Parownica czy żelazko – co wybrać?

Parownica, czy żelazko? Z tym pytaniem zetknął się chyba każdy, kto rozważał kiedykolwiek żelazko parowe. Wówczas z pewnością przychodzi wątpliwość, czy prasowanie z pomocą strumienia gorącej pary sprawdzi się równie skutecznie, jak klasyczne żelazko. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, czy strumień pary prasuje tak samo jak tafla żelazka, a przy okazji – co jeszcze możesz zyskać, jeśli do Twojego domu trafi parownica zamiast żelazka. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i precyzyjnie odpowiedź na pytanie: parownica, czy żelazko.

Generator pary a tradycyjne żelazka

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na główne pytanie tego artykułu, warto skupić się na działaniu samych omawianych produktów. Zacznijmy od żelazka. Oczywiście umożliwia skuteczne prasowanie ubrań, ale na tym w zasadzie kończy się jego funkcjonalność. Zdecydowanie dłuższą listę stanowią natomiast wady żelazka, z którymi zetknął się chyba każdy z nas:

 1. Źle dobrana temperatura i przystawienie stopy żelazka to zazwyczaj pewne przypalenie tkaniny, zwłaszcza jeśli chodzi o delikatne materiały.
 2. Żelazko musi dotknąć tkaniny, zatem jeśli jest od spodu brudne, ten brud niewątpliwie znajdzie się na ubraniach i innych tkaninach.
 3. Przy prasowaniu żelazkiem konieczne jest rozkładanie deski.
 4. Nie ma mowy o prasowaniu żelazkiem w pozycji pionowej.

Na tym etapie nie wiemy jeszcze, czy parownica zastąpi żelazko. Prasowanie generatorem pary wielu osobom wydaje się niemożliwe albo nie tak skuteczne, jak w przypadku żelazka. Tymczasem żelazka parowe:

 1. Chronią włókna ubrań, bo gorąca para nie jest w stanie przypalić tkaniny.
 2. Para umożliwia – poza skutecznym rozprasowaniem tkaniny – usuwanie brzydkich zapachów.
 3. Istnieją niewielkie parownice ręczne, które można zabrać ze sobą w podróż i dzięki temu zawsze nosić na sobie schludne, świeże ubrania.
 4. Do prasowania ubrań nie potrzebujesz żadnej deski, a parownica do ubrań daje Ci możliwość prasowania w pionie, kiedy Twoje ubranie wisi na wieszaku.
 5. Parownica do ubrań tak naprawdę pomoże Ci odświeżyć nie tylko ubrania. Jest świetna do usuwania zagnieceń z firanek, zasłon, obrusów. Odświeży także tapicerowane meble.

Parownica do ubrań kontra żelazko – zwycięzca jest jeden

Zatem czy SteaMaster zastąpi tradycyjne żelazko?”. Odpowiedź brzmi: „TAK”. Chociaż Steamer służy przede wszystkim do prasowania ubrań, jego dodatkowych funkcji jest wiele. Zarówno ręczne parownice, jak i parownice stojące mogą odświeżać odzież i dezynfekować materiałowe powierzchnie. Tego nie umożliwi Ci żelazko.

SteaMaster różni się od tradycyjnego żelazka prasowaniem w pionie, w powietrzu, bez deski. Dlatego też na początku dokładne wygładzenie może wydawać Ci się niemożliwe ze względu na brak dociśnięcia tkaniny do podłoża. Wystarczy jednak delikatnie naciągnąć materiał, by nabrał sztywniejszej formy, i przykładać bezpośrednio do niego dyszę steamera, wykonując ruch w dół i w górę. Przekonasz się, że zagniecenia znikają w mgnieniu oka i niepotrzebna jest do tego deska. Parownicą wygładzisz ubrania z każdej strony, bez przekładania kawałek po kawałku. Ubranie swobodnie wisi na wieszaku, a Ty masz dostęp do zarówno przedniej, jaki i jego tylnej części.

Prasowanie steamerem jest znacznie szybsze od tradycyjnego. Średnio nawet 5 razy! Wszystko odbywa się bez rozkładania deski, nie przekładasz też prasowanego ubrania na płaskiej powierzchni, żeby umożliwić sobie dokładne rozprasowanie. Wieszasz je na wieszaku, włączasz prasowacz i… działasz! Oczywiście, musisz nabrać wprawy i za pierwszym razem prasowanie steamerem może trwać nieco dłużej. Jednak z czasem przekonasz się, jak łatwe jest prasowanie parą i w końcu zaoszczędzisz swój czas. Szczególnie rano, kiedy spieszysz się do pracy, a masz niewyprasowaną koszulę.

steamer prasuje szubciej od zwykłego żelazka

Różnice pomiędzy steamerem a żelazkiem

Prostowanie ubrań za pomocą steamera zmienia też nawyk prasowania. Otóż nie musisz prasować już całej góry ubrań na raz, tuż po wysuszeniu. Oczywiście, możesz, jeśli chcesz! Lepiej jednak powieś je w szafie i wyprasuj tuż przed założeniem. Wielu naszych Klientów zmieniło swoje nastawienie do prasowania, wiedząc, że nie będą musieli stać kilka godzin przy desce.

Prasując steamerem, nie obawiasz się już o przypalenie ubrań. Gorąca para nie wypali dziury w Twojej ukochanej wiskozowej sukience czy umożliwi prasowanie kaszmirowego swetra i wełnianego płaszcza. Delikatnych ubrań nie musisz prasować przez szmatkę. Wiedz jednak, że prasowaczem nie możesz wygładzać rzeczy klejonych – para może je rozkleić.

