Prasowanie pościeli

Często dostajemy od Was pytania – jak prasować pościel przy pomocy SteaMaster. W tym poście postaramy się przybliżyć Wam ogólnie tematy odświeżania, prasowania i dezynfekowania pościeli. Prasowanie pościeli to jeden z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych. Przekładanie dużych i nieporęcznych materiałów na desce spędza sen z powiek wielu z nas. Ale są wielofunkcyjne urządzenia, które ułatwią wygładzanie pościeli. Jednym z nich jest prasowacz parowy SteaMaster!

Pościel – czy warto ją prasować?

Pościel powinno się zmieniać minimum raz na dwa tygodnie, ze względu na żyjące w niej drobnoustroje. Zarówno poszewki i prześcieradło, jak też wszelkie bielizny sypialniane, z których korzystamy codziennie, stanowią idealne miejsca do rozwoju wirusów. Dlatego tak ważne jest nie tylko ich odpowiednie pranie, ale też właśnie prasowanie. Warto odpowiednio zadbać o miejsce swojego snu!

Poszwy na kołdrę czy prześcieradła, do tego jeszcze te z gumką, są bardzo niewygodne w prasowaniu. Ciężko ułożyć je na desce. Wymaga to od nas czasu i cierpliwości, dlatego wiele osób rezygnuje całkowicie z prasowania pościeli. Uważamy też, że prasowanie pościeli nie jest konieczne, bo przecież jak się położymy, to znów pojawią się zagniecenia. Jednak zaleca się prasować pościel nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Na poszewkach i poduszkach gromadzą się niewidoczne gołym okiem bakterie oraz roztocza, które są szczególnie groźne dla alergików oraz niektórych dzieci.

Jak prasować pościel?

Prasowanie pościeli żelazkiem

Prasowanie pościeli jest koniecznie, ze względu na wyparzanie tzn. dezynfekcję materiałów. Oczywiście wyprasowana pościel będzie wyglądać bardziej elegancko w sypialni niż ta wyjęta prosto z pralki. Jednak to aspekty zdrowotne powinny zachęcić nas do prasowania pościeli. Część z nas do prasowania pościeli używa tradycyjnego żelazka oraz deski. Jednak, tak jak też wspomnieliśmy wyżej, prasowanie pościeli na desce jest jedną z najbardziej uciążliwych czynności domowych. Na pewno tuż obok prasowania na desce firan i zasłon! Dlatego warto postawić na sprzęt, który raczej usprawni, a nie utrudni, prasowanie zagnieceń na większych powierzchniach.

Prasowanie pościeli Steamerem

Prasowanie pościeli przy pomocy SteaMaster ma wiele zalet. Na pewno jedną z nich jest bezpieczeństwo prasowanych tkanin. Steamerem możesz prasować cieńsze i grubsze materiały, nawet pościel, która jest wykonana z najbardziej delikatnych surowców. Temperatura prasowacza pozwala na dostosowanie się do różnych rodzajów poszewek.

Za pomocą SteaMaster możesz prasować pościel na dwa sposoby:

  1. prasowanie w poziomie obleczonej pościeli,
  2. prasowanie w pionie pościeli powieszonej na wieszaku.

Przy prasowaniu w poziomie wystarczy nawlec wyprane poszewki na poduszki i kołdrę, a następnie od razu przyłożyć dyszę steamera do materiału. Parownica nie wymaga deski do prasowania i tę czynność możemy wykonywać, gdy pościele są już na łóżku w sypialni. Wykonując ruchy z góry do dołu, rozprostowujemy włókna materiału pościeli. Ponadto dzięki gorącej parze, która osiąga temperaturę nawet 115 stopni, pozbywamy się bakterii i roztoczy. Pościel stanie się niezwykle przyjemna w dotyku, a prasowanie kołdry i poszewek zajmie Ci chwilę!

W przypadku chęci prasowania pościeli na wieszaku steamera, przyczep poszewkę (większą – złóż!) do żabek. Następnie wyprasuj dokładnie każdą stronę materiału.

Jak prasować prześcieradło z gumką

Wiele problemów sprawia wygładzanie zagnieceń z prześcieradła z gumką. Powinniśmy również do tego zastosować żelazko parowe. Nałóż materiał na materac i przy pomocy pary usuń zagniecenia, pracując w poziomie. Nie tylko wyprasujesz pościel, ale także, pod wpływem temperatury, pozbędziesz się drobnoustrojów z materaca.

Odkażanie tkaniny

Prasowacz parowy SteaMaster nie tylko wyprasuje pościel, ale także ją odkazi. Silny wyrzut pary, wydobywającej się z dyszy steamera, usunie wszelkie bakterie oraz roztocza. Dodatkowo zniweluje też zapachy po praniu. Ale żelazko parowe posłuży Ci nie tylko przy całkowitej zmianie pościeli, w razie potrzeby możesz też zdezynfekować pościel w trakcie jej użytkowania, by uniknąć ciągłego prania w pralce. Warto również zaznaczyć, że przy okazji zmiany pościeli warto też zdezynfekować materac, łóżko czy inne materiałowe powierzchnie. Gorąca para pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, bez konieczności prania materiałów.

Jak prać pościel?

Temat prania pościeli w domu poruszyliśmy w osobnym poście. Zostawiamy link do artykułu: www.steamaster.pl/blog/pranie-poscieli/. Dowiesz się, jak prać i rozwiesić kołdry z różnych tkanin, m.in. satyny bawełnianej, jerseyu czy kory oraz w jakiej temperaturze najlepiej prać dany materiał. Są tam również informacje na temat suszenia prania (ważne, by nie uległa ona wysuszeniu!), tak, by uniknąć dużej ilości zagnieceń. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Ciebie przydatne.

Modele SteaMaster

Do prasowania dużych powierzchni, m.in. poszewek czy prześcieradeł polecamy modele BW-03 oraz BG-04. To dwie najsilniejsze parownice, które nie tylko zdezynfekują, ale też perfekcyjnie wyprasują pościel przy pomocy pary. Żelazka parowe EM-101, EM-202 czy EM-303 również pomogą Ci w usunięciu zagnieceń, jednak musisz pamiętać o jednej ważnej zasadzie – dysza parownicy musi być zawsze nad jej bazą. Inaczej para będzie cofać się do urządzenia, które wówczas może ulec zniszczeniu.

Wybierz swój model SteaMaster i sprawdź, jak łatwo i przyjemnie można prasować pościel parą: www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis