Prasowanie piżamy

Jak dbać o piżamę – jak prać i prasować parą bawełnę, satynę i len

Piżamy najczęściej powstają z bawełny, choć te bardziej eleganckie modele szyte są z satyny czy nawet delikatnego jedwabiu. Aby piżama zachowała świeżość i ładny wygląd, należy o nią starannie dbać, stosując się do zasad prania i prasowania widocznych np. na metkach od producenta.

Głównym zadaniem piżamy jest zapewnienie wygody podczas snu. Strój ten musi być przede wszystkim komfortowy w noszeniu, ale powinien być również estetyczny. Marki modowe prześcigają się w szyciu nowych fasonów i wzorów, które trafiają w gusta nawet wymagających klientów. Królują piżamy damskie – dostępne są zarówno klasyczne, dwuczęściowe modele, jak też jednoczęściowe kombinezony czy ozdobione, np. koronkami. Wybierając konkretny strój nocny, należy jednak wiedzieć, jak o niego dbać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji posłuży on przez lata!

MODEL EM-303

Pranie i prasowanie piżamy bawełnianej

Piżama z bawełny jest niezwykle wygodna i można ją nosić nie tylko jako strój do spania, ale również jako odzież do chodzenia po domu. Przed przystąpieniem do prania bawełnianej piżamy, należy uważnie zapoznać się z informacjami zawartymi na metce ubrania. Producenci umieszczają tam szczegółowe wskazówki, dotyczące dbania o tego typu materiał.

Damskie i męskie piżamy wykonane z bawełny zazwyczaj bez problemu można uprać w pralce przy pomocy sprawdzonych detergentów. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze prania, która powinna mieć około 60 stopni Celsjusza. Jeżeli strój nocny ma domieszkę materiału sztucznego, należy ją zmniejszyć do około 40 stopni Celsjusza. Piorąc piżamę dziecięcą, powinniśmy użyć delikatniejszego proszku lub płynu – zbyt mocne detergenty mogą uczulić skórę dziecka i wywołać podrażnienia.

Prasowanie generatorem pary

Sztuka prasowania piżamy z bawełny jest prosta. W tym celu najlepiej wykorzystać parownicę do ubrań, która szybko się nagrzewa i jest gotowa do pracy w niecałą minutę. Dzięki użyciu tego urządzenia do prasowania, wszelkie zagniecenia znikną w mgnieniu oka, a strój będzie nie tylko odświeżony, ale także będzie wyglądał jak nowy.

Dodatkowym udogodnieniem SteaMaster jest też możliwość prasowania w pionie – wystarczy rozwiesić piżamę na wieszaku, a następnie zbliżyć do niej dyszę parownicy. Zastanawiasz się jak prasować? Naciągnij lekko tkaninę i przeciągaj parą w dół i górę koszuli.

MODEL EM-202

Piżamy damskie z satyny – jak je prać, suszyć i prasować?

Kobiety, które stawiają na elegancję nawet podczas snu, wybierają piżamy satynowe. Ubrania z tego materiału są zmysłowe. Dodatkowo często ten strój do spania ozdobiony jest pięknymi koronkami lub kokardkami.

Piżamy satynowe można prać w pralce. Należy jednak pamiętać, aby temperatura nigdy nie przekraczała 60 stopni Celsjusza. W innym wypadku ten delikatny materiał może się po prostu skurczyć. Trzeba również uważać na detergenty, których się używa. Zbyt mocne wybielacze lub środki piorące sprawią, że satynowa piżama odbarwi się i zniszczy, w konsekwencji czego trzeba będzie ją wyrzucić. Unikaj agresywnych środków piorących, nawet jeśli masz do czynienia z trudną do usunięcia plamą. Jeśli zdecydujesz się na użycie odplamiacza, możesz uszkodzić materiał lub spowodować nieestetyczne odbarwienia. Stosuj wyłącznie łagodne detergenty o delikatnym działaniu.

Pamiętaj też, by ograniczyć liczbę obrotów, a po zakończeniu prania powiesić satynową piżamę lub szlafrok na wieszaku i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli chcesz, by satyna zachowała nienaganny wygląd na długo, nie pierz jej z odzieżą, która mogłaby spowodować zaciągnięcia nocnego stroju.

MODEL EM-101

Tradycyjne żelazko czy parownica?

Jeśli chodzi o prasowanie, satynowa piżama jest bardziej wymagająca. Trzeba obchodzić się z nią wyjątkowo ostrożnie i delikatnie. Dotyczy to wszystkich odmian satyny – jedwabnej, poliestrowej, bawełnianej, nylonowej, a także tej z włókna octanowego.

Do prasowania tej tkaniny można wykorzystać tradycyjne żelazko, jest należy pamiętać o niskiej temperaturze oraz szmatce, przez którą będziemy wygładzać piżamę. Nawet dobre żelazko może przypalić satynę. Strój należy też przewrócić na lewą stronę! Aby zwiększyć ochronę materiału przed przypaleniem i wyświecaniem, warto zastosować specjalną osłonę na stopę żelazka.

W przypadku satynowej piżamy najlepiej sprawdzi się prasowanie parą. Żelazko parowe SteaMaster z łatwością sunie po materiale i dokładnie go rozprostowuje. Funkcja stałego wyrzutu pary przyspiesza pracę i sprawia, że piżama będzie wyprasowana w zaledwie kilka chwil.

Parownica bezpiecznie wyprasuje również koronki, aplikacji czy naszywki na piżamie. Tkanina nie straci swojej miękkości ani estetycznego wyglądu. To naprawdę bezpieczny sposób na przywrócenie bieliźnie nocnej perfekcyjnej gładkości. Tak jak pisaliśmy wyżej, oczywiście możesz też użyć żelazka, lecz w tym przypadku musisz zachować ostrożność. Zbyt wysoka temperatura może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkaniny.

MODEL EM-303

Jak dbać o lnianą piżamę?

Wysokiej jakości len to zawsze dobry wybór! Ten naturalny materiał pozwala skórze oddychać i dobrze chłonie wilgoć. Sprawdza się nie tylko jako codzienne ubranie, ale też nocą. Jego minusy? Szybko się gniecie!

Len można wyprać w pralce w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Aby ułatwić sobie pracę, lepiej pasować lniane ubrania, które jeszcze nie do końca wyschły. Postępuj tak niezależnie od tego, czy są to lniane ubrania, poszewki na poduszki, na kołdrę czy obrusy. Len jest tkaniną o wytrzymałych włóknach, dlatego śmiało możesz wybrać maksymalną temperaturę pracy i wyrzut pary. Dobrze naciągnij tkaninę i przesuwaj w dół. Gorąca para zwilży splot materiału. Zagniecenia szybko znikną, a samo ubranie będzie miękkie i świeże.

Skomentuj ten wpis