Pranie pościeli

Pranie pościeli to jeden z naszych domowych obowiązków. W końcu każdy z nas lubi spać pod czystą, bez bakterii, pachnącą, a do tego przyjemną w dotyku kołdrą. Poszewki i prześcieradła powinnny zachować świeżość i być wyprasowane, ponieważ wymaga tego komfort snu człowieka.  Zatem, jak często prać pościel, by zachować czystość? Częstotliwość prania pościeli, zależy od tego, jak często w niej śpimy. Jeśli codziennie, to warto prać pościel bawełnianą przynajmniej raz w miesiącu.

Sypialnia to królestwo relaksu. To właśnie tam odpoczywamy i nabieramy siły na kolejny dzień. Warto odpowiednio zadbać o tę przestrzeń. Niezwykle istotnym elementem jej wyposażenia jest oczywiście pościel. Przy wyborze pościeli powinniśmy kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale także zapoznać z zaleceniami producenta co do prania pościeli, prasowania czy przechowywania. Dzięki temu, pościel posłuży znacznie dłużej, a pranie pościeli nie będzie żmudnym obowiązkiem.

Poniżej zebraliśmy wszystkie istotne informacje, dotyczące prania pościeli w zależności od rodzaju tkanin. Pokażemy też, jak łatwe i szybie jest prasowanie poszewek oraz jak wygładzać kołdrę przy pomocy stacjonarnego żelazka parowego SteaMaster.

W jakiej temperaturze prać pościel

Pierwsze pytanie, jakie większość z nas sobie zadaje, to jaka jest optymalna temperatura prania pościeli. W pierwszej kolejności należy sprawdzić tę informację na metce producenta. To zależy też od materiału z jakiego wykonana jest pościel do prania. Zdecydowaną większość pościeli możemy wyprać w pralce bez obawy, że uszkodzimy materiał. Zwykle pościel pierze się w 40-60 stopniach. Należy jednak pamiętać, że wysokość temperatury różni się od rodzaju tkaniny, a program ustawiony w naszej pralce powinien być dostosowany pod materiał, z którego wykonana jest pościel.

Jak wyprać pościel z satyny bawełnianej

Pościel z satyny jest jedną z najpopularniejszych rodzajów pościeli. Pościel satynową pierz około temperatury 40-60 stopni i zwróć szczególną uwagę na skład środków, których używasz podczas prania. Szczególnie należy unikać wszelkiego rodzaju wybielaczy! Pamiętaj, aby przed wrzuceniem takiej pościeli do pralki wywrócić ją na lewą stronę i przeczytać zalecenia na metce.

W przypadku pościeli z satyny bawełnianej nie musimy martwić się o jej prasowanie. Wystarczy całkowicie zrezygnować z jej odwirowywania i rozwiesić do wyschnięcia lekko wilgotną. W ten sposób uzyskamy ładną, niepogniecioną, świeżą pościel po praniu.

W ilu stopniach prać pościel z flaneli

Pościel flanelowa jest niezwykle ciepła i przyjemna, dlatego świetnie sprawdza się w okresie zimowym. Możemy zastosować zarówno pranie ręczne, jak i mechaniczne, używając do tego łagodnych detergentów. Należy ją prać w temperaturze 40-60 stopni. Tak jak przy pościeli satynowej czy z bawełny, unikajmy też środków wybielających. Możemy ją jednak prać w wodzie z dodatkiem płynu do płukania, który sprawi, że pościel z flaneli będzie jeszcze delikatniejsza.

Na jakim programie prać pościel z kory

Pościel z kory jest wyjątkowo praktyczna i łatwa w utrzymaniu, dlatego chętnie wybierają ją osoby zabiegane, które nie mają zbyt wiele czasu na domowe obowiązki oraz suszą pranie w suszarce. Pierzemy ją w pralce, na lewej stronie, w temperaturze nie przekraczającej 60 stopni. Przed pierwszym praniem, warto jednak upewnić się co do zaleceń producenta, który może wymagać tylko 40 stopni. Nie odwirowujemy jej ani nie prasujemy, dzięki temu zachowa pierwotną świeżość materiału.

Czy należy prać nową pościel

Przed pierwszym użyciem powinniśmy wrzucić do prania każdy rodzaj pościeli, łącznie ze wszystkimi jej elementami, nie zapominając o prześcieradle ani poszewkach na kołdry i poduszki. Szczególnie warto zadbać o pranie pościeli w sypialni dziecka. Dzięki temu pozbędziemy się charakterystycznego zapachu nowej pościeli, który zastąpimy naszym ulubionym środkiem do prania.

Prasowanie pościeli

Pościel najlepiej prasować przy pomocy parownicy SteaMaster. Wystarczy nawlec wyprane poszewki na poduszki i kołdrę, a następnie przyłożyć dyszę steamera do materiału.  Parownica nie wymaga deski do prasowania i tę czynność możemy wykonywać, gdy pościel jest już na łóżku w sypialni. Wykonując ruchy z góry do dołu rozprostowujemy włókna materiału pościeli. Ponadto dzięki gorącej parze, która osiąga temperaturę nawet 115 stopni pozbywamy się bakterii i roztoczy. Pościel stanie się niezwykle przyjemna w dotyku, a prasowanie kołdry i poszewek zajmie Ci chwilę! W przypadku chęci prasowania na wieszaku streamera, przyczep poszewkę (większą – złóż!) do żabek. Wyprasuj dokładnie każdą stronę.

Zadbaj o regularne pranie pościeli

Mamy nadzieję, że przedstawione wyżej proste zasady sprawią, że pranie i prasowanie pościeli będzie już tylko przyjemnością. Wszystkie dostępne modele stacjonarnej parownicy SteaMaster znajdziesz w naszym sklepie: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis