Parownica do firan

Do prasowania firan trudno zabrać niejednej gospodyni domowej, nawet najbardziej perfekcyjnej. Jest kilka sposobów na walkę z zagnieceniami na dużych powierzchniach materiałów, np. wieszanie ich na mokro tuż po wyciągnięciu z pralki, angażowanie wszystkich domowników do trzymania rogów firanki, prasowanej przez białą szmatkę na desce lub układanie wyprasowanych już części tkaniny na krzesła okryte ręcznikami. Opcji tradycyjnego prasowania firanek przy użyciu żelazka jest wiele i każdy z nas z pewnością przetestował już większość z nich. Przyznajmy uczciwie – ciężko polubić którykolwiek. Dlatego warto szukać przyjemniejszych alternatyw prasowania firanek. Do takich na pewno należą parownice SteaMaster. Zatem jaką parownicę do firan wybrać?

Prasowanie firanek tradycyjnymi metodami – dlaczego warto to zmienić?

Prasowanie dużych powierzchni jest prawdziwym wyzwaniem, zarówno firan, pościeli, jak też niektórych ubrań. Wymaga zaangażowania siły, czasu, cierpliwości, a czasem nawet kreatywności. Uprasowany materiał trzeba gdzieś odkładać, żeby nie narażać go na kolejne zagniecenia. W dodatku większość firanek i zasłon uszyta jest z delikatnych tkanin (często jest to tiul), które wymagają specjalnego traktowania i dobrania idealnej temperatury. Za zbyt gorącym żelazkiem idzie ryzyko przypalenia materiału. Po tym najczęściej już nie da się naprawić tkaniny na tyle, by nie został po tym ślad. Wówczas musimy albo obciąć materiał – jeśli przypalenie jest na dole, albo po prostu wrzucić całą firankę.

Prasowanie za pomocą żelazka

Jeśli chcesz prasować firany i zasłony za pomocą tradycyjnego żelazka, musisz zarezerwować na tę czynność sporo czasu. A to już jest wartość, której zazwyczaj mamy niedosyt. Zdecydowanie lepiej poszukać sposobu, dzięki któremu zrobimy to szybko, sprawnie i przyjemnie, zamiast tracić czas na prasowanie obrusów, firanek i usuwanie kolejnych, pojawiających się znikąd zagnieceń. Zarówno ubrania, jak i większe elementy odświeżysz i wyprostujesz przy użyciu pary wodnej. Parownica SteaMaster to swego rodzaju żelazko parowe, dzięki któremu – całkiem niewykluczone – pokochasz prasowanie!

Prasowanie za pomocą parownicy

Parownice SteaMaster to urządzenia wielofunkcyjne. Służą do prasowania i odświeżania ubrań, materiałowych powierzchni w domu czy nawet zabawek. Parownica zastosowanie znajdzie także w wygładzaniu firanek i zasłon. Prostowanie tradycyjnym żelazkiem jest czasochłonne i niebezpieczne dla delikatnych tkanin. Zbyt duża temperatura spowoduje przypalenie włókien. W najlepszym przypadku materiał będzie się tylko świecił, w najgorszym zaś zrobi się dziura.

Żelazka parowe wyprasują firankę, powieszoną na karniszu, bez deski, pomocy bliskich czy… krzesła mogą być Ci jednak potrzebne. Gorąca para wniknie w głąb materiału, rozprostowując jego włókna. Nie musisz obawiać się o temperaturę pracy – steamer jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów tkanin, nawet tych najdelikatniejszych.

Warto przy tym pamiętać, że prasowanie generatorem jest bardzo przyjemne. Bez obaw możesz schować tradycyjne żelazko w najdalszy zakątek szafy i całkowicie o nim zapomnieć. Jest jeszcze jeden efekt prasowania za pomocą pary pod dużym ciśnieniem – z tkanin znikają nieprzyjemne zapachy. Bardzo łatwo w ten sposób odświeżyć ubrania, zasłony, firanki i inne materiały. Dzięki temu w całym domu pojawi się przyjemny, świeży zapach.

Parownica do firan – jaki model wybrać?

Profesjonalny prasowacz parowy SteaMaster BG-04 powstał z myślą o prasowaniu firan i zasłon. Ma 2400 Wat mocy i wyrzuca około 80 gramów pary na minutę. Zapewnia wygodne prasowanie w pionie dużej powierzchni. To też doskonały sposób na wygładzenie grubych tkanin! Żelazko parowe posiada długi wąż (1,65 metra) dostarczający parę, dzięki któremu komfortowe jest prasowanie firan czy zasłon. Jego zaletą jest również przycisk aktywacji parowej znajdujący się w dyszy żelazka oraz duży zbiornik na wodę (2,5 litra), wystarczający na około 90 minut ciągłej pracy. Prasowanie firanek jeszcze nigdy nie było tak proste! Wysoka temperatura, która wynosi około 115 stopni, dodatkowo dezynfekuje i oczyszcza materiał. Jest on nie tylko gładki, ale również odświeżony.

Sprawdź model BG-04: https://www.steamaster.pl/produkty/profesjonalny-prasowacz-parowy-bg-04/.

