Pranie i prasowanie zasłon

Jak prać firany i zasłony, żeby łatwiej było je wyprasować?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie da się ukryć, że firany i zasłony często wykonane są z ciężkich materiałów, które wymagają szczególnej pielęgnacji. W zależności od rodzaju tkaniny musimy użyć różnych form czyszczenia firan i zasłon. Sprawdź, jakie są nasze wskazówki dotyczące prania, prasowania i suszenia zasłon w domu.

Zasłony pełnią kilka funkcji w każdym domu – zastępują rolety, zaciemniają pomieszczenie, izolują od zimna czy też stanowią barierę dla kurzu i zanieczyszczeń, które dostają się do środka przez uchylone okna. Ale co najważniejsze – są elementem dekoracyjnym wnętrza i nadają mu charakteru. Co zrobić, by jak najlepiej prezentowały się przez długi czas? Jak odpowiednio zadbać o firanki? To najczęściej zadawane pytania, na które znajdziecie odpowiedzi w tym poście.

Pranie zasłon

Jak prać zasłony

W przypadku zasłon najważniejszy jest materiał, z którego zostały one wykonane. Zatem zanim przystąpimy do prania tkanin, w pierwszej kolejności należy sprawdzić rodzaj firan i zasłon, tak, by odpowiednio dostosować sposób prania oraz temperaturę.

Czy firany i zasłony można prać w pralce?

Zasłony syntetyczne oraz te z tkanin naturalnych – z bawełny czy lnu – można czyścić przy użyciu pralki. Jest to zdecydowanie najwygodniejszy sposób prania! Jednak należy pamiętać o kilku prostych zasadach, by nie uszkodzić tkanin. Po pierwsze do prania powinniśmy zastosować detergenty odpowiednio dobrane do rodzaju materiałów. Oprócz tego zaleca się pranie w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni. Pamiętaj również, że przy praniu w pralce, program wirowania ustawić na jak najmniejszą liczbę obrotów.

Pranie zasłon

W przypadku ciężkich kotar i zasłon wykonanych z weluru, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Pralnia odpowiednio zadba o tę ciężką tkaninę i zrobi wszystko, by usunąć zabrudzenia, nie niszcząc przy tym tkanin. Jeśli jednak zasłony nie wymagają aż tak dużego czyszczenia, możemy je po prostu odświeżyć przy pomocy gorącej pary SteaMaster. Świetnie sprawdzi się model BW-03. Wysoka moc i temperatura sięgająca 115 stopni Celsjusza pozwolą na efektywne czyszczenie tkaniny zasłon z kurzu, roztoczy i bakterii. Szukaj go w naszym sklepie: www.steamaster.pl/produkty/profesjonalny-prasowacz-parowy-bw-03-2/.

Pranie ręczne

Jedwab to z pewnością tkanina, która wymaga od nas prania ręcznego. Nie zaleca się jej prać w pralce. Jednak zanim przystąpimy do ręcznego czyszczenia, warto wypłukać materiał z kurzu oraz innych osadów, które nazbierały się na tkaninie. Najlepiej złożyć zasłony w dużą kostkę i napełnić miskę wodą o maksymalnej temperaturze 40 stopni. Następnie należy delikatnie prać zasłony, ugniatając tkaninę. Pranie poprzez tzw. tarcie materiału może trwale go uszkodzić. Na koniec musimy zasłony przepłukać zimną wodą, tak, by zakończyć czyszczenie.

Jak suszyć zasłony?

Suszenie zasłon powinno odbywać się na płasko bądź bezpośrednio, wieszając tkaniny na karniszu. W ten sposób unikniemy dodatkowych zagnieceń. Dodatkowo, wieszając je od razu w oknach, możemy z łatwością przystąpić do ich prasowania. Szczególnie, gdy mamy do dyspozycji żelazko parowe, którym prasujemy w pionie.

Prasowanie firan i zasłon

Jak prasować firany i zasłony w pionie?

Parownica SteaMaster BG-04 to idealne urządzenie do prasowania zasłon i firan w pionie. Dzięki swojej konstrukcji nie musimy wyciągać deski do prasowania i męczyć się przekładając co chwilę materiał na drugą stronę. Ze steamerem można prasować firanki, gdy wiszą już na karniszu. Wystarczy przyłożyć dyszę do materiału i wykonywać ruchy z góry do dołu. Gorąca para wnika w głąb tkaniny rozprostowując jej włókna i usuwając widoczne zagniecenia.

Ponadto żelazko parowe SteaMaster jest bezpieczne dla wszelkiego rodzaju tkanin. Wyprasujemy nim zarówno zasłony wykonane z lnu, jak i te uszyte z delikatnych tkanin, takich jak jedwab czy woal. W przypadku parownicy nie musisz też pamiętać, by prasować tkaniny na lewej stronie. Odpowiednie dostosowanie temperatury pary do materiałów, pozwala uniknąć przypalenia czy nabłyszczenia tkaniny. Dodatkowo SteaMaster prasuje aż 5 razy szybciej od tradycyjnego żelazka.

Model BG-04

SteaMaster w modelu BG-04 specjalnie został zaprojektowany do prasowania firan i zasłon w pionie. Długi wąż pozwala na wygodne wyprasowanie firan w pionie, od góry do dołu. Jeśli chcesz dokładnie wyprasować zasłony od góry wejdź na pufę lub stołek. Jeśli Twoje wnętrza są bardzo wysokie, możesz postawić steamer, np. na stole. Sprawdź: www.steamaster.pl/produkty/profesjonalny-prasowacz-parowy-bg-04/.

Czyszczenie zasłon bez prania

Jeśli Twoje firany i zasłony nie wymagają specjalnego czyszczenia chemicznego lecz jedynie odświeżenia, możesz to zrobić w domowym zaciszu bez użycia pralki. Zamiast zwykłego odkurzacza lepiej użyj żelazka parowego. Gorąca para osiąga temperaturę ponad 100 stopni Celsjusza, dzięki czemu usuwa wszelkie wirusy, bakterie, a także kurz. Tkanina będzie odświeżona w mgnieniu oka! Wystarczy kilka prostych ruchów, by pozbyć się drobnoustrojów i oczyścić materiały. Ze SteaMaster odświeżysz i również rolety.

Prasowanie parą ze SteaMaster

Mamy nadzieję, że w tym poście znaleźliście wszystkie potrzebne informacje, dotyczące tego jak wyprać firany i zasłony, a także, jak łatwe może być ich prasowanie z pomocą SteaMaster. Warto pamiętać, że jest on bezpieczny dla każdego rodzaju materiałów i dzięki niemu możemy uniknąć niepotrzebnych wizyt w pralni chemicznej, a pranie i czyszczenie w domu może być rzadsze. Wszystkie zasłony od dziś możesz odświeżać w domowym zaciszu!

Wybierz modele SteaMaster BG-04 lub SteaMaster BW-03 do prasowania firan i zasłon w Twoim domu.

Skomentuj ten wpis