Parownica do ubrań – jaką wybrać?

Bardzo modnym i coraz częściej docenianym urządzeniem w gospodarstwach domowych jest parownica do ubrań. Jaką wybrać – trzeba wiedzieć, zatem studiowanie wszelkich rankingów jest wskazane. Jednak wiele osób, które nie miały jeszcze styczności z takim urządzeniem, nie wie nawet, na co zwracać uwagę. Czasem decydujemy się na dany produkt ze względu na jego parametry, ale nie do końca bierzemy pod uwagę, że są w nim funkcje, których nie będziemy używać, a nie ma takich, które mogłyby się nam przydać. Podpowiadamy zatem, co zrobić, by parownica do ubrań, która do Ciebie trafi, była najlepszym możliwym wyborem.

Czym właściwie jest parownica do ubrań i do czego się przydaje?

W przypadku tego produktu mocno zdradzająca jest oczywiście nazwa. To urządzenie, które umożliwia wyrzut pary, a ten z kolei wpływa na nasze ubrania. Najczęściej dotyczy to rozprasowywania tkanin, ale nie tylko. Parownica może się przydać również w wielu innych sytuacjach.

 1. Doskonale nadaje się do prasowania ubrań z delikatnych tkanin. Materiał nie ma styczności z niewyobrażalnie gorącym żelazkiem, nie ma zatem ryzyka, że go przypalimy. Strumień pary dla takich tkanin jest o wiele bezpieczniejszy.
 2. Wspaniale sprawdza się w redukcji nieprzyjemnych zapachów. Dotyczy to zwłaszcza tych materiałów, które rzadko pierzemy (ze względu na czasochłonność tego zajęcia). Mowa tu np. o firanach czy zasłonach. Dzięki parze zrobią się świeższe i pachnące.
 3. Parownica do ubrań jest idealna do prasowania niezwykle trudnych materiałów, takich jak plisowane spódnice, męskie i damskie koszule czy spodnie na kant. Prasowanie każdej z tych rzeczy klasycznym żelazkiem wiąże się z nie lada wyzwaniem. Z pomocą parownicy to zajęcie wręcz przyjemne!
 4. Odświeża materiały i choć nie zastąpi regularnego prania ubrań, to może być pomocna, kiedy np. wyciągamy czyste rzeczy z szafy po kilku tygodniach nienoszenia. Odświeżenie wówczas z pewnością im się przyda!
 5. Parownica umożliwia wyprasowanie zasłon, firan i wszelkich ozdobnych tkanin bez żelazka i bez konieczności ściągania ich z danego miejsca. Możesz zatem powiesić firanki bezpośrednio po praniu i rozprasować za pomocą parownicy. To dużo wygodniejsze rozwiązanie.
 6. Ciągły wyrzut pary o odpowiedniej temperaturze pomaga również w redukowaniu ilości roztoczy w domu. Dzięki temu urządzeniu Twoje otoczenie jest po prostu zdrowsze, i dla Ciebie, i dla Twoich bliskich.

To dużo, jak na tak małe urządzenie. Parownica do ubrań może się zatem okazać tak potrzebnym sprzętem w domu, jak czajnik czy odkurzacz. Jeśli bowiem mamy szansę uczynić życie łatwiejszym, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Jaka parownica do ubrań? Kilka rad, zanim zaczniesz wybierać

Zanim zdecydujesz, jaka parownica trafi do Twojego domu, zwróć uwagę na swoje potrzeby. Nie zawsze najbardziej zaawansowany i najdroższy produkt będzie tym, który najlepiej się nam przysłuży. Czasem decydują drobiazgi i to na nie właśnie warto zwrócić uwagę, zanim wybierzesz już konkretny model. Co jest ważne w parownicach?

 1. Pojemność zbiornika na wodę. Oczywiście im większa, tym dłużej możemy pracować bez konieczności jego uzupełniania. Wybierz taką pojemność, by nie obciążała niepotrzebnie urządzenia, jeśli prasujesz rzadko i niewielkie ilości ubrań.
 2. Siła wyrzutu pary – tutaj też występują pomiędzy parownicami spore różnice. Duża siła wyrzutu to bardziej wydajne urządzenie i możliwość łatwego rozprasowywania grubszych tkanin. Pamiętaj jednak, że nawet bardzo dobra parownica do ubrań nie musi mieć największej siły wyrzutu pary.
 3. Wyjmowany zbiornik. To jeden ze wspomnianych wcześniej detali. Dzięki temu dużo łatwiejsze jest jego napełnianie. Odłączany zbiornik na wodę to niesamowita wygoda użytkowania, zwłaszcza w domu.
 4. Moc urządzenia – sprawdzaj parametry producenta, bo dzięki nim określisz, jak mocna jest parownica do ubrań, której zakup rozważasz.
 5. Zawartość zestawu, np. szczotki ułatwiające prasowanie na kant. Jeśli przy zakupie parownicy dodane są do zestawu w cenie urządzenia, zaoszczędzisz pieniądze na późniejszych wydatkach, ponieważ są to niewątpliwie przydatne rzeczy.

I najważniejsza rada: zawsze staraj się dopasowywać produkt do swoich potrzeb. Oceń, do czego przyda Ci się parownica do ubrań i zgodnie z tym dokonuj zakupu. To klucz do tego, by kupić przydatne i pomocne urządzenie.

Parownice stojące a parownice ręczne

Parownice do ubrań możemy podzielić na dwa rodzaje: parownica stojąca oraz parownica ręczna. Różnią się przede wszystkim wielkością, choć również delikatnie sposobem użytkowania i możliwościami. Jeśli poszukujesz parownicy do domu, dzięki której możliwe będzie nie tylko prasowanie ubrań, ale również odświeżanie, działania usuwające nieprzyjemne zapachy, walka z roztoczami, zdecydowanie bardziej praktyczna będzie parownica stojąca.

To niewielkie urządzenie, lekko przypominające odkurzacz. Jest eleganckie i lekkie, ale jego możliwości są bardzo pomocne w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Kiedy zatem przyda się ręczna parownica? Na przykład wtedy, gdy potrzebujesz urządzenia, które będzie Ci towarzyszyło w podróży. Mini prasowacz ma kompaktowe wymiary, ale jego strumień pary jest w stanie skutecznie wyprasować sukienki na wakacjach albo eleganckie koszule w delegacji. Jest przy tym wygodne i bezpieczne.

Jak parownica do ubrań jest najlepsza? Kilka świetnych propozycji!

W odpowiedzi na to, jaka parownica do ubrań jest najlepsza, przedstawiamy kilka ciekawych propozycji. Znajdą się tu zarówno urządzenia dla osób, które planują częste użytkowanie, jak i dla tych, którzy chcą używać parownicy jedynie od czasu do czasu.

1. Prasowacz parowy Steamaster J-01

Prasowacz Parowy J-01

Ta parownica do ubrań stworzona jest do gospodarstw domowych, w których będzie dość często używana. Swoją gotowość do pracy uzyskuje już w 45 sekund, a potem może pracować nieprzerwanie przez 60 minut. Ma moc 1750 Wat i zapewnia wyrzut pary w ilości 40 g/min. To wystarczająco, by wyprasować z jej pomocą nawet grubsze tkaniny. Waży nieco ponad 3 kilogramy, zatem nie ma problemu z przemieszczaniem się z tym urządzeniem po całym domu. Zbiornik na wodę pomieści 1,3 litra, przy czym jest odłączany, więc można go napełnić bez najmniejszych problemów. Ta parownica do ubrań pracuje z temperaturą pary na poziomie 98 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie tylko skutecznie wyprasujesz ubrania, ale również pozbędziesz się z domu roztoczy. Bez wątpienia wygodna jest także regulacja mocy, ma dwa stopnie. Dzięki temu dostosujesz jej moc do materiałów, jakie prasujesz lub oczyszczasz. Zakup parownicy Steamaster J-01 to dobry pomysł również ze względu na dodatki: jest w zestawie wieszak na spodnie, rozkładany wieszak umożliwiający prasowanie w pionie oraz szczotka do prasowania spodni na kant. Do użytku domowego idealna!

2. Prasowacz parowy Steamaster EM-101

Prasowacz Parowy EM-101

Jaka parownica do ubrań dla wymagających? Właśnie ta! Jej parametry są dość zbliżone do opisanej wyżej poprzedniczki. Różni ich głównie możliwość regulacji mocy pary, w przypadku modelu EM-101 ta regulacja ma trzy stopnie. Dwukrotnie większy jest tu również zbiornik na wodę (2,6 litra), co sprawia, że bez trudu możesz odświeżyć lub wyprasować duże powierzchnie materiałów. Jeśli masz w domu firany lub zasłony, ta parownica będzie do nich idealna. Warto wspomnieć, że parownice doskonale nadają się również do odświeżania tapicerowanych mebli, które są obecnie bardzo modne. Z pewnością znajdzie więc w domu zastosowanie. Parownica poradzi sobie w przypadku grubych materiałów i trudnych zagnieceń, wygeneruje ogromną oszczędność czasu. Nadaje się także do wygładzania delikatnych tkanin i usuwania zanieczyszczeń i niechcianych zapachów. Bez problemu jest w stanie zastąpić żelazko.

Niezwykle ważny jest również jej design. Urządzenie jest ładne, bardzo eleganckie, sprzedawane w trzech różnych wersjach kolorystycznych. Oferuje zatem nie tyko możliwość prasowania, ale pozostawiona na widoku może być ozdobą wnętrza.

3. Mini prasowacz parowy Steamaster EM-02

Ręczny steamer to szybkie i skuteczne odświeżanie ubrań, najczęściej w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do żelazka. Jeśli zatem dużo podróżujesz i chcesz mieć przy sobie urządzenie, dzięki któremu zawsze będziesz wyglądać schludnie i elegancko, to propozycja dla Ciebie. Ręczna parownica do ubrań będzie najlepsza w delikatnym odświeżaniu, rozprasowywaniu zagnieceń powstałych w walizce, a także podczas potrzeby błyskawicznego prasowania tuż przed wyjściem. Potrzebuje zaledwie 60 sekund, by być gotowa do pracy, po czym może działać nieprzerwanie przez 8 minut. Jej moc to 800 Wat, a pojemność zbiornika na wodę to 125 ml. Umożliwia wytwarzanie pary o temperaturze 98 stopni Celsjusza i bez problemu zastąpi w hotelach prasowanie zwyczajnym żelazkiem. Do szybkiego odświeżania tkanin (w tym także delikatnych materiałów) jest wprost idealna!

4. Parownica do ubrań Steamaster EM-202

Prasowacz Parowy EM-202

To urządzenie, które oferuje naprawdę wiele. Z pomocą pary wodnej możliwe jest usuwanie zagnieceń, także z grubych tkanin, doskonałe odświeżanie ubrań i innych materiałów, a także zadbanie o kondycję materacy czy mebli tapicerowanych. Jej wyjmowany zbiornik na wodę pomieści aż 3 litry cieczy. Urządzenie jest gotowe do pracy w 45 sekund, ma moc 1750 Wat. Gorąca para jest wyrzucana z urządzenia w ilości 40 g/min, poradzi sobie zatem z grubszymi tkaninami. W zestawie znajdziemy dwa wieszaki i szczotkę do prasowania na kant.

5. Parownica do ubrań Steamaster EM-303

Bardzo zaawansowane urządzenie, które przyda się również w użytkowaniu profesjonalnym, np. w pensjonatach i hotelach. Moc tej parownicy to aż 2000 Wat, a wyrzuca parę w ilości 50 g/min. Urządzenie zostało wyposażone w specjalny czujnik poziomu wody, dzięki któremu wiadomo, jak dużo jej powinno być i kiedy należy jej dolać. Dodatkowo przydaje się tu również automatyczne wyłączanie w czasie bezczynności, dzięki czemu urządzenie jest w pełni bezpieczne. Ma aż pięć poziomów regulacji, ale przy najwyższych obrotach warto używać dodatkowego zabezpieczenia. Przyda się zatem rękawica ochronna. Urządzenie nagrzewa się w 45 sekund, co jest rzadko spotykane wśród tak zaawansowanych parownic do ubrań. Ta parownica do ubrań będzie najlepsza do użytku profesjonalnego lub do bardzo wymagającego gospodarstwa domowego, gdzie prasuje się dużo i często. Z tym urządzeniem nie ma konieczności rozkładania deski do prasowania.

Ważne jest również, że jest to parownica do ubrań stojąca o bardzo ciekawym designie. Elektroniczny wyświetlacz informuje nas o wszystkich najważniejszych parametrach, dzięki czemu możemy pracować w pełni bezpiecznie. Niewiele jest takich parownic do ubrań, które zachowując rozsądną cenę, mogą być również przydatne w użytku profesjonalnym. W zestawie z welurową szczotką do kantów oraz wieszakami na spodnie i do pionowego prasowania.

Parownice do ubrań – ranking parownic

Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółowym rankingiem, który uwzględnia najlepsze parownice do ubrań zobacz nasz ranking parownic. Szczegółowo opisaliśmy tam parametry takie jak czas nagrzewania, pojemność zbiornika na wodę, moc lub choćby to, czy parownica ma odłączany zbiornik na wodę. Dzięki rankingowi dowiesz się, która parownica może Ci się przydać najbardziej i w szczegółach zapoznasz się z każdym modelem.

Tymczasem raz jeszcze warto wspomnieć, że najlepsza parownica to taka, która odpowiada na potrzeