Wiskoza – pranie, suszenie i prasowanie

Wszyscy znamy to uczucie – wrzucamy ubrania do pralki, ustawiamy standardowe parametry, wsypujemy proszek i… czekamy. Czy plamy się spiorą? A może nasze ulubione tkaniny po wyjęciu z pralki będą się nadawały tylko do kosza na śmieci? Niestety bardzo często pranie kończy się właśnie zniszczeniem ubrań. Winny jest temu brak odpowiedniej wiedzy dotyczącej pielęgnacji różnego typu materiałów. W tym artykule zastanowimy się, jak prać, suszyć i prasować produkty wykonane z wiskozy. Jeśli posiadasz ten jedwab w swojej szafie, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Wiskoza – co to za materiał?

Wiskoza to pozyskiwane z roślin włókno chemiczne. Materiał powstaje w wyniku obróbki celulozy, która najczęściej pochodzi z drzew iglastych. W technologicznym procesie można nadać przędzy bardzo zróżnicowane właściwości, świetnie sprawdzające się w przypadku odzieży. I tak, cechą charakterystyczną wiskozy bywa połysk i chłodna powierzchnia bądź też puszystość typowa dla wełny. Tkanina świetnie łączy się z różnymi włóknami, więc jest czasem stosowana do ulepszenia innych materiałów. Syntetyczne produkty lepiej dzięki niej oddychają, a szorstkie powierzchnie stają się przyjemniejsze w dotyku.

Wśród wielu zalet wiskozy można wymienić między innymi doskonałą przepuszczalność powietrza, zdolność do imitowania różnych materiałów czy higroskopijność. Niestety wszystkie te plusy mają swoją cenę. Wiskozę bardzo łatwo zniszczyć, jeśli poddaje się ją niewłaściwej pielęgnacji. Jest podatna na rozciąganie, skurczanie i innego typu odkształcenia. Dlatego tak istotne w jej przypadku jest stosowanie odpowiednich metod prania, suszenia i prasowania.

Zasady prania wiskozy

Odzież z jedwabiu wiskozowego ma niską odporność na rozciąganie, zwłaszcza pod wpływem wody. Pierwszy wniosek? Nie ustawiaj wysokiego wirowania i pamiętaj, że materiał należy prać w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Dla bezpieczeństwa, zanim umieścisz tkaniny w pralce, obróć ubrania na lewą stronę. Przed pierwszym praniem danego produktu, namocz go w jak najzimniejszej wodzie. Jeśli to możliwe – idealna byłaby rezygnacja z pralki i decyzja o czyszczeniu ręcznym. To zapewniłoby ubraniom najwłaściwsze warunki. Jakikolwiek będzie Twój wybór, odstaw silne środki chemiczne, takie jak wybielacze i odplamiacze. Najlepiej sprawdzą się specjalne płyny piorące przeznaczone do wiskozy. 

Jak suszyć wiskozę?

Nie mniej istotne niż sam proces prania jest suszenie materiału. Po wyjęciu ubrań z pralki nie próbuj ich wykręcać ani przywracać im pierwotnego kształtu poprzez rozciąganie. Jedyne, co należy zrobić, to rozłożyć je do wyschnięcia. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy odzież jest ciężka, warto suszyć ją na płasko. Rozwieszona, pod wpływem nasiąknięcia wodą mogłaby bowiem stracić swoją formę.

Jak prasować wiskozę?

Wiskoza ma tendencję do łatwego gniecenia się, więc prasowanie jest w jej przypadku koniecznością. Pamiętaj jednak, by podchodzić do tego procesu z ostrożnością. Operowanie żelazkiem na wysokich temperaturach może poskutkować efektem świecenia się materiału, dlatego nie zapominaj o tym, by ubrania prasować na lewej stronie. Jako że wiskoza jest bardzo podatna na odkształcenia, ten etap odświeżania odzieży może się okazać prawdziwą udręką. Przygotuj się więc na niełatwą pracę.

Tkanina warta zachodu

Wiskoza to bardzo funkcjonalny i przyjemny dla oka materiał. Aby w pełni cieszyć się jego zaletami, warto postępować według powyższych wskazówek i prać go w odpowiednich warunkach. Pamiętaj przede wszystkim o niskiej temperaturze i nienarażaniu ubrań na odkształcenia, a posłużą Ci one przez długi czas!

Skomentuj ten wpis