Jak czyścić zamsz? Praktyczne porady na pranie, suszenie i prasowanie zamszu

Zamsz to bardzo atrakcyjne tworzywo, wykorzystywane przede wszystkim w produkcji butów. Jego wszechstronny charakter sprawia jednak, że chętnie wykorzystujemy go pod różnymi postaciami, wzbogacając tym samym nasze ulubione kreacje. Niestety pielęgnacja zamszu może okazać się bardzo wymagająca, ponieważ jest on bardzo podatny na deformacje i uszkodzenia. Raz zniszczony, przestaje nadawać się do użytku. Jak więc wyczyścić buty zamszowe oraz inne produkty wykonane z tego klasycznego materiału? Zapoznaj się z najważniejszymi poradami!

Czym jest zamsz?

Aby dowiedzieć się, jak wyczyścić zamsz, zdefiniujmy najpierw, czym tak naprawdę jest ten materiał. To oczywiście rodzaj skóry, obrobionej w taki sposób, by była miękka i przyjemna w dotyku. Czemu zawdzięczamy taki efekt? Włoskowata faktura i sprężystość to rezultat rezygnacji z warstwy licowej skóry. Otrzymujemy więc materiał przepięknie prezentujący w takich produktach jak buty czy torebki. Charakterystyczny wygląd i konstrukcja zamszu wymagają jednak bardzo ostrożnej eksploatacji i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Jako że zamsz nie znosi wilgoci, najlepiej nie narażać go na poważne zabrudzenia. Jeśli czyszczenie okaże się nieuniknione, należy zrezygnować z wody, którą materiał łatwo by wchłonął. Zamszu pod żadnym pozorem nie wolno prać w pralce. Zamiast tego należy skupić się na czyszczeniu na sucho. Jeżeli jest to możliwe, warto ograniczyć się do specjalnej szczotki z twardym włosiem. Co ciekawe, bardzo pomocne w eliminacji zabrudzeń będą także domowe sposoby.

Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia butów zamszowych jest wykorzystanie skórki chleba. Delikatne pocieranie suchych zabrudzeń powinno pozwolić Ci je wyeliminować. Jako alternatywę możesz zastosować gumkę do mazania, która okaże się pomocna nawet w przypadku błota.

Domowe sposoby czyszczenia zamszu obejmują również przygotowanie mieszanki sody oczyszczonej oraz mleka (1 łyżeczka na 1 szklankę). W takiej zawiesinie należy zwilżyć ściereczkę, a następnie delikatnie przecierać nią zabrudzoną powierzchnię. Jak zwykle w podobnych przypadkach, doskonale sprawdzi się także uniwersalny ocet kuchenny. Zmiękczy on zabrudzenie, co pozwoli łatwiej wywabić plamy je za pomocą szczotki.

Jak suszyć i prasować produkty z zamszu?

Suszenia butów z zamszu nie należy przyspieszać poprzez umieszczenie ich na grzejniku bądź użycie suszarki. Grozi to bowiem odbarwieniem materiału. Jedyne, co można zrobić, to przetarcie wilgotnej powierzchni suchą ściereczką. Obuwie musi wyschnąć w sposób naturalny. To samo dotyczy zresztą innych ubrań wykonanych z tego materiału.

Zamszowych butów nie musisz na szczęście prasować. Jeden problem masz więc z głowy. Jeżeli jednak w Twojej garderobie nie brakuje odzieży zamszowej, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi jej prasowania! Jak już wiesz, pielęgnacji zamszu najlepiej nie przyspieszać. Dokładnie tak samo jest z wygładzaniem ubrań wyprodukowanych z tego materiału. Zamszową marynarkę lub spódnicę wystarczy powiesić na wieszaku, a zagniecenia znikną w ciągu tygodnia pod wpływem samego ciężaru odzieży.

Jeśli masz jednak do czynienia z uporczywymi zagnieceniami bądź zależy Ci na czasie, zrezygnuj z żelazka i wykorzystaj dobrej jakości steamer. Urządzenia parowe są łatwe i szybkie w obsłudze, a przede wszystkim nie niszczą odzieży.

Czyszczenie zamszu nie musi być trudne!

Choć zamsz to wymagające tworzywo, dzięki naszym poradom szybko poradzisz sobie z jego czyszczeniem. Suche zabrudzenia usuniesz szczoteczką, a bardziej uporczywe plamy wywabisz domowymi sposobami. Nie zapominaj również o bardzo ważnej roli, jaką odgrywa impregnacja! Specjalne preparaty zabezpieczą Twoje zamszowe buty i odzież przed destrukcyjnym wpływem wilgoci oraz kurzu!

Skomentuj ten wpis