Czyszczenie materaca parą wodną. Zadbaj o zdrowy sen dziecka

w łóżku bardzo dużo czasu, dlatego tak ważne jest utrzymanie tego miejsca w czystości. I wcale nie jest to takie trudne, szczególnie jeśli masz do pomocy stacjonarne żelazko parowe SteaMaster.

Odpowiednio dobrany, wygodny materac dla dziecka to połowa sukcesu. By nic nie zaburzało zdrowego i regenerującego snu Twojej pociechy, należy tylko odpowiednio o niego dbać. Wystarczy kilka prostych nawyków, które zapewnią maluchowi komfort podczas snu. Parownica do ubrań świetnie się tutaj sprawdzi. To nie tylko żelazko, a urządzenie wielofunkcyjne, które posłuży Ci do czyszczenia i dezynfekcji rozmaitych powierzchni!

Dlaczego do czyszczenia materacy należy używać parownicy?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić materac swojego dziecka, od razu porzuć myśli o tradycyjnym praniu ekstrakcyjnym. Polega ono na natryskiwaniu powierzchni mieszanką wody i środków chemicznych, a następnie jej odsysaniu. Proces taki bardzo często może skończyć się przemoczeniem materaca. A powszechnie wiadomo przecież, że wilgotne środowisko to idealne miejsce do rozwoju grzybów i pleśni.

Parownice gwarantują zdecydowanie bezpieczniejsze warunki czyszczenia materaca. Wyrzucana z nich gorąca para wodna dosłownie w kilka sekund eliminuje wszelkie drobnoustroje. Cały proces przebiega więc bardzo szybko, precyzyjnie i pozostawia powierzchnię jedynie delikatnie zwilżoną – materac wyschnie w mgnieniu oka.

Czyszczenie materaca gorącą parą 

Jak zacząć czyszczenie parowe? Przede wszystkim musisz najpierw dokładnie odkurzyć materac. Wyeliminujesz w ten sposób drobinki kurzu, włosy i inne większe zabrudzenia, które mogłyby przeszkadzać w operowaniu steamerem. W przeciwnym razie pod wpływem działania pary wodnej zanieczyszczenia rozpuszczą się bezpośrednio na powierzchni materaca.

Czyszczenie materaca może wydawać się trudne ze względu na jego rozmiar i nieporęczność. Dzięki budowie steamera możemy na szczęście odświeżać tę powierzchnię w pionie. Wystarczy oprzeć materac o ścianę lub łóżeczko i przyłożyć dyszę do materiału. Wykonując ruchy od góry do dołu, z łatwością usuniemy zarówno nieprzyjemny zapach oraz wilgoć, jak i zalegające w materiale mikroorganizmy.

Do czyszczenia materaca najlepiej nadaje się końcówka ze szczotką, którą należy wraz ze ściereczką z mikrofibry nałożyć na dyszę parownicy. Im wolniej przesuwasz nią po powierzchni, tym dokładniej wysoka temperatura pary działa na materac. Proces ten zabija roztocza i pluskwy, pozostawiając czysty i odświeżony materiał.

Jak usunąć roztocza z materaca?

Zalegające w materacu roztocza i bakterie mogą okazać się przyczyną ciągłych alergii dziecka lub jego uciążliwych problemów z zasypianiem. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku regularne czyszczenie. Jak usunąć roztocza z materaca? Gorącą parą! Wnikając we włókna materiału, bez problemu usuwa ona i wyparza zalegające tam bakterie czy złuszczony naskórek.

Czyszczenie parowe pozwoli Ci zadbać o optymalny mikroklimat w sypialni Twojego dziecka. Przede wszystkim nie musisz używać żadnych detergentów i środków czyszczących, które mogłyby zaszkodzić skórze malucha. Poza tym gorąca para wodna z łatwością zlikwiduje takie mikroorganizmy jak:

  • bakterie i wirusy,
  • roztocza kurzu domowego,
  • zarodniki pleśni,
  • wszy, pchły i inne insekty,
  • rozmaite pasożyty.

