Jak dbać o czarne ubrania?

Czarne ubrania to ponadczasowa klasyka. Dla wielu osób stanowią one absolutną podstawę każdej kreacji. Nic dziwnego – to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny kolor, który dodatkowo wyszczupla sylwetkę. Można by powiedzieć, że czarne rzeczy mają same plusy, ale niestety ich pielęgnacja to spory problem – bardzo trudno utrzymać je w dobrym stanie. Dowiedz się zatem, jak dbać o czarne ubrania!

Jak prać czarne ubrania?

Pranie czarnych ubrań to poważne wyzwanie z kilku różnych powodów. Przede wszystkim gorąca woda i detergenty zdecydowanie przyspieszają blaknięcie odzieży, a nie ma nic gorszego niż sprana szarość zastępująca głęboką czerń. Poza tym czarne rzeczy w pralce bardzo często zbierają wszelkie paproszki, włosy i sierść, które są na nich bardzo widoczne. Jak więc radzić sobie z tymi wszystkimi problemami?

Podczas prania czarnych rzeczy pamiętaj przede wszystkim o tym, by obrócić ubrania na lewą stronę. Dzięki temu zabezpieczysz odzież przed ewentualnymi farfoclami. Poza tym dobrze jest stosować specjalny płyn do prania czarnych ubrań. Sprawdzi się on zdecydowanie lepiej niż tradycyjny proszek. Tego typu środki nie tylko odświeżą Twoją odzież, ale również zabezpieczą ją przed utratą koloru.

W trakcie prania czarnych ubrań nie wkładaj do pralki rzeczy w żadnym innym kolorze. Zwróć także uwagę na temperaturę – choć będzie ona zależała przede wszystkim od rodzaju pranych materiałów, nie powinna przekraczać 30 – 40 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie kolor ubrań szybciej wyblaknie.

Jak suszyć czarne ubrania?

Ponownie – zalecany sposób suszenia czarnych rzeczy zależy od materiałów, z jakich są wykonane. Jest jednak pewna zasada, którą warto zawsze stosować: unikaj pozostawiania tkanin na słońcu. Promieniowanie ultrafioletowe ma bardzo mocny wpływ na czarny kolor i przyspiesza jego blaknięcie. Dlatego jeśli nie możesz suszyć czarnych ubrań w suszarce, pozostaw je rozwieszone w domu. Mogą potrzebować trochę więcej czasu na wyschnięcie, ale przynajmniej nie będziesz martwić się o ich stan.

Jak odświeżyć czarny kolor?

Jeśli pomimo stosowania się do powyższych zasad Twoje czarne ubrania blakną, to jeszcze nic straconego! Jest kilka sprawdzonych sposobów na odzyskanie głębokiej czerni. Jak to zrobić?

Do odświeżania czarnego koloru doskonale nadaje się ocet. Wystarczy rozpuścić go w wodzie i w powstałej mieszance namoczyć ubrania. Możesz go także dodać bezpośrednio do pralki. Pamiętaj tylko, aby po wszystkim dokładnie wypłukać odzież – nie chcesz przecież, żeby Twoja garderoba pachniała octem.

Innym skutecznym sposobem na odzyskanie głębokiej czerni jest dodawanie do prania takich płynów jak piwo, wyciąg z liścia orzecha włoskiego czy bluszczu pospolitego. Wszystkie te środki mają naturalne właściwości odświeżające kolor.

Jak prasować czarne ubrania?

Prasowanie to kolejny krytyczny etap pielęgnacji ciemnych ubrań. Największym zagrożeniem jest w tym przypadku wysoka temperatura rozgrzanej stopy żelazka. Na pewno doskonale wiesz, jak może ona wpłynąć na tkaniny – podczas prasowania na czarnych powierzchniach powstaną nieestetyczne błyszczące ślady. Możesz spróbować ich uniknąć, przekładając ubrania na lewą stronę. Zdecydowanie skuteczniejszym i bezpieczniejszym sposobem jest jednak prasowanie odzieży za pomocą parownicy.

Unikając żelazka, zupełnie eliminujesz zagrożenia związane z niszczeniem materiału. Gorąca para wodna ze steamera skutecznie odświeży tkaniny bez jakiejkolwiek szkody dla czarnego koloru Twoich ubrań.

Jak dbać o czarne ubrania na co dzień?

Na czarnych ubraniach bardzo widoczne są problematyczne zabrudzenia, takie jak białe ślady po dezodorancie, zwierzęca sierść, jasne zmechacenia, a nawet pozostałości po proszku do prania. Niektóre z tych zanieczyszczeń wyeliminujesz zwykłą rolką do odzieży. Przyda Ci się ona zawsze wtedy, gdy czarne spodnie bądź sukienka zostaną oklejone jasnymi drobinkami bądź włoskami. Wystarczy kilkukrotnie przejechać po nich rolką, która zbierze z tkaniny wszelkie paprochy. To proste narzędzie okaże się szczególnie pomocne w przypadku ciemnej odzieży wierzchniej.

Inne zabrudzenia – takie jak różnego rodzaju plamy – możesz usunąć specjalnym sprayem do ich wywabiania czy też chusteczkami odplamiającymi. Nie zawsze musisz prać czarne ubrania w pralce. Kiedy się jednak na to zdecydujesz, pamiętaj o niskiej temperaturze i używaniu kapsułek bądź płynu zamiast proszku.

Zadbaj o swoje czarne ubrania ze SteaMaster!

Wiesz już, jak prać, suszyć i prasować ubrania z ciemnych materiałów. Aby zapewnić sobie jak najlepsze rezultaty i utrzymać odzież w doskonałym stanie, koniecznie zaopatrz się w parownicę marki SteaMaster!

Skomentuj ten wpis