Prasowanie w pionie. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Prasowanie przy użyciu deski oraz tradycyjnego żelazka jest dość skomplikowanym procesem. W porównaniu z tą czynnością prasowanie w pionie wydaje się bardzo łatwe, a wręcz przyjemne. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach sięgać po to rozwiązanie i jak prawidłowo wykonywać tę czynność. Dowiedz się wszystkiego na temat prasowania w pionie!

Jak wygląda prasowanie w pionie?

Proces prasowania w pionie możliwy jest dzięki wykorzystaniu prasowaczy parowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek nie wymagają one żadnej deski i dociskania materiału. Podstawę ich działania stanowi strumień pary wodnej, tłoczony pod bardzo wysokim ciśnieniem. Nawilża on wygładzane tkaniny, a para wnika głęboko w ich włókna. W efekcie nawet bardzo pogniecione materiały zostaną wyprostowane.

Generator pary jest więc bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na prasowanie ubrań i wielu innych tkanin bez konieczności rozkładania ich na desce.

Kiedy warto prasować w pionie?

Prasowanie w pionie to nie tylko zachcianka, mająca na celu ułatwić proces wygładzania rozmaitych tkanin. To praktyczne rozwiązanie, które przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Fakt, że materiały nie wymagają rozkładania na desce, przekłada się na możliwość prasowania ich w miejscu, gdzie zlokalizowane są na co dzień. Najlepszy przykład? Rozwieszone na karniszach firany i zasłony. Po ich wypraniu możesz bez obaw zawiesić je z powrotem, dzięki czemu będą prostowały się już podczas wysychania. Później dodatkowo wygładzisz je generatorem pary, nie narażając ich niepotrzebnie na przypalenie czy inne uszkodzenia.

Nie sposób nie docenić prasowania w pionie w przypadku sklepów odzieżowych i salonów z tkaninami. Pracownicy takich zakładów muszą utrzymać swoje produkty w nienagannym stanie, a prasowanie ich wszystkich na desce zajęłoby przecież bardzo dużo czasu. Na całe szczęście mają oni do dyspozycji generatory pary, które umożliwiają wygładzenie wszystkich materiałów w mgnieniu oka.

Jak prasować w pionie?

Jeśli chcesz ułatwić sobie życie i zastąpić prasowanie na desce wygładzaniem tkanin w pionie, musisz dowiedzieć się, jak powinien przebiegać ten proces. Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego. Wystarczy upewnić się, że dany materiał został równo rozwieszony, aby zacząć przesuwać wzdłuż niego dyszę parownicy. Prowadź ją wolnymi, płynnymi ruchami z góry na dół, naciągając jednocześnie tkaninę, aby była cały czas napięta.

Prasowanie w pionie takich tkanin jak firany czy kotary jest zdecydowanie łatwiejsze niż prasowanie odzieży. Ubrania należy odpowiednio naciągnąć, czemu często służą specjalne wieszaki dołączone do zestawu z prasownicą parową. Kiedy już upewnisz się, że tkanina jest właściwie napięta, postępuj podobnie jak w przypadku innych materiałów. Wykonuj dyszą parownicy ruchy z góry na dół, zaczynając od głównej powierzchni, a następnie przechodząc do rękawów czy kołnierzyków.

Jakie są zalety prasowania w pionie?

Jak łatwo się domyślić, prasowanie parownicą jest zdecydowanie łatwiejsze i skuteczniejsze niż wygładzanie tkanin żelazkiem. To rozwiązanie, które cechuje się całym szeregiem zalet. Po pierwsze – jak już wspomnieliśmy – jest to proces znacznie wygodniejszy. Nie musisz przejmować się rozkładaniem materiałów i łatwiej Ci nad nimi zapanować. Po drugie nie ryzykujesz ich zniszczenia. Wysoka temperatura rozgrzanej stopy żelazka mogłaby przypalić lub stopić tkaninę, którą prasujesz. W przypadku posługiwania się parownicą takie ryzyko w ogóle nie występuje. Unikasz także nieestetycznych wybłyszczeń, powstających w wyniku wykorzystywania zwykłego żelazka do prasowania.

Trudno nie docenić także oszczędności czasu, jaką gwarantują prasownice parowe. Posługiwanie się urządzeniem tego typu jest zdecydowanie prostsze, więc praca idzie nieporównywalnie szybciej niż w przypadku zwykłego żelazka. Ma to ogromne znaczenie dla właścicieli i pracowników salonów odzieżowych czy tekstylnych.

Steamery to sprzęt bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy wypełnić pojemnik takiego urządzenia wodą i uruchomić je, aby zacząć pracę. Zazwyczaj parownica jest gotowa do użytku w zaledwie 1 – 2 minuty. Raz uzupełniony zbiornik pozwala na 1,5 – 2 godziny prasowania. Cały proces przebiega więc bez komplikacji, szybko i wygodnie.

Warto pamiętać również o uniwersalnym charakterze prasowania parą. To rozwiązanie, które można zastosować do ubrań z niemal każdego materiału, a także do delikatnych obrusów, pościeli, zasłon czy firanek. Niezależnie od tego, jaką tkaninę chcesz wygładzić, parownica sprawdzi się bezbłędnie! Zwykłe żelazko wypada na tym tle blado, ponieważ kontakt z jego rozgrzaną powierzchnią może zaszkodzić wielu bardziej wymagającym tworzywom.

Do prasowania wykorzystaj parownice SteaMaster!

Jeśli spodobały Ci się zalety prasowania bez użycia deski, koniecznie zaopatrz się w jedną z parownic marki SteaMaster. Wyrzut pary pod dużym ciśnieniem pozwoli Ci szybko i łatwo wygładzić każdy element odzieży, a także inne tkaniny, które masz w domu.

Skomentuj ten wpis