Dezynfekcja materaca za pomocą gorącej pary wodnej stanowi więc podstawę profilaktyki przeciw różnego rodzaju infekcjom i alergiom dzieci. Warto korzystać z myjki parowej nie tylko w przypadku materacy, ale także zabawek, dywanów oraz pościeli w sypialniach najmłodszych.

Wietrzenie materacy

Pranie materaca to nie wszystko. W każdy słoneczny dzień po przebudzeniu powinniśmy wietrzyć go przez co najmniej 20 minut. Usuniemy w ten sposób nagromadzoną w nim wilgoć. Pamiętaj też, aby zapewnić materacom odpowiednią wentylację, kiedy na dłużej opuszczasz dom. Nie przykrywaj ich więc kocami, kapami i narzutami. Dzięki temu po powrocie będziesz cieszyć się ich świeżością.

Regularne obracanie materacy

Materac powinno się obracać regularnie co pół roku. W ten sposób unikniesz jego odkształceń, a przez te kilka miesięcy „odpoczynku” powróci on do swojego pierwotnego kształtu. Nie dość, że przedłuża to jego żywotność, to na dodatek w znacznym stopniu poprawia też higienę snu Twojego dziecka.

Alternatywne sposoby czyszczenia dziecięcego materaca

Choć czyszczenie parowe to najwygodniejszy i najskuteczniejszy sposób odświeżania materacy dziecięcych, możesz wykorzystać również którąś z alternatywnych metod. Na uwagę zasługuje przede wszystkim profesjonalny odkurzacz parowy. Tym, co odróżnia go od tradycyjnej parownicy, jest funkcja zasysania. Oznacza to, że z jednej strony czyści on materiał parę wodną, a z drugiej zasysa ją wraz ze spranymi zabrudzeniami. Dzięki temu nie musisz używać detergentów i martwić się o zanieczyszczenia pozostające w pomieszczeniu.

Inną powszechnie stosowaną metodą czyszczenia materacy jest stosowanie sody oczyszczonej. Jej niewątpliwą zaletę stanowi łatwa dostępność – t0 jeden z najczęściej wykorzystywanych w każdym gospodarstwie domowym składników. Wodorowęglan sodu umożliwia Ci eliminację plam i zabrudzeń, które zagnieździły się głęboko w materiale. Wystarczy, że nałożysz cienką warstwę sody na powierzchnię, a następnie dokładnie wyszczotkujesz najbardziej zanieczyszczone miejsca. Pozostaw materac na kilka godzin, aby środek wchłonął nieprzyjemne zapachy, wilgoć i plamy, a na koniec odkurz oczyszczoną powierzchnię.

Prasownica parowa – urządzenie wielofunkcyjne

Czyszczenie materacy to nie jedyna funkcja steamera. W każdej chwili możesz wykorzystać go również do dezynfekcji innych przedmiotów w domu. Parownica pozwoli Ci się pozbyć roztoczy i bakterii na przykład z dywanów oraz mebli. Ma to ogromne znaczenie w mieszkaniach, gdzie przebywają małe dzieci oraz alergicy. Regularne stosowanie urządzenia parowego skutecznie wyeliminuje mikroorganizmy, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu.

Czyszczenie parą jest bardzo proste i wygodne. Potrzebujesz jedynie trochę wody, a temperatura zrobi swoje. Nie zapominaj również o rewelacyjnych efektach, jakie daje stosowanie steamera w przypadku ubrań! Parownicą w okamgnieniu wygładzisz wszelkie ich zagniecenia, jednocześnie skutecznie dezynfekując tkaniny. Sprzęt tego rodzaju jest w domu po prostu niezastąpiony.

Jeśli chcesz ułatwić sobie życie, koniecznie zapoznaj się z ofertą parownic dostępnych na naszej stronie internetowej. To urządzenia, które pozwolą Ci się pozbyć roztoczy i innych mikroorganizmów zarówno z dziecięcych materacy, jak i z innych przedmiotów w domu: mebli, dywanów, zabawek czy ubrań. Wybierz model, który odpowiada Twoim potrzebom, i na własnej skórze przekonaj się, jak łatwe i przyjemne może być czyszczenie wymagających powierzchni.

Źródło zdjęć: http://wkrecona.pl.

Skomentuj ten wpis