Popelina – prasowanie

Jak prasować popelinę

Popelina to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów. Szyte są z niej sukienki, spódnice, koszule, a nawet płaszcze. Wyróżnia ją płócienny splot, który posiada drobne prążki. To właśnie dzięki tym wielokrotnym i silnym splotom poskręcanych nici, popelina ma dobre właściwości termoizolacyjne.

Popelina to tkanina stosunkowo łatwa w pielęgnacji, ale podczas prania oraz prasowania należy zachować ostrożność. Ma ona szczególną tendencję do marszczenia się, dlatego najlepiej prasować ubrania przy pomocy pary, np. prasowaczem parowym SteaMaster.

Sprawdź nasze wskazówki i zadbaj o swoje ubrania z popeliny!

Model BW-03

Popelina – co to za materiał

Historia wykorzystania popeliny sięga XIV wieku. Pierwsze próbki popeliny zostały wykonane w rezydencji papieża, znajdującej się we francuskim mieście Awinion. Sama jej nazwa z języka włoskiego i francuskiego oznacza “papieski”.

Pierwotnie popelina była dwustronną – jednolitą lub wzorzystą – tkaniną wykonaną głównie z włókien jedwabiu. Obecnie popelina jest wytwarzana z naturalnej bawełny metodą płóciennego splotu włókien. Ma specjalną fakturę powierzchni w postaci drobnych wgłębień utworzonych z przędz o różnej grubości.

Popelina może być bielona lub barwiona przy użyciu przyjaznych dla środowiska aktywnych barwników, które nie tylko rozpuszczają się na całej powierzchni, ale także wnikają do wnętrza samych włókien. Ze względu na szczególną stabilność barwników, uzyskana tkanina ma tę samą wysoką trwałość koloru. W zależności od rodzaju barwienia popelina może być: balona, drukowana, gładka jednokolorową lub wielokolorowa.

Popelina – materiał na konfekcję damską i męską

Popelina była wykorzystywana do produkcji ubrań, szczególnie męskich koszul oraz damskich sukienek. Ale wykorzystywano ją również do produkcji artykułów dekoracyjnych do domu, m.in. zasłon, ręczników czy obrusów. Obecnie popelina, która jest tkana z naturalnej bawełny, jest często używana do szycia kompletów pościeli.

Popelina ma wiele zalet, które sprawiają, że jest popularnym wyborem do produkcji części garderoby. Przede wszystkim charakteryzuje się niesamowitą jakością materiału i wytrzymałością jest mocna i trwała, co sprawia, że jest idealna do codziennego użytku. Ma również właściwości estetyczne –  charakterystyczny płócienny splot, który nadaje jej atrakcyjny wygląd. Może być prążkowana i lśniąca, co dodaje uszytym z niej ubraniom elegancji. Wyróżnia ją wszechstronność  – popelina może być naprawdę wykonana z różnych rodzajów włókien, m.in. wełny, bawełny, jedwabiu, wiskozy czy poliestru. Dzięki temu można ją dostosować do szycia ubrań lub artykułów tekstylnych do domu. Popelina dobrze absorbuje barwniki, umożliwiając produkcję odzieży w różnych kolorach.

Popelina zapewnia komfort – jest miła w dotyku

Jest znana ze swojej gładkiej struktury, co sprawia, że jest przyjemna w dotyku. Popelina jest często używana na koszule i bluzki, co świadczy o wygodzie jej noszenia. Materiał ten jest też “lekki”, co czyni go odpowiednim do letnich ubrań lub odzieży, która ma być właśnie nieuciążliwa. Ze względu na swoją lekkość i przewiewność popelina jest idealna do noszenia w cieplejszej pogodzie. Popelina ma dobrą zdolność utrzymania kształtu to znaczy, że utrzymuje swój kształt i gładką strukturę nawet po wielu praniach, co sprawia, że jest trwałym wyborem. I najważniejsze – popelina jest łatwa w pielęgnacji, co czyni ją praktycznym wyborem dla codziennych ubrań!

Jak dbać o ubrania z popeliny

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania i dodatki wykonane z popeliny zachowały ładny wygląd jak najdłużej, musisz przestrzegać kilku prostych zasad pielęgnacji tego materiału.

Pranie, suszenie i przechowywanie

Popelinę można prać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 30-40 stopni Celsjusza. Stosuj tylko  łagodne detergenty! Popelinę bawełnianą najlepiej prać w wodzie o temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Mieszanki jedwabiu zarówno syntetycznego, jak też naturalnego wymagają oczywiście prania ręcznego i szczególnej ostrożności.

Unikaj suszenia tkaniny popelinowej na słońcu, aby uniknąć wyblaknięcia kolorów!

Staraj się przechowywać ubrania z dala od bezpośredniego słońca oraz wilgoci.

Model BW-03

Popelina – prasować żelazkiem czy parownicą?

Popelina bardzo łatwo się gniecie, dlatego warto wiedzieć czym najlepiej, ale też najbezpieczniej, ją wyprasować.

Tradycyjnym żelazkiem popelinę należy prasować na niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 110 stopni Celsjusza. Zawsze od spodu i najlepiej przez wilgotną ściereczkę! Ściereczka zapobiegnie też przypaleniu czy wyświeceniu się materiału. Dobrą praktyką, znacznie ułatwiającą prasowanie żelazkiem, jest robienie tego na lekko wilgotnych ubraniach. Możesz ewentualnie skorzystać z preparatów do prasowania – na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które ułatwiają prasowanie, dzięki zawartym w nich substancjom, takim jak krochmal czy silikon.

Prasowanie parą to doskonały sposób na walkę z zagnieceniami i odświeżenie ubrań. Użyj do tego parownicy do ubrań, zwanej również steamerem lub prasowaczem parowym. W przypadku odzieży popelinę prasuje się najczęściej w pozycji pionowej, ponieważ zapewnia to szybsze i trwalsze efekty. Parownicę warto zastosować nie tylko do wygładzania delikatnych tkanin, ale również do sukienek i koszul z popeliny.

Model BW-03

SteaMaster – prasowanie parą

Prasowacz parowy SteaMaster to również skuteczna metoda na walkę z roztoczami. Uwalniana para wodna zabija 100% bakterii i roztoczy. Za pomocą parownicy można dezynfekować odzież, nawet wykonane z popeliny ubranka dziecięce czy delikatne produkty tekstylne. Wiele popelinowych sukienek i bluzek posiada zdobienia, m.in. nadruki, cekiny, dżety, kamienie, haftowane aplikacje. Podczas prasowania zwykłym żelazkiem istnieje ryzyko uszkodzenia tych elementów lub niewyprasowanego materiału. Korzystając z parownicy do odzieży, nie trzeba się obawiać, że cokolwiek się zniszczy! Para jest bezpieczna dla wszystkich tkanin. Efekty prasowania są jeszcze dokładniejsze, ponieważ para wygładzi nawet materiał pod wszelkimi ozdobnikami. Wystarczy powiesić ubranie na wieszaku, jedną ręką delikatnie naciągnąć, a drugą prasować. Pamiętaj, by przykładać dyszę bezpośrednio do materiału i dokładnie przeciągać z góry do dołu oraz z dołu do góry.

Skomentuj ten wpis