Wywabianie plam z ubrań. Domowe sposoby i nie tylko

Jak usuwać plamy z ulubionych ubrań? Przede wszystkim przepieraj materiał, zanim wrzucisz go do pralki. W przeciwnym razie niewłaściwa temperatura wody i nieodpowiednie detergenty mogą przyczynić się do utrwalenia zabrudzeń, a to ostatnia rzecz, jakiej chcesz. Nawet jeśli plamy nie znikną podczas prania, nie załamuj się – często wystarczą proste domowe sposoby, aby się ich pozbyć. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Usuwanie plam domowymi sposobami – o czym pamiętać?

Zanim sięgniesz po którykolwiek z domowych sposobów usuwania plam, oceń, z jakim rodzajem tkaniny masz do czynienia. Delikatne i drogie materiały zdecydowanie lepiej jest oddać do pralni chemicznej, gdzie czyszczenie zostanie przeprowadzone profesjonalnie i bez ryzyka dla odzieży. Jeśli jednak zdecydujesz się usunąć plamy w domu, nie zwlekaj z podjęciem pierwszych kroków. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse, że uda Ci się uratować ubranie. Zabrudzenie nie zdąży wówczas wniknąć w głąb włókien, dzięki czemu łatwiej będzie je wywabić niż stare i zaschnięte plamy.

Wywabianie plam wodą utlenioną

Jednym z najpowszechniejszych sposobów radzenia sobie z plamami jest zastosowanie wody utlenionej. Przy połączeniu jej z mydłem w płynie (w proporcjach 1:1) powstanie silny środek odplamiający, który okaże się wysoce skuteczny na przykład podczas usuwania plam z czerwonego wina. Po prostu przez około minutę wcieraj mieszankę w zabrudzenie, następnie pozostaw ubranie na 15 minut, a na koniec obficie spłucz wodą.

Usuwanie plam zimną wodą

Choć może się to wydawać niewiarygodne, na niektóre rodzaje plam wystarczy magia zwykłej lodowatej wody. Okaże się ona niezastąpiona w walce ze śladami krwi. To częste zabrudzenia, które można usunąć poprzez półgodzinne nasączanie ich zimną wodą. Po wrzuceniu tkaniny do pralki, plamy z krwi znikną na dobre.

Wywabianie plam z ubrań pastą do zębów

Mentolowa pasta do zębów lub płyn do zmiękczania tkanin pozwolą Ci usunąć uporczywe plamy z trawy. Po prostu nanieś substancję bezpośrednio na zabrudzenie i odczekaj godzinę, a następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą. Ubranie powinno wyglądać jak nowe!

Usuwanie plam za pomocą proszku do prania

Oczywiście dobry proszek do prania przyda się w przypadku każdego zabrudzenia. Niemniej, okaże się on niezastąpiony zawsze wtedy, gdy próbujesz wywabić tłuste plamy. Nie osiągniesz tego żadnym domowym sposobem. Jako że bardzo istotny jest w tym przypadku czas, szybko zetrzyj tyle tłuszczu, ile dasz radę, włóż ubranie do ciepłej wody i dodaj miarkę proszku do prania. W tak przygotowanym roztworze zapierz plamę, po czym wrzuć tkaninę do pralki, ustawiając ją na najwyższą dla danego materiału temperaturę.

Wywabianie plam sokiem z cytryny

Chcesz usunąć żółte plamy z potu? Najlepiej nada się do tego sok z cytryny. Wystarczy umieścić go w ciepłej wodzie i nanieść na zabrudzony materiał. Po około 30 minutach należy wypłukać tkaninę i wyprać ją w pralce przy użyciu zwykłego detergentu.

Odświeżanie ubrań i eliminacja nieprzyjemnych zapachów

O ile powyższe metody pozwolą Ci wywabić trudne do usunięcia, często zaschnięte plamy, potrzebujesz czegoś zgoła innego, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z ubrań. Żaden z domowych sposobów nie okaże się w tym przypadku tak skuteczny jak steamer. Gorąca para wodna wniknie głęboko we włókna materiału, eliminując na przykład zapach dymu i odświeżając zatęchłe ubrania. Usuwając plamy z ulubionych tkanin, pamiętaj więc o niezawodności parownic!

Skomentuj ten wpis