Usuwanie żywicy z ubrania

Po spacerze do parku zauważyłeś na kurtce lub ulubionych jeansach plamy z żywicy? A może podczas ubierania choinki resztki żywicy przyozdobiły Twoją bluzkę? Niestety zabrudzenia żywicą są trudne do usunięcia w praniu, nawet przy użyciu pralki. Zostawiają nie tylko uczucie lepkości, ale także woń. Jak zatem usunąć żywicę z ubrania? Czym wywabić plamy na delikatnych tkaninach ubrudzonych żywicą?

Nikt z nas nie lubi walki z plamami czy zabrudzeniami, jednak te z żywicy należą do najcięższych do usunięcia. Zwykłe pranie nie wystarczy, by skutecznie usunąć plamy z żywicy – tak łatwo nie rozpuszcza się ona przy zastosowaniu tylko wody. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów na to, jak usunąć żywicę z ubrania!

Jak usunąć plamy z żywicy?

Żywica wytwarzana jest w roślinach, np. w drzewach iglastych. Służy do zabezpieczania ran drzewa. Jednak nie jest to jedyny rodzaj, który może wylądować na ubraniach. Te epoksydowe to rodzaj jedno lub dwuskładnikowych żywic syntetycznych, które zdolne są do tworzenia nietopliwych i nierozpuszczalnych tworzyw sztucznych.

Musimy pamiętać, że żywica nie wnika w głąb i strukturę odzieży, tylko osadza się na jej powierzchni. Dlatego jest szansa całkowitego usunięcia i przywrócenia ubraniu pierwotnego wyglądu. Nie uszkadza też struktury materiału, więc możliwe jest wyczyszczenie bez śladu.

Jedną z zasad, której należy przestrzegać przy plamach i dylemacie – jak sprać żywicę – jest szybkie działanie z plamą! Z każdą minutą zaczyna być bardziej wchłaniania przez materiał, a plama staje się bardziej widoczna. Od czego zacząć usuwanie plam z żywicy? Zanim sięgniesz po konkretną metodę, sprawdź z jakiego materiału wykonana jest tkanina. Wykonaj test w niewidocznym miejscu, dzięki temu sprawdzisz, czy roztwór jest bezpieczny, a tkanina nie ulega zniszczeniu.

Czasami czyszczenie odzieży z substancji wymaga środków chemicznych. Pamiętaj, by od razu po usunięciu plam z żywicy uprać ubranie. Im temperatura prania będzie wyższa, tym większa szansa na usunięcie plamy! W rzeczywistości jednak plama z żywicy nie jest trudna do usunięcia i z powodzeniem można wyczyścić ubranie stosując domowe metody. Ważne – sprawdź czy wybrany środek (nawet ten naturalny) nie odbarwi lub nie uszkodzi tkaniny. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku delikatnych tkanin.

Usuwanie żywicy z ubrania powinno opierać się na zastosowaniu sprawdzonych środków, nie przypadkowych!, które mogą wejść np. w niepożądaną reakcję z daną substancją.

Jak usunąć żywicę z ubrania z włókien naturalnych?

Istnieje kilka sposobów na usuwanie żywicy. Jeśli zabrudzenie znajduje się na włóknie naturalnym (np. jedwab czy bawełna), wystarczy przyłożyć do zabrudzeń chusteczkę nasączoną spirytusem (denaturatem lub acetonem), wymieszanym z wodą w proporcji 3 do 1. Następnie wypierz ubranie w pralce lub ręcznie.

Jak usunąć plamy z żywicy na ubraniach wykonanych z wełny lub jedwabiu? Te naturalne i wyjątkowo delikatne materiały wymagają specjalnego traktowania. Na szczęście, w usuwaniu zabrudzeń z wełny lub jedwabiu świetnie sprawdzą się – jajka! Wystarczy oddzielić żółtko od białka i samo białko położyć na plamę z żywicy. Po tym część garderoby trzeba wyprać w letniej cieczy z proszkiem do prania. Jeśli pierzesz ubranie ręcznie, nie pocieraj tkaniny zbyt mocno, by jej nie uszkodzić.

Prasowacz Parowy J-01

Jak usunąć żywicę z ubrania z włókien syntetycznych?

Zastanawiając się jak zmyć żywicę z ubrania z materiałów syntetycznych, nie należy pominąć jednej istotnej kwestii, która odnosi się do zakazu stosowania acetonu. W przypadku materiałów wykonanych z poliesteru, nylonu czy akrylu, stosowanie acetonu jako środka na usuwanie zabrudzeń z żywicy, może przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenia tkaniny. Z włóknami syntetycznymi postępuje się bardzo podobnie, jak w przypadku włókien naturalnych. Pod plamę z żywicy podłóż np. papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną, następnie pocieraj wacikiem zanurzonym uprzednio w roztworze ze spirytusu i terpentyny w proporcji 1:1. Po tym oczywiście ubranie pierzemy!

Podsumowując: aby usunąć żywicę z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych (poliester, nylon, akryl) nigdy nie używaj acetonu! Uważajmy też z denaturatami, mogą one odbarwiać tkaniny. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku spodni, zwłaszcza dżinsów.

Prasowacz Parowy EM-303

Prasowanie

Słyszana jest porada, która wskazuje, że dobrym sposobem na usunięcie żywicy jest zastosowanie nagrzanego żelazka. Okazuje się jednak, że wywabianie plam z żywicy przy pomocy żelazka nie jest skuteczną metodą na walkę z zabrudzeniem. Uwaga! Wysoka temperatura może doprowadzić do pozostania części substancji w materiale, a dodatkowo może to sprawić, że żywica ulega utrwaleniu na tkaninie.

Czy zatem można usunąć żywicę z ubrania żelazkiem? Oczywiście, jednak trzeba bardzo uważać! Na wierzch i pod spód zabrudzeń podłóż bawełniane ściereczki i wyprasuj ubranie, stosując najwyższą temperaturę. Nie rekomendujemy prasowania przez papierowy ręcznik. Część żywicy może wsiąknąć w tkaninę i zniszczyć ubranie. Podobną zasadę należy stosować w przypadku zabrudzeń z antyperspirantu – wysoka temperatura prasowania tylko je utrwala.

Usuń plamy przy użyciu parownicy

Do ogrzania plamy można również zastosować gorącą wodę tzn. parę, wydobywającą się z parownicy SteaMaster. Parownica musi osiągnąć wysoką temperaturę, tak, by żywica uległa zasklepieniu. Strumień pary kieruj bezpośrednio na plamę. Następnie wypierz rzecz. To bezpieczna metoda dla Twojego ubrania!

Profesjonalny prasowacz parowy BW-03

Zamrożenie żywicy

Usuwanie plam przy pomocy zamrażalnika!

Osoby, które stoją przed problemem – jak usunąć żywicę z ubrań – mogą także zastanowić się nad zastosowaniem bardzo prostej metody – włożenie ubrań do zamrożenia. Możesz włożyć ubranie do zamrażarki, ale dobrze sprawdzą się także kostki lodu! Jeśli nie masz miejsca w zamrażalniku, możesz obłożyć okolice plamy właśnie kostkami lodu. Po kilkunastu minutach, gdy substancja zostanie zmrożona, z łatwością zdrapiesz twardą warstwę – najlepiej paznokciami, wtedy masz lepsze wyczucie i nie zniszczysz odzieży. Po zamrożeniu, na pozostałą plamę musisz użyć rozpuszczalnika.

Domowe sposoby na plamy z żywicy

Sprawdź sprawdzone sposoby na plamy z żywicy!

Do usuwania żywicy sprawdzi się naturalny rozpuszczalnik – olejek z drzewa herbacianego

Godny uwagi jest stężony naturalny olejek herbaciany – produkt uniwersalny, łatwo dostępny, niedrogi, zazwyczaj do kupienia w każdym sklepie z ziołami. Niewiele osób wie, że działa jak naturalny rozpuszczalnik, który usuwa roślinne zabrudzenia, w tym właśnie plamy z żywicy. Dużą zaletą preparatu jest to, że nawet obficie zastosowany, nie odbarwi ubrania. W jaki sposób usunąć plamę z żywicy olejkiem herbacianym? Wystarczy stężony płyn nałożyć na zabrudzenie.

Spieranie zabrudzeń z żywicy za pomocą olejku herbacianego jest bardzo proste. Miejsca obok plamy należy przykryć ręcznikiem papierowym, by zapobiec powstawaniu zabrudzeń. Olejek z drzewa herbacianego należy nałożyć bezpośrednio na resztki żywicy patyczkiem kosmetycznym do uszu lub za pomocą wacika. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie, by nie pobrudzić materiału wokół. W przeciwnym razie będziesz martwić się usuwaniem tłustych zanieczyszczeń z ubrań! Kawałkiem ręcznika papierowego usuń rozpuszczone resztki żywicy i olejku. Papier powinien wchłonąć tłuszcz. Olejek z drzewa herbacianego nie odbarwia tkanin oraz posiada przyjemny zapach. Jest też niedrogi i łatwo dostępny – ​z łatwością kupisz go w aptece, zielarni, sklepach zielarskich z kosmetykami naturalnymi. Następnie wypierz materiał w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub szarego mydła, w pralce lub ręcznie. Do prania ręcznego możesz zastosować płyn do mycia naczyń, który ze względu na swoje odtłuszczające właściwości usuwa tłuste pozostałości po olejku. Aby zapobiec tłustej plamie możesz też przetrzeć ją wacikiem nasączonym spirytusem. Spirytus zaabsorbuje resztki olejku. Albo aby zmyć ślady żywicy, delikatnie przemywaj plamę gazikiem zwilżonym terpentyną (rozcieńcz ją alkoholem w proporcji 1:3). Uważaj, aby nie zalać tkaniny, bo zrobią się na niej zacieki.

Warto pamiętać, że olejek to substancja, która świetnie sprawdza się w usuwaniu również wielu innych roślinnych zabrudzeń, np. plam z trawy.

Alkohol pomocny w usuwaniu plam z żywicy

Użyj alkoholu (może być również denaturat), aby usunąć plamę z żywicy! Jest to dość prosta procedura, którą można łatwo zastosować w domowym zaciszu. Na pewno w swojej apteczce masz trochę waty i alkoholu (spirytus) lub denaturatu. Zwilż wacik alkoholem (możesz też wymieszać go z wodą) i pocieraj plamę, aż do jej usunięcia. Po kilkukrotnym przetarciu plamy, żywica powinna się rozpuścić. Możesz też przyłożyć do plamy chusteczkę z roztworem ze spirytusu. Zwróć uwagę, aby stosować alkohol bezpośrednio na plamę. Kiedy osiągniesz zadowalający efekt wypierz rzecz przy użyciu pralki.

Małe plamy usuniesz też z użyciem zmywacza do paznokci. Możesz wykorzystać też aceton. Po pierwsze nasącz wacik zmywaczem do paznokci i przykładaj do plamy. Zmywacz do paznokci nie należy zbyt mocno wcierać – może powodować odbarwienia, szczególnie na jeansach. Z acetonem postępuj tak samo jak ze spirytusem. Po kilku minutach upierz ubranie.

Masło

Jest jeszcze jeden sposób na to, jak sprać żywicę z ubrań! Otóż plamy z żywicy można usunąć także za pomocą masła. Posmaruj plamę odrobiną masła. Odczekaj 2 godziny! Następnie nacieraj ją szmatką lub wacikiem nasączonym roztworem soli i amoniaku (na 1 łyżkę soli dajemy 4 łyżki amoniaku). W ten sposób z łatwością usuniemy zabrudzenie.

Bezpieczne metody usuwania żywicy

Każdy z proponowanych przez nas sposobów na usunięcie zabrudzeń z żywicy kończy się praniem ręcznym lub w pralce. Pamiętaj jednak, że jeśli na tkaninie wciąż pozostały nawet niewielkie resztki żywicy, należy prać ją w wodzie o temperaturze 30°​C . Gorąca woda może jedynie zaszkodzić i utrwalić plamę!

Odzież wyprana, a Ty nadal zauważasz na materiale zabrudzenia? W takim razie powtórz czynności w takiej samej kolejności, do momentu aż materiał nie zostanie czysty. Jeżeli jednak żadne z tych metod, domowe sposoby i środki chemiczne nie przyniosą rezultatu, konieczne może okazać się wyrzucenie ubrania. Zanim jednak to nastąpi, spróbuj je jeszcze uratować.

Wiesz już czym usunąć żywicę na ubraniu i jak w całości pozbyć się jej z garderoby, zatem do dzieła!

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis