe!

Modelowanie kapeulsza parownica SteaMaster

Prostowanie kapelusza domowymi sposobami

Steamer to najwygodniejszy, najszybszy i najskuteczniejszy sposób prostowania kapelusza, zwłaszcza filcowego. Jeśli nie masz jednak parownicy pod ręką, przyda Ci się znajomość innych sposobów jego modelowania. Przyjdą Ci one z pomocą na przykład wtedy, gdy jesteś w podróży, a Twoje nakrycie głowy pogniotło się w bagażu…

Domowe sposoby modelowania kapelusza obejmują między innymi zastąpienie źródła gorącej pary wodnej innym urządzeniem. Jeśli steamer jest akurat poza Twoim zasięgiem, wykorzystaj na przykład czajnik elektryczny lub garnek z gotującą się wodą. Przytrzymaj nakrycie głowy nad parą i delikatnie modeluj je palcami. Następnie odłóż je na płaską powierzchnię i pozostaw do ostygnięcia i wyschnięcia. Kapelusz powinien powrócić do pierwotnego kształtu.

Jednym z wyzwań, przed którymi możesz stanąć, jest również konieczność usztywnienia ronda kapelusza. Z biegiem czasu, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji nakrycia głowy, jego rondo może zacząć opadać. Aby sobie z tym poradzić, warto sięgnąć po krochmal w proszku. Cały proces można przeprowadzić na zimno, a zajmie Ci on tylko kilka minut. Jeśli nie masz dostępu do tego środka, zastąp go mąką ziemniaczaną. Ten sposób idealnie sprawdzi się w przypadku większości materiałów. Jeżeli chcesz jednak usztywnić kapelusz słomkowy, możesz posłużyć się żelatyną. Pamiętaj, aby na końcu zawsze zostawić nakrycie głowy do wyschnięcia na płaskiej powierzchni – dzięki temu nie odkształci się ono ponownie.

Pielęgnacja kapelusza

Jak widzisz, prostowanie i modelowanie kapelusza nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Nie musisz jednak na nim polegać, jeśli odpowiednio dbasz o swoje nakrycie głowy. Na czym polega pielęgnacja kapeluszy?

Przede wszystkim staraj się nie wystawiać kapelusza na nadmierne działanie wilgoci. Jeśli materiał nasiąknie wodą, zapewnij mu odpowiednie warunki do naturalnego wyschnięcia. Dopilnuj, aby leżał wówczas na płaskiej powierzchni w otwartej przestrzeni. Jeżeli przybrałby wtedy nienaturalną pozycję, jego kształt uległby bowiem modyfikacji. Możliwe byłoby nawet skurczenie bądź rozciągnięcie kapelusza.

Na swój kapelusz uważaj również podczas wspomnianych wcześniej podróży. Postaraj się nie umieszczać go w walizce ani w plecaku. Mocno ograniczona przestrzeń z pewnością negatywnie wpłynie na jego kształt. Dlatego najlepiej założyć go po prostu na głowę lub ewentualnie transportować oddzielnie, na przykład w tekstylnej torbie.

W domu także przechowuj kapelusz we właściwym miejscu. Powinien leżeć na półce w szafie, z dala od wilgoci, ale także promieni słonecznych, które w nadmiarze mogłyby spowodować jego blaknięcie. Pod żadnym pozorem nie trzymaj go luzem wśród innych rzeczy, ponieważ na pewno się wówczas pogniecie, a przywracanie mu pierwotnego kształtu wcale nie musi zakończyć się powodzeniem.

Pielęgnacja kapeluszy polega również na ich regularnym czyszczeniu. Najlepiej używać w tym procesie wilgotnej ściereczki bądź delikatnej szczotki. W przypadku bardziej uporczywych plam sięgnij po roztwór amoniaku z wodą (dla modeli filcowych) lub roztwór wody i soku z cytryny (dla modeli słomkowych). Wetrzyj płyn w zabrudzone miejsca, a następnie pozostaw materiał do wyschnięcia.

Zadbaj o swoje kapelusze ze SteaMaster!

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje kapelusze będą zawsze w doskonałym stanie, zaopatrz się w wielofunkcyjną parownicę SteaMaster. Wykorzystasz ją zarówno podczas tradycyjnego prasowania, jak i w procesie odświeżania swoich nakryć głowy. Używając steamera, z łatwością odzyskasz pierwotny kształt każdego kapelusza i usztywnisz jego rondo. Zobacz, jakie modele urządzeń parowych czekają na Cebie w naszym sklepie!

Skomentuj ten wpis