Prasowanie lnianej koszuli

Len to tkanina, która zdecydowanie króluje w sezonie letnim. Z kolei pytanie “jak prasować len”, to jedno z najczęściej pojawiających się na naszych social mediach. Ubrania z lnu nie należą do najłatwiejszych w kwestii ich prasowania. Szczególnie ciężkim przypadkiem są lniane koszule, najchętniej wybierane podczas wakacyjnych, upalnych dni. Jednak z pomocą żelazka SteaMaster prasowanie nawet najtrudniejszych tkanin, takich jak len, staje się proste i przyjemne. Sprawdź nasze wskazówki, by Twoja koszula z lnu wyglądała zawsze świetnie, bez zagnieceń.

Latem kochamy nosić len i wszelkie ubrania wykonane z tej lekkiej, przewiewnej tkaniny, ze względu też na jej higroskopijne właściwości. Ale tego typu naturalny materiał jest szczególnie ciężki w utrzymaniu. Jeśli chcemy, by ubrania z lnu posłużyły w naszej szafie jak najdłużej, musimy pamiętać o kilku prostych zasad, dotyczących ich prania, suszenia i prasowania.

Jak wyprać ubrania z lnu?

Len możemy prać zarówno ręcznie, jak i w pralce – na delikatnym cyklu prania. Wkładając odzież do pralki, należy zwrócić uwagę, by nie były one zbyt ściśnięte. Zostaw tkaninie nieco luzu, by mogła swobodnie wirować w bębnie pralki. Warto również pamiętać, że wszelkie wykręcanie czy wyżynanie materiału może spowodować jego zniekształcenie. Szczegółowe informacje na temat zasad prania lnianych ubrań znajdziesz na metce producenta. Pamiętaj, że zbyt częste pranie może zmienić strukturę tkaniny. Jednak lniane włókna z każdym kolejnym praniem stają się mocniejsze i zyskują szlachetny wygląd, a do tego sam materiał jest coraz bardziej miękki i miły w dotyku.

Suszenie lnianych ubrań

Nie da się ukryć, że suszenie skraca żywotność lnianych włókien. Dlatego najważniejsze jest to, by pamiętać o kilku zasadach. W przypadku ubrań z lnu lepiej unikać suszarek bębnowych, gdyż ubranie może się lekko skurczyć. Jeśli jednak zdecydujemy się jej użyć, lniane ubrania powinniśmy ustawić na bardzo krótkim i delikatnym programie. Najlepiej wyjąć lnianą odzież, gdy jest jeszcze wilgotna. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne suszenie lnianych włókien tkaniny, możesz zrobić to na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że len nie lubi być przesuszony. Przy zbyt wysokich temperaturach lniany materiał staje się bardziej kruchy i podatny na zniszczenia.

Jak prasować len?

Jak prasować len? Len, to wyjątkowa tkanina, która z natury mocno się gniecie. Taki już jej urok! Najlepiej prasować ją żelazkiem na wysokiej temperaturze, gdy materiał jest jeszcze lekko wilgotny. Ważne, by przed prasowaniem przewrócić rzeczy na lewą stronę. W przypadku parownicy nie trzeba o tym pamiętać. Wystarczy powiesić ubranie na wbudowanym wieszaku i przy pomocy pary rozprostować tkaninę, usuwając z niej zagniecenia. Ponadto przy wysokich temperaturach nie tylko prasujemy odzież, ale również usuwamy z niej zalegające bakterie i roztocza, które w sposób naturalny osadzają się w szafie.

Jak wyprasować lniane koszule?

Uwielbiana przez wszystkich lniana koszula charakteryzuje się lekkim, przewiewnym materiałem, dlatego też świetnie sprawdza się nawet w najcieplejsze dni. Jednak, jak prasować lniane koszule, by usunąć wszelkie zagniecenia? Najlepiej w pionie! Dzięki tej metodzie unikniemy dodatkowych zagnieceń, które powstają podczas układania koszuli na desce do prasowania. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest tutaj stacjonarne żelazko parowe SteaMaster, dzięki któremu możemy powiesić koszulę na wbudowanym wieszaku. Gorąca para osiąga temperaturę nawet 100 stopni Celsjusza i rozprostowuje lniane włókna w mgnieniu oka. Wystarczy przyłożyć dyszę do materiału i wykonywać ruchy z góry do dołu. W przeciwieństwie do tradycyjnego żelazka, steamer dociera nawet w najmniejsze zakamarki, na przykład między guziki koszuli. Prasując lnianą koszulę parownicą unikniesz przypalenia, czy nabłyszczenia tkaniny – jest ona bezpieczna, dla wszelkiego rodzaju materiałów.

Ponadto do każdego modelu parownicy dołączona jest specjalna końcówka ze szczotką, którą należy założyć na dyszę steamera. Dzięki niej z łatwością wyprasujemy mankiety czy kołnierzyk naszej lnianej koszuli. Wystarczy włożyć kawałek materiału między szczotkę a żelazko i delikatnymi ruchami przeciągać ją z góry do dołu. Wystarczy kilka ruchów, by usunąć zagniecenia z lnianych tkanin.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego postu, nie będziesz już mieć wątpliwości co do tego jak prać, prasować czy suszyć lniane ubrania. A dzięki parownicy SteaMaster odkryjesz, jak łatwo i sprawnie można rozprostować włókna lnianej tkaniny. W przeciwieństwie do tradycyjnego żelazka nie musisz wyciągać deski do prasowania, a przy pomocy pary prasujesz aż 5 razy szybciej niż zwykle.

Prasowanie lnianych ubrań w domu

Uwielbiany przez wszystkich len, ze względu na swoje naturalne włókna, kojarzy się z zagnieceniami. Jednak tego typu materiał cenimy przede wszystkim za jego higroskopijne właściwości. Masz pogniecione lniane spodenki, bluzkę bądź sukienkę tuż przed wyjściem? Żaden problem! Przy pomocy gorącej pary wyprasujesz lniane ubranie w mig. Wystarczy, że przed prasowaniem wywrócisz len na lewą stronę i powiesisz go na wbudowanym stelażu. Następnie żelazkiem parowym przeciągniesz dyszę po lnianej tkaninie rozprostowując jej włókna.

Zadbaj o lniane ubrania przy pomocy parownicy SteaMaster!

W naszym sklepie internetowym znajdziesz całą gamę produktów, które sprawią, że prasowanie lnianej koszuli stanie się czystą przyjemnością w Twoim domu. Parownica SteaMaster nie ma problemu z żadnym materiałem, nawet tak trudnym jak len! Wybierz swój idealny model: www.steamaster.pl/produkty/.

Zapisz się do naszego newslettera, by uzyskać jeszcze więcej wskazówek dotyczących prania, suszenia czy prasowania lnianych ubrań. Wszelkie nowe informacje znajdziesz w pozostałych postach na naszym blogu.

Skomentuj ten wpis