Poliester – pranie, suszenie i prasowanie

Poliester to jeden z materiałów często wykorzystywanych do produkcji odzieży. Wykonuje się z niego także pościel, zasłony i akcesoria dekoracyjne. Cechuje się on bardzo korzystnymi właściwościami, które zależą od sposobu jego obróbki. Liczne walory tego tworzywa sprawiają, że w swojej szafie znajdziesz zarówno wyprodukowane z niego ubrania codziennego użytku, jak i na przykład poliestrowe stroje sportowe. Jako że jest to materiał bardzo popularny i obecny niemal w każdej dziedzinie naszego życia, warto poznać zasady dotyczące prania, suszenia i prasowania poliestru. Skorzystaj z naszego poradnika!

Poliester – co to za materiał?

Poliester to włókna syntetyczne stanowiące mieszankę ropy naftowej oraz jej pochodnych. W tym samym procesie, w którym są wytwarzane, powstają także plastikowe butelki. Ze względu na duże możliwości produkcyjne, materiał cechuje się wysokim poziomem wytrzymałości i odpornością na odkształcanie pod wpływem ciepła. Swoją funkcjonalność politereftalan etylenu (PET) zawdzięcza także sprężystości, dzięki której tkaniny po zgnieceniu szybko powracają do pierwotnej postaci. Ich niewątpliwy atut stanowi również niehigroskopijność – jako że materiał nie chłonie wody, trudno go zabrudzić. Prędzej czy później jednak i tak do tego dojdzie, więc warto dowiedzieć się, jak prawidłowo prać, suszyć i prasować tego rodzaju tkaniny.

Jak prać poliester

Włókna poliestrowe nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Pranie tego typu tkanin jest więc dość łatwe i każdy bez problemu sobie z nim poradzi. Poliester należy prać w temperaturze określonej na metce danego produktu. Zazwyczaj woda powinna mieć nie więcej niż 60 stopni Celsjusza. Bez obaw możesz ustawić w pralce szybkie wirowanie – ubrania prędzej wyschną, a dzięki temu, że włókna odznaczają się sprężystością, tkaniny łatwo się rozprostują, czasem nawet bez użycia żelazka.

Produkty z poliestru są na tyle wytrzymałe, że pranie chemiczne nie jest w ich przypadku raczej konieczne. Możesz więc albo wrzucić je do pralki, albo wyczyścić ręcznie – włókna dość łatwo puszczają zabrudzenia. W przypadku profesjonalnej odzieży sportowej należy stosować specjalne środki do prania poliestru.

Suszenie tkanin z poliestru

To prawdopodobnie najłatwiejszy etap pielęgnacji ubrań poliestrowych. Bez obaw możesz je suszyć w suszarce. Pamiętaj jednak, aby odbywało się to w niskiej temperaturze. Żeby zapewnić odzieży przyjemny zapach, warto rozwiesić ją do suszenia na zewnątrz, jeśli to możliwe.

Prasowanie poliestrowych ubrań

Podczas prasowania tkanin z PET warto uważać. Są to w końcu materiały łatwopalne. Przede wszystkim zanim chwycisz za żelazko, upewnij się, że ubrania są na lewej stronie. W przeciwnym razie ryzykujesz powstanie nieestetycznych błyszczących smug. Z tego też względu warto pamiętać o niewysokiej temperaturze prasowania, zwłaszcza że zagniecenia utrwalone pod wpływem ciepła mogą być później trudne do wyeliminowania.  Całkowicie bezpieczne jest natomiast używanie prasowaczy parowych, które są delikatniejsze dla materiału od klasycznego żelazka. 

prasowanie sukienki poliestrowej

Materiał łatwy w pielęgnacji

Prawdopodobnie posiadasz w swojej szafie niejedno ubranie wykonane z włókien PET, więc wiesz, że jest to materiał dość niewymagający. Nie musisz martwić się o zniszczenie swoich ulubionych produktów, zwłaszcza że znasz już nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji tkanin poliestrowych. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że należy je prać w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza, i uważaj przy ich ewentualnym prasowaniu.

 

Skomentuj ten wpis