Tkanina z konopii – jak prać, suszyć i prasować?

W ostatnim czasie tkanina konopna zyskuje na popularności. W 2021 roku została nazwana nawet “materiałem przyszłości”. Jest przyjazna dla środowiska oraz w 100 procentach biodegradowalna, ponieważ powstaje z naturalnych włókien konopnych. Uprawa konopi zużywa nawet do 70 procent mniej wody niż np. bawełna. Dodatkowo wpływa korzystnie na żyzność gleby i jest dużo bardziej wydajna w produkcji.

Co ważne ubrania z konopi są lekkie i miłe w dotyku. Mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Tkanina konopna posiada naturalny filtr UV, dzięki czemu lepiej niż inne materiały chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Konopie – jak prać?

Konopie to naturalne włókno, podobne do lnu, które z każdym praniem staje się coraz bardziej miękkie. Produkty konopne pierzmy w umiarkowanej temperaturze (około 30 stopni Celsjusza), ręcznie lub w pralce, oczywiście z zachowaniem podziału na kolory włókien konopnych. Jeśli decydujesz się na pranie w pralce, wybierz program do tkanin delikatnych. Natomiast przy praniu ręcznym ważne jest, by konopie dobrze wypłukać z mydła, tak, by nie powstały brązowe plamy. Do prania tkaniny konopnej nie zaleca się stosowania wybielaczy. Mogą one osłabiać włókna konopi, narażając je na rozdarcie oraz zostawiać żółte plamy. Nie zaleca się również czyszczenia chemicznego konopi.

Jak suszyć materiał z konopi?

Tkaniny konopne najlepiej, jak te z lnu, suszyć tradycyjnie, na świeżym powietrzu. Nie można jednak przesuszać konopi, powinny być suszone w cieniu, nie na słońcu. Dobrym rozwiązaniem jest także suszenie konopi na płasko. Ułatwi to późniejsze prasowanie tkaniny.

Prasowanie włókna konopnego

Prasowanie tradycyjnym żelazkiem

Dla niektórych osób prasowanie ubrań z konopi jest opcjonalne, ponieważ całe piękno tkanin konopnych, podobnie jak tych z lnu, tkwi właśnie w zagnieceniach ubrania. Jeśli jednak zdecydujemy się na prasowanie, pamiętajmy, by wygładzać ubranie konopne na lewej stronie w dość wysokiej temperaturze. Przed prasowaniem warto zwilżyć tkaninę lub możesz prasować jeszcze przez całkowitym wysuszeniem ubrania.

Prasowanie parownicą do ubrań

Najbardziej polecanym urządzeniem do prasowania ubrań z konopi jest parownica. Gorąca para, wydobywająca się z dyszy steamera zwilża materiał, dzięki temu lepiej się go po prostu prasuje. Należy lekko naciągnąć tkaninę, tak, by dokładnie wyprasować wszelkie zagniecenia, a para dotarła w pogniecione zakamarki ubrania.

Przy zakupie prasowacza parowego warto zwrócić uwagę na moc i wyrzut pary, które do prasowania tkaniny z konopi, powinny być jak największe. Polecane modele SteaMaster to EM-303 czy BW-03. Szukaj ich w naszym sklepie: www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis