Zastosowanie sody oczyszczonej w domu

Soda oczyszczona – zastosowanie w domu

Soda oczyszczona jest jedną z najstarszych kopalin wykorzystywanych przez ludzi od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Jest obecna prawie w każdym domu, jednak nie wszyscy znają jej niezwykłe właściwości i zastosowanie. Wykorzystanie jej w domu pozwala na oszczędności finansowe, chroni środowisko oraz dba o zdrowie. Oprócz gotowania i sprzątania kuchni, soda oczyszczona znajduje zastosowanie w praniu, odświeżaniu kanap, usuwaniu trawy z chodnika czy zapachu z kuwety. Poznaj wszystkie sposoby na zastosowanie sody oczyszczonej w domu!

MODEL BW-03

Soda oczyszczona – właściwości

Soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny, używany w różnych dziedzinach. Jest połączeniem węglanu sodu i dwuwęglanu trójsodowego. Ma wiele cennych właściwości – stosuje się ją m.in. w medycynie, kosmetologii, kuchni czy środkach czystości. Ponadto jest jednym ze składników proszku do pieczenia, napojów gazowanych oraz gaśnic pianowych. Soda jest również doskonałym środkiem do stosowania w domu. Służy m.in. do czyszczeniakuchenek, garnków, lodówek, kafelków, kabiny prysznicowej, sedesu, a nawet fug czy silikonu. Niweluje nieprzyjemne zapachy, odświeża dywany, usuwa wszelkie plamy i odrdzewia. Ma zatem właściwości czyszczące, odplamiające, zmiękczające i odświeżające.

Soda oczyszczona jest coraz chętniej stosowana w kosmetyce jako składnik peelingu, antyperspirantu czy past wybielających. Pełni istotną funkcję w normalizacji pH, łagodzi ból gardła i poprawia oddech. Dodatkowo  skutecznie usuwa zapach wymiocin, nieprzyjemną woń z posłania zwierzęcia oraz możemy nią oczyścić nawet psią sierść. Istotne jest to, że przy tym wszystkim nie rysuje powierzchni! Możemy ją nawet stosować do czyszczenia szkła, stali nierdzewnej czy kamienia, np. marmuru.

Soda służy też do mycia zębów (zastąpi pastę!), wygładzania popękanej skóry na łokciach czy zastępuje krople do nosa. Tak szerokie użycie i właściwości sody oczyszczonej świadczą o tym, że nie ma ona szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.

Soda oczyszczona do czyszczenia

Naturalne metody sprzątania z zastosowaniem sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to jeden z najpopularniejszych sposobów na ekologiczne sprzątanie domu. Poprzez rezygnację z chemicznych detergentów dbamy nie tylko o środowisko, a także o zdrowie. Soda jest świetnym – i przy okazji też tanim – sposobem na stworzenie produktu do czyszczenia wielu powierzchni bez szkodliwej ingerencji w środowisko! Dodatkowo nie podrażnia skóry i nie jest toksyczna, dlatego jest tak chętnie stosowana również w środkach czystości dostępnych w sklepach.

Doskonałym środkiem do czyszczenia powierzchni jest połączenie sody oczyszczonej i octu! Taka mieszanka skutecznie usuwa kamień, np. zbierający się na drzwiach kabiny prysznicowej, który na pewno jest zmorą wielu nas. Jak zatem umyć kabinę? Wystarczy spryskać kabinę octem, a następnie wyczyścić ją gąbką posypaną sodą oczyszczoną. Usuniemy kamień i sprawimy, że prysznic będzie czysty, a przy okazji lśniący.

Kolejnym sposobem na wykorzystanie sody jest wykonanie kąpieli wodnej szmatkom i gąbkom kuchennym. Aby odświeżyć brzydko pachnące materiały, należy napełnić zlew mieszanką sody oczyszczonej i wody. Następnie włożyć rzeczy do odświeżania i pozostawić je w niej na całą noc. Soda idealnie pochłania wszelkie zapachy, dzięki czemu wyschnięte szmatki kuchenne przestaną nieprzyjemnie pachnieć. Po tym warto wyprasować szmatki gorącą parą SteaMaster, by dodatkowo je wyparzyć. To kolejny dobry i ekologiczny sposób na wyparzanie materiałów czy czyszczenie powierzchni.

MODEL BW-03

Odświeżanie kanapy

Jak wyczyścić kanapę sodą oczyszczoną? Zabrudzenia na materiale wersalki, łóżka czy tapicerki samochodowej należy posypać sodą w proszku i pozostawić – najlepiej na całą noc. Następnie należy dokładnie odkurzyć tapicerkę. Rekomendujemy również wyparować materiał przy pomocy SteaMaster, który jeszcze dokładniej zdezynfekuje powierzchnie, usuwając przy tym 100% bakterii oraz roztocza.

MODEL BW-03

Udrożnianie rur roztworem sody

Warto wiedzieć, że soda to też świetny patent na świeże rury! Do odpływu należy wsypać szklankę sody, taką samą ilość gorącego octu oraz litr gorącej wody. Soda zalana wrzątkiem służy również do usuwania brzydkiego zapachu z rur, a nawet przydomowego kompostownika. Przekonajcie się sami!

Jak wykonać pastę z sody oczyszczonej?

Doskonałym sposobem na sprzątanie różnorodnych powierzchni jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody. Soda rozdrobniona z niewielką ilością wody służy m.in. do czyszczenia kuchenki czy srebrnej biżuterii. Pasta może być również świetnym sposobem na usuwanie plam z oleju, potu, a nawet smoły. Poradzi sobie też z plamami z krwi, soków i wina. To świetna alternatywa dla silnych detergentów! Co należy zrobić? Wystarczy wetrzeć pastę w zabrudzenia lub bezpośrednio posypać plamę sodą i zalać wrzątkiem.

Jak stworzyć pastę? Najlepszym rozwiązaniem jest wymieszanie sody w proporcji 3:1 z wodą. Do czyszczenianiektórych powierzchni można dodać, np. ocet (jak wspomnieliśmy wyżej), płyn do mycia naczyń lub zwykły szampon oczyszczający.

Pasta z sody oczyszczonej – zastosowanie w domu

Przede wszystkim można nią czyścić kuchenkę! Należy rozpocząć od namoczenia zabrudzeń wodą. Rozmoknięty brud wystarczy usunąć za pomocą pasty z sody i gąbki, a następnie ręcznika kuchennego. W podobny sposób możemy wyczyścić szybę piekarnika, kuchenkę mikrofalową, garnki czy ruszt do grilla. Pasta z sody oczyszczonej usunie również osad z kawy i herbaty. Nadaje się też do mycia brudnego zlewu, fug czy silikonu.

Pranie i odświeżanie materiałów z pomocą sody

Soda jest doskonałym środkiem piorącym! Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i wybielające. Jak prać w z sodą? Wystarczy dodać szklankę sody oczyszczonej do bębna pralki, do komory na płyn wlać lub wsypać proszek do prania. Sodę oczyszczoną warto również dodawać do prania bardzo zabrudzonych ubrań, ale też do wybielania białych tkanin czy dezynfekowania odzieży sportowej oraz ubranek dziecięcych. Sodę oczyszczoną do prania warto wykorzystać także wtedy, kiedy skończył nam się wybielacz. Wystarczy wymieszać pół szklanki sody z płynem do prania i gotowe!

Aby odświeżyć niekorzystnie pachnące ubrania, np. sportowe, należy napełnić miskę ciepłą wodą oraz sodą i pozostawić je w niej na całą noc. Soda oczyszczona pochłania zapachy, dzięki czemu wyschnięte już ubrania będą odświeżone.

Sodę możemy też użyć do odświeżenia wkładek w butach, które po całym dniu noszenia mogą wydzielać nieprzyjemną woń. Wystarczy wsypać trochę sody oczyszczonej do każdego buta, zostawić na całą noc, a następnie wytrzepać dokładnie proszek z wnętrza obuwia.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Soda ze względu na swoje właściwości dezynfekujące i antybakteryjne polecana jest również jako składnik domowej mieszanki do oprysków roślin. W jednym litrze wody należy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej. Rośliny warto pryskać roztworem z sody raz na dwa tygodnie – w ramach profilaktyki przed rozwojem pleśni, grzybów czy innych szkodników.

Jak wykorzystać sodę w kuchni

Soda oczyszczona spożywcza jest jednym ze składników proszku do pieczenia i napojów musujących. Zmiękczy twarde mięso, złagodzi zbyt kwaśny smak potraw, zniweluje ostry zapach gotującego się kalafiora. Natomiast warzywa i owoce namoczone na chwilę w roztworze sody i wody zostaną pozbawione toksycznych pestycydów. Ryba moczona w roztworze sody i wody przez około godzinę straci mulisty smak. Czy jeszcze musimy przekonywać się do magicznych właściwości sody? Mamy nadzieję, że nie i znajdzie ona zastosowanie również w Twoim domu i kuchni!

Skomentuj ten wpis