Ostatnią bardzo ważną różnicą pomiędzy steamerem a żelazkiem jest wielofunkcyjność tego pierwszego. SteaMaster nie tylko służy do prasowania, ale także odświeżania ubrań, tj. swetrów, marynarek, płaszczy, kurtek oraz usuwania z nich nieprzyjemnych zapachów. Ponadto zdezynfekuje i zniszczy bakterie na materiałowych powierzchniach w domu czy na zabawkach dzieci. To urządzenie, które powinno znaleźć się w domu alergika.

Czy SteaMaster zastąpi tradycyjne żelazko

Modele ręczne parownicy – weźmiesz je tam, gdzie nie zabierzesz żelazka

Częstym problemem podczas podróży są nie tylko pogniecione ubrania, ale również tkaniny, które przesiąkły zapachem walizki. Wówczas zmuszeni jesteśmy zakładać na siebie rzeczy, które – choć niedawno wyprane – nie pachną tak, jakbyśmy chcieli. Problem możemy rozwiązać za pomocą ręcznego generatora pary. To niewielkie urządzenie, które bez problemu zmieści się do walizki. Umożliwia prasowanie i odświeżanie odzieży, dzięki czemu zarówno na wakacjach, jak i na ważnych konferencjach, masz na sobie ubrania czyste i wyprasowane. Para skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, więc dopóki nie znajdziesz się w miejscu, gdzie możesz swoje rzeczy wyprać, ręczną stacją pary poradzisz sobie z łatwością!

Mnóstwo zalet parownicy – żelazko jest bez szans!

Oprócz największych zalet, które wymieniliśmy już w tym artykule, parownica kryje w sobie jeszcze inne funkcje, dzięki którym Twoje życie stanie się łatwiejsze. Żelazko może odejść na zasłużoną emeryturę, a Ty możesz cieszyć się czystym domem, zadbanymi ubraniami i większą ilością wolnego czasu.

 1. Parownica wspaniale radzi sobie z grubszymi materiałami. Dzięki temu możesz bez większych problemów wyprasować np. welurowe zasłony, i to nie zdejmując ich z okien. Para wodna poradzi sobie również z grubym obiciem tapicerowanych mebli. Usunie przykre zapachy i odświeży te powierzchnie.
 2. Parownica to także skuteczna dezynfekcja. Wspomnieliśmy już o dziecięcych zabawkach, ale koniecznie trzeba dodać jeszcze informację o materacach. Po kilku miesiącach użytkowania, mogą stać się siedliskiem roztoczy. Ustawiasz wówczas wysoką, choć nadal bezpieczną temperaturę i odświeżasz powierzchnię materaca, zarówno swojego, jak i dziecięcego. Dzięki temu śpisz na czystej, zadbanej powierzchni. Takie użycie wodnej pary to świetny sposób na walkę z alergiami.
 3. Nie musisz prasować w pozycji poziomej. Twój kręgosłup Ci za to podziękuje. Ubrania, firany, zasłony – wszystko możesz odświeżyć i wyprasować w pionie. To rozwiązanie często stosowane w pralniach, hotelach i zakładach krawieckich, gdzie tradycyjne żelazko może być prawdziwą zmorą.
 4. Automatyczny dobór temperatury ochroni ubrania przed zbyt gorącą parą. Twoja stacja parowa podpowie Ci, jakiej temperatury warto użyć.
 5. Możesz swobodnie przemieszczać się wokół prasowanej rzeczy. Z pomocą długiego kabla jest to jak najbardziej możliwe.
 6. Dzięki obecności zewnętrznych zbiorników na wodę, nie ma konieczności mycia całego urządzenia, czy choćby przenoszenia go, by dolać wody. Wystarczy wlać wodę do plastikowego, doczepianego zbiornika i wpiąć w urządzenie, by tworzyło parę wodną, dzięki której przestrzeń będzie odświeżona, a ubrania precyzyjnie wyprasowane.
 7. Wisienką na torcie jest to, że parownica wyprasuje każdy rodzaj materiału. Wyobrażasz sobie prasowanie plisowanej spódnicy? Parownica na szczęście tak! Poprzez gorącą parę jest w stanie rozprasować nawet najbardziej ukryte zagniecenia. To nowoczesny sprzęt, który poradzi sobie nawet z takimi wyzwaniami.

Co wybrać: steamer czy żelazko?

Żelazko czy parownica? Chyba nie masz już żadnych wątpliwości. Większość osób decyduje o zakupie urządzeń na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń. Jednak warto spróbować nowych rozwiązań, by upewnić się, czy nie pojawiło się coś, co może naprawdę ułatwić nam życie. Parownica to jedno z takich urządzeń. Prasowanie odbywa się w sposób łatwy, lekki i przyjemny. W mig znikają oporne zagniecenia i przykry zapach. I chociaż oba urządzenia mają swoje zalety, żelazko w starciu z parownicą przegrywa z kretesem.

Prasowanie steamerem jest szybkie, wygodne i przyjemne. Nie musisz już z frustracją patrzeć na górę piętrzących się na fotelu ubrań do prasowania. Zmień nawyk! Tuż po praniu układaj ubrania do szafy, a przed założeniem prasuj. Wygładzanie materiałów może być przyjemne, tylko musisz przekonać się do prasowania parą. A żelazko możesz sobie zostawić, ale głęboko w szafie. Może kiedyś – choć pewnie to wątpliwe – przyjdzie Ci ochota na długie stanie przy desce?

Jakbyś miał jakieś pytania, jesteśmy do Twojej dyspozycji!

SteaMaster Team

Skomentuj ten wpis