Profesjonalne żelazko parowe BW-03 zapewnia prasowanie zasłon i firan w pionie. Jego moc wynosi 2600 Wat i wyrzuca około 70 gramów pary na minutę. Para wodna wydobywająca się z dyszy steamera wygładzi dużą powierzchnię materiałów, bez ściągania ich z karniszy. Wykorzystując ten model do prasowania firan do minimum zmniejsza się ryzyko przypalenia czy wypalenia, nawet najdelikatniejszych materiałów, jak np. tiul. Firany będą wyprasowane bezpiecznie, w mgnieniu oka! Urządzenie jest gotowe do działania już w 45 sekund, a zbiornik na wodę wystarczy na około 90 minut ciągłego prasowania zagnieceń. Tkanina jest gładka i czysta. Warto pamiętać, że parownica niweluje wszystkie zapachy i nadaje świeżość prasowanej tkaninie.

Sprawdź model BW-03: https://www.steamaster.pl/produkty/profesjonalny-prasowacz-parowy-bw-03-2/.

Jednym z najlepszych modeli polecanych do domu, w tym do prasowania firanek, jest – EM-303. Ten prasowacz parowy ma pięciostopniową regulację mocy pary, którą dostosujesz do aktualnie prasowanej tkaniny oraz 2000 Wat. Wyrzuca około 59 gramów pary na minutę. Pojemność zbiornika na wodę wynosi aż 3 litry, dzięki temu bez przerwy możesz prasować nawet ponad 90 minut! Długość przewodu parowego wynosi 1,5 metra, bez problemu wygładzisz zatem górne części materiału. Jeśli Twoje mieszkanie jest wyższe, postaw parownicę na stole czy krześle. Bez obaw – waży on tylko 3,5 kilograma.

Sprawdź: https://www.steamaster.pl/produkty/prasowacz-parowy-em-303-2/.

Mini parownica EM-02 umożliwi Ci doprasowanie niewielkich zagnieceń lub posłuży do prasowania mniejszych powierzchni materiałów. Ma 800 Wat mocy i wyrzuca około 23 gramy pary na minutę. Ma jednostopniową regulację pary. Mini żelazka parowe nie zastąpią wygodnego prasowania przy pomocy stacjonarnej parownicy, zarówno ubrań, jak też firan czy zasłon. Mini parownicą również wygładzamy bez deski. Ale trzeba pamiętać, że jego pojemność jest tak mała (0,25 litra), że prasowanie jednej firany zajmie się zbyt dużo czasu! Urządzenie prasuje około 8 minut, następnie nalej do niego ponownie wodę i poczekaj około 60 sekund na nagrzanie. Dlatego polecamy go do wygładzania małych zagnieceń zamiast żelazka. Ale jego kompaktowy rozmiar i kształt sprawiają, że możesz go dowolnie transportować. Jest tak mały, że mieści się w każdej torbie.

Sprawdź: https://www.steamaster.pl/produkty/mini-prasowacz-parowy-em-02/.

Sposoby na prasowanie firan w pionie

Po praniu powieś firankę na karniszu. Jeśli jest ona bardzo mokra, odczekaj aż nieco wyschnie. W zależności od wysokości Twojego mieszkania, możesz postawić steamer na krześle, stołku lub stole. Będzie Ci wtedy łatwiej dosięgnąć najwyższych partii materiału. Przewód dostarczający parę w modelu BG-04 ma około 1,65 metra długości, więc jeśli Twoje mieszkanie jest niskie, prasowanie będzie odbywać się normalnie tzn. z podłogi.

Jedną ręką delikatnie naciągnij tkaninę, a drugą przykładaj dyszę i kieruj ją w dół. Jako że jest to duża powierzchnia, najlepiej wygładzać firanki po kolei, pasmo po paśmie. Na przykład zacznij od lewej strony, prasuj z góry do dołu i przesuwaj się w prawo. Jeśli prasujesz na krześle czy stole, to na początku wyprostuj górną część firanki, następnie postaw steamer na podłodze i zajmij się jej dołem. Parownica stopniowo zacznie usuwać zagniecenia, dbając przy tym o zachowanie jakości tkaniny. Czynność prasowania materiałów w pionie jest w pełni bezpieczna, skutecznie usuwa również nieprzyjemne zapachy. Czasem możesz sobie pozwolić na to, by zamiast prać, odświeżyć tkaninę generatorem pary. Para wodna wniknie głęboko we włókna materiału i je zdezynfekuje.

Wygładzenie brzegów firan

Do dokładnego wygładzenia brzegów firan możesz użyć końcówki do prasowania w kant. Nałóż ją na dyszę, włóż materiał pomiędzy dyszę a szczotkę i dokładnie przesuwaj w dół prasowanego materiału. Więcej o wygładzaniu za pomocą końcówki do prasowania w kant przeczytasz w tym wpisie: https://www.steamaster.pl/blog/prasowanie-spodni-kant/. Warto tę czynność zrobić już na końcówce prasowania.

Zasłony gładkie, żelazko niepotrzebne

Wszyscy kochamy mieć w domu zadbane, gładkie i czyste firany oraz zasłony. Na szczęście do ich uzyskania nie jest potrzebne żelazko i długie godziny stania przy desce. Użycie dobrej parownicy wystarczy, by efekt przeszedł Twoje najśmielsze oczekiwania. W dodatku przy używaniu parownicy możesz się zrelaksować, natychmiast widząc efekty swojej pracy. Zacznij prasować z przyjemnością, zacznij prasować ze SteaMaster!

Skomentuj ten wpis