Jak pozbyć się pluskiew?

Pluskwy domowe to nieprzyjazne człowiekowi insekty, które mogą pojawiać się w domu i żerować w miejscach trudnodostępnych. Zwalczanie pluskiew to proces trudny i długotrwały, ale oczywiście konieczny, jeśli chcemy żyć w czystym domu. Skąd biorą się pluskwy, gdzie możemy je znaleźć i co zrobić, by się ich pozbyć? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak skutecznie zwalczyć pluskwy i cieszyć się czystym, zdezynfekowanym mieszkaniem.

Pluskwa domowa – czy żyje tylko w zaniedbanych miejscach?

Panuje błędne przekonanie, że pluskwy domowe mogą pojawić się tylko w miejscach, gdzie jest brudno i gdzie nie dba się o higienę. Nic bardziej mylnego. Obecność pluskiew może przydarzyć się także osobom, które regularnie sprzątają, a ich mieszkania są czyste. Czasem wystarczy zakup mebla tapicerowanego, w którym zalęgły się owady lub przyniesienie kilku osobników przez gości, w domu których żerowały. Nie jesteśmy w stanie tego zauważyć, a w tym czasie insekty niepostrzeżenie zakładają swoje gniazda w bardzo mało widocznych miejscach.

A jak wygląda pluskwa? To insekt o owalnym kształcie, który osiąga ok. 5 milimetrów długości. Ma żółtawo-brązowy kolor, najczęściej żyje w stadzie. Pluskwy tworzą swego rodzaju osady, dlatego jeśli uda się znaleźć miejsce ich bytowania, to najczęściej będzie ich tam wiele.

Gdzie spodziewać się obecności pluskiew?

Nie zauważymy ich w widocznych i wyeksponowanych miejscach. Pluskwy chowają się w załamaniach mebli tapicerowanych, pod materacami (najczęściej na ich szwach), czy w małych szparkach pomiędzy materiałami, gdzie najczęściej w ogóle nie zaglądamy. Ich obecność może zwiastować charakterystyczny zapach, który przypomina zapach gnijących malin lub wegetującej kolendry. Jeśli zatem wyczuwasz podobną woń w swoim domu, zorientuj się, czy nie ma w nim nieproszonych lokatorów.

Pluskwy żyją dość długo, bo potrafią przetrwać kilkadziesiąt dni bez pożywienia. W dodatku, w razie niebezpieczeństwa, potrafią wprowadzić się w stan hibernacji i przetrwać tak ponad rok. W dodatku samice składają jaja, które można liczyć w setkach. Proces zwalczania pluskiew trzeba zatem zacząć niezwłocznie po ich odnalezieniu, bo z każdym dniem może być ich coraz więcej.

Ugryzienie pluskwy domowej

Czy zdarzają się ugryzienia pluskiew? Oczywiście! Samego ugryzienia najczęściej nie jesteśmy w stanie wyczuć, bo pasożyt w swojej ślinie ma substancje znieczulające. Owad potrafi pić krew swojej ofiary przez kilkanaście minut, a potem po prostu się od niej odkleja. Ugryzienie pluskwy jest bardzo podobne do ugryzienia komara lub pchły. Jest to niewielkie czerwony obrzęk, który swędzi i delikatnie piecze. Warto jednak wiedzieć, że ugryzienia pluskwy najczęściej występują obok siebie w dużych ilościach. Śladów pojawia się kilka lub kilkanaście obok siebie i może być to znak, że to właśnie pluskwa, a nie komar, są za to odpowiedzialne. Część osób nie reaguje wcale nie takie ugryzienia i wtedy trudno się zorientować, że pluskwy domowe nawiedziły nasz salon lub sypialnię.

Co odstrasza pluskwy?

Zwalczanie pluskiew nie jest takie proste. Należy zacząć od zlokalizowania rodziny niechcianych owadów, a to czasem zadanie najtrudniejsze. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu znalazły się te insekty, dokładnie sprawdź wszystkie miejsca, w których mogą bytować. Zaglądaj pod kanapy, w załamania materiałów, przejrzyj każdy szew. Sprawdź również materace, na których śpisz Ty i Twoja rodzina. Przypominamy, że obecność pluskwy może pomóc zlokalizować także specyficzny zapach. Jeśli już wiesz, gdzie zalęgła się pluskwa domowa, zacznij działać.

Domowe sposoby na pluskwy

Istnieją domowe sposoby na pozbycie się pluskiew, choć często w ferworze przerażenia ich obecnością, domownicy decydują się zapłacić za pomoc profesjonalistom. Jeśli jednak podejmujesz walkę samodzielnie, możesz użyć:

  • Olejku lawendowego;
  • Nafty i maści rtęciowej;
  • Spirytusu denaturowanego.

Możesz skorzystać również z profesjonalnych środków owadobójczych i użyć ich samodzielnie w walce z nieproszonymi owadami. Konieczne będzie dokładnie odkurzenie wszystkich elementów materiałowych. A jeśli okaże się, że pluskwy zalęgły się w podłodze, w zwalczaniu pluskiew może pomóc zerwanie przypodłogowych listew i przeprowadzenie w tych miejscach dezynfekcji.

Jak pozbyć się pluskwy domowej? Najskuteczniejszy sposób

Aby pozbyć się pluskwy możesz użyć także specjalnych urządzeń, które dadzą Ci gwarancję mieszkania w czystym, zdezynfekowanym domu. Parownica Steamaster to skuteczny sprzęt, w starciu z którym pluskwa domowa nie ma szans. Parownica w swoim działaniu używa gorącej pary wodnej, która dla tych owadów jest po prostu zabójcza. Aby wytępić pluskwy wystarczy potraktować je parą. Co więcej, para wodna działa nie tylko na pluskwy, ale również na różnego rodzaju roztocza. Wystarczy regularnie używać pary na powierzchniach występowania danego owada, by w ten sposób je dezynfekować i zabezpieczać przed wylęganiem się na nich niechcianych lokatorów.

Jak zwalczać pluskwy parownicą?

Dobra parownica domowa to urządzenie nie tylko do skutecznego prasowania odzieży, ale również do odświeżania, a przede wszystkim dezynfekowania rzeczy materiałowych. Mowa tutaj nie tylko o kanapach, ale również dywanach, zasłonach, fotelach, sofach, obrusach i materacach. Zwłaszcza w tych ostatnich bardzo lubią bytować wszelkiego rodzaju insekty, również pluskwy, ponieważ stamtąd mają doskonałe dojście do pokarmu w postaci ludzkiego naskórka i ludzkiej krwi.

Parownice są zatem nie tylko sposobem zwalczania owadów w domu, ale również skuteczną profilaktyką, która przed nimi zabezpiecza. Aby nie dopuścić do pojawienia się takich owadów w Twoim domu lub kategorycznie hamować ich rozwój tuż po ich pojawieniu się w domu – regularnie dezynfekuj powierzchnie materiałowe. Nie martw się, to czynność, która nie wymaga ogromnej siły i zaangażowania. Wręcz przeciwnie, potrafi być przyjemna i relaksująca. Parownica przypomina nieco odkurzacz, również w użyciu. Z tym, że zamiast odkurzać materace, dywany, czy meble tapicerowane, “spryskujesz” je wodną parą. Jej wysoka temperatura jest dla takich owadów śmiercionośna, zatem to skuteczny sposób na ich pozbycie się. Takie regularne sprzątanie za pomocą parownicy da Ci pewność, że Twój dom jest odpowiednio zdezynfekowany. A jeśli wśród domowników jest ktoś, kto cierpi na alergię skórną, przy regularnym stosowaniu parownicy jej objawy powinny ustać lub stać się mniej uciążliwe.

Kiedy mogą pojawić się owady?

Pluskwy i inne insekty pojawiają się nie tylko wskutek nieregularnej dezynfekcji. Jeśli kupujesz czasem używane meble lub gościsz kogoś, kto miał z nimi kontakt, Twoje mieszkanie jest zagrożone. Nie czekaj zatem, aż liczebność pluskiew zwiększy się na tyle, że ich usunięcie będzie zbyt trudne. Regularnie używaj parownicy, by skutecznie dezynfekować powierzchnie materiałowe. Pozbędziesz się przy tym okropnych insektów, ale również odświeżysz materiały i usuniesz z nich nieprzyjemne zapachy. Życie w czystym, pozbawionym niechcianych lokatorów domu, z pewnością jest o wiele przyjemniejsze.

Skomentuj ten wpis