Usuwanie plam z trawy

W ciepłe pory roku, szczególnie wiosną i latem, znaczną większość naszego czasu spędzamy na świeżym powietrzu i trawniku. Porządkujemy ogród, organizujemy przyjęcia, jeździmy na wycieczki za miasto czy bawimy się z dziećmi w piłkę. Wszystkim tym sytuacjom mogą towarzyszyć uporczywe plamy z trawy lub ziemi na ubraniach. Na pierwszy rzut oka ubrania zaplamione trawą są niemożliwe do wyprania. Jak sobie radzić z plamami z trawy? Jakie powinny być pierwsze kroki przy usuwaniu takich zanieczyszczeń? Poznaj skuteczne metody usuwania plam z trawy z ubrań i przywróć tkaninom ich pierwotny kolor! Zatem jak sprać plamy z trawy?

Dlaczego plamy z trawy są ciężkie do usunięcia?

Plamy z trawy spędzają nam sen z powiek – bywają naprawdę trudne do usunięcia. Dzieje się tak dlatego, że trawa zawiera chlorofil, czyli zielony barwnik, który ma silnie barwiące właściwości. To właśnie dzięki temu zielonemu barwnikowi zachodzi proces fotosyntezy, który stanowi podstawę życia na naszej planecie. Chlorofil używany jest również w przemyśle spożywczym, ale na ubraniach nie jest już tak bardzo pożądany. Nasza reakcja na zabrudzenie powinna być natychmiastowa! Jeśli plama nie zostanie usunięta szybko, może pozostać na materiale na stałe. Pamiętajmy, ciepła woda jedynie utrwala zabrudzenia i pozwala im wniknąć jeszcze głębiej we włókna. Czym sprać trawę jak najszybciej?

Źródło zdjęcia: Pinterest

Szybka reakcja przy plamach z trawy

Niezależnie od metody pozbywania się plam, którą zastosujesz, natychmiast namocz zabrudzone trawą ubranie w zimnej wodzie. Jak ognia unikaj ciepłej i gorącej wody! Pomaga ona jedynie, jeśli chodzi o oleiste plamy, np. plamy z tłuszczu. By zlikwidować plamy z trawy na odzieży, namocz ją w wodzie o niskiej temperaturze. Ciecz pozwoli zmiękczyć brud jeszcze przed praniem i ułatwi cały proces jej usuwania.

Domowe sposoby na plamy z trawy

Pozbycie się plamy z trawy może stanowić nie lada wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić w warunkach domowych? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod. Aby usunąć brud z trawy, sięgamy po produkty, które praktycznie każdy z nas ma w swoim domu.

Uważaj, aby niechcący nie odbarwić lub nie zniszczyć tkaniny. Nie pocieraj plamy zbyt mocno, a przed zastosowaniem wybranej metody na większej powierzchni, sprawdź wytrzymałość tkaniny na niewidocznym, małym kawałku.

Źródło zdjęcia: Pinterest

Kwasek cytrynowy

Cytryna ma właściwości usuwające wiele uporczywych plam, dlatego też jest idealnym rozwiązaniem na plamy z trawy. Wystarczy zwilżyć plamę sokiem wyciśniętym z cytryny lub wodnym roztworem kwasku cytrynowego – pocieraj zabrudzone miejsce kwaskiem. Należy ewentualnie powtórzyć zabieg. Kwasek cytrynowy sprawdza się zarówno w przypadku świeżych, jak również starych plam z trawy. Możesz wykorzystać go do delikatnych materiałów. Wykorzystując go poradzimy sobie nawet z najbardziej uciążliwymi i zaschniętymi plamami po trawie.

Woda utleniona

Nawet z białej koszuli możesz usunąć plamy z trawy za pomocą wody utlenionej. Najbezpieczniej usuwać nią plamy z trawy na właśnie białych tkaninach z bawełny lub lnu. Kolorowe ubrania mogą się odbarwić! Wodę utlenioną polej na ściereczkę i staraj się dokładnie szmatką potrzeć miejsce z plamą lub skrop na plamę, zostaw na pół godziny i upierz rzecz w zimnej wodzie. Można też zmieszać z wodą utlenioną zsiadłe mleko i w tej mieszance namoczyć zaplamione ubranie. Zastosowania wody utlenionej docenisz nie tylko w przypadku plam z trawy.

Alkohol i lakier do włosów

Działa jak rozpuszczalnik i pozwala skutecznie usunąć zielony barwnik z zabrudzonych ubrań. Co ważne, substancja nie odbarwia materiału. Aby alkohol odpowiednio zadziałał na plamy z trawy, musi być mocny – najlepiej około 70 procent! Jeśli takiego nie masz, rozcieńcz wodą spirytus. Następnie należy zwilżyć nim plamę, lekko wetrzeć i zostawić na około pół godziny. Po tym czasie możesz wyprać ubranie. Zrób to koniecznie w bardzo zimnej, a nawet lodowatej wodzie. Jeśli plama z trawy jest na ubraniu z wełny lub kaszmiru, do namoczenia możesz użyć lekko podgrzanego alkoholu.

Większość lakierów do włosów zawiera alkohol, będą więc działać podobnie jak alkohol. Pamiętaj jednak, że metoda ta jest odpowiednia jedynie do pozbycia się lekkiego zabarwienia odzieży na zielono. Spryskaj plamę lakierem do włosów i pozwól, by czyszczony punkt wysechł lub zaczekaj, aż materiał odrobinę stwardnieje. Następnie, postaraj się usunąć plamę z trawy używając czystej i suchej szczoteczki do zębów.

Płyn do mycia naczyń

Zapieranie w płynie do mycia naczyń nie zniszczy nawet delikatnych tkanin. Poplamione ubranie zapieramy w płynie. Po zastosowaniu płynu do mycia naczyń, ubranie należy uprać i wyprasować, np. Mini prasowaczem parowym EM-02.

Mleko i szare mydło

Podobnie jak soda oczyszczona, mleko również pomoże usunąć plamy z trawy! Plamę należy nasączyć mlekiem i pocierać do momentu, aż zniknie. Ale nalej odrobinę na plamę i pozostaw na kilka minut. Następnie upierz ubranie w pralce.

Świeże plamy z trawy możesz potraktować szarym mydłem! W ten sposób możesz szybko oczyścić tkaniny z widocznych plam.

Po zastosowaniu każdego z wyżej wymienionych domowych środków, ubranie należy jeszcze wyprać zimną wodą. Pamiętaj, że nie wolno używać ciepłej. Dla lepszego efektu przed praniem można jeszcze dodatkowo namoczyć je w profesjonalnym odplamiaczu. Czasami wystarczy nawet zwykły proszek do prania i zimna woda. Dodatkowo można na wstępnie oczyszczony punkt nałożyć pastę z proszku do prania i odrobiny wody, wmasować w tkaninę, a następnie dokładnie uprać zgodnie z zaleceniami na metce.

Jak usunąć stare plamy z trawy?

Jak wywabić plamy z trawy, gdy upłynęło już sporo czasu od powstania zabrudzeń? Czy w ogóle da się usunąć zaschnięte plamy z trawy? Jest na to duża szansa, bo z pomocą przychodzi amoniak. Jeśli wypróbowałaś wszystkie inne sposoby i wszystkie okazały się niewystarczająco skuteczne, spróbuj usunąć plamy amoniakiem. Możesz też jeszcze raz użyć alkoholu, ale tym razem zmieszanego z solą. Potem normalnie pierzemy w niskiej temperaturze.

Źródło zdjęcia: Pinterest

Niwelowanie plam z błota

Plamy z trawy to nie jedyny problem po upadku na trawie. Często towarzyszą im uporczywe plamy z błota! Jak sobie z nimi radzić? Ten rodzaj plam czyści się na tzw. sucho. Najpierw ważne jest, aby pozwolić plamom z błota wyschnąć. Gdy plama już wyschnie, wystarczy zdrapać wystający nadmiar błota przy pomocy np. szczoteczki.

Zatem plamę należy osuszyć i wykruszyć większą część błota oraz piasku. Strzepuj, pocieraj, poruszaj materiałem w przeciwne strony, lekko go naciągaj, trzep – wypróbuj wszystkie metody, aby pozbyć się piachu. Następnie zapierz miejscowo tkaninę ręcznie, mydłem, tylko w miejscu największego zabrudzenia. Przy trudniejszych plamach, możesz użyć kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej, by usunąć resztki zabrudzeń nie mocząc przy tym czystego fragmentu ubrania. Gdy po plamie nie będzie już zbyt wiele śladu, możesz wyprać rzecz, tak jak robisz to zawsze – w pralce lub w ręku z ulubionym detergentem do prania oraz wyprasować, np. prasowaczem parowym SteaMaster.

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis