Wełna – pranie i suszenie

Wełna należy do włókien naturalnych, które doceniamy szczególnie zimą. Grzeje oraz dobrze wchłania wilgoć pozostając nadal sucha, więc nikogo nie dziwi, że jest idealnym surowcem do produkcji swetrów, czapek, szalików, płaszczy, kurtek, ale również bielizny termicznej. Aby długo zachowała swoje właściwości i nie sfilcowała się musi być odpowiednio pielęgnowana. Zobaczmy więc jak prać wełnę.

Jak prać swetry wełniane?

Pranie wełny wymaga delikatności, bo włókna te nie lubią tarcia, wyciskania, a już pod żadnym pozorem nie powinny być wirowane. Nie powinny być też prane zbyt często, bo ich pielęgnacja tego nie wymaga. Choć niektórym może to wydać się dziwne, to odświeżanie wełny czasem może polegać po prostu na jej wietrzeniu w przewiewnym miejscu. Wystarczy niedługi czas, a włókna “odżyją” i wełna znów będzie świeża i przyjemna.

sweter wełniany na wieszaku do prasowania

Jeśli już chcemy wyprać wełnę, to najlepiej zdecydować się na pranie ręczne, podczas którego wełniane ubrania będą zagniatane, a mocniej będą zapierane ewentualne zaplamienia. Piorąc wełnę ręcznie należy używać płynów do prania delikatnych tkanin, najlepiej takich oznaczonych jako specjalne produkty do prania wełny. To ważne, bo mają one odpowiednie pH i nie zawierają szkodliwych dla wełny wybielaczy czy sody.

Podczas prania wełny należy pamiętać, że nie lubi ona długiego namaczania oraz wysokich temperatur. Podczas prania ręcznego wystarczy letnia woda oraz krótka sesja ugniatania, która z pewnością wystarczy, by usunąć zabrudzenia. Jeśli nie lubimy lub nie chcemy prać wełny ręcznie, to można również prać wełnę w pralce, najlepiej korzystając z programu do prania tkanin delikatnych. Niektórzy producenci ułatwiają pranie wełny w pralce oferując specjalny program do prania wełny, który pierze w temperaturze 30 stopni oraz dostosowuje ruchy bębna do delikatnej zawartości. Nie ma w nim też wirowania, które miałoby negatywny wpływ na kondycję włókien wełnianych i mogłoby doprowadzić do ich sfilcowania.

Warto pamiętać, że przy pielęgnacji wełny znaczenie ma nie tylko sposób prania, ale i sposób suszenia. Wełniane swetry i inne wełniane ubrania nie powinny być suszone w pozycji pionowej, a zatem nie powinniśmy rozwieszać ich na sznurku czy suszarce do prania. Zdecydowanie lepiej będzie rozłożyć je na ręczniku w przewiewnym miejscu i pozwolić im spokojnie wyschnąć. Potem, jeśli wełniany sweter tego wymaga, bo jest mocno pognieciony, można go również wyprasować letnim żelazkiem. Można to robić to po obróceniu go na lewą stronę, by uniknąć efektu wyświecenia. Najlepiej jednak wykorzystać do tego celu prasowacze parowe, które doskonale sprawdzają się podczas prasowania tego typu materiałów.

Płaszcz z alpaki – jak prać?

prasowanie prasowaczem płaszcza wełnianego

Nieco inne zasady obowiązują przy praniu grubszych ubrań wełnianych, takich jak np. grube wełniane marynarki czy płaszcz z alpaki. W ich przypadku lepiej nie próbować prania ręcznego ani prania w pralce, lecz oddać je do pralni chemicznej. Wełna alpaki ma długie włókna i doskonałe właściwości termiczne (jest dwa razy cieplejsza niż wełna owcza)  i z tego powodu  wymaga specjalnego traktowania. Woda, środki piorące czy suszenie mechaniczne mogłyby płaszczowi zaszkodzić. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, który bez wątpienia można przeprowadzić w domowym zaciszu jest wywieszenie płaszcza w przewiewnym miejscu, w którym jego włókna będą mogły same się odświeżyć. W określonych przypadkach, gdy płaszcz będzie mocno pognieciony można go przeprasować, ale należy pamiętać, że wełna nie lubi wysokich temperatur. Letnie żelazko będzie tutaj zatem najlepszym rozwiązaniem.

prasowanie płaszcza wełnianego

Skomentuj ten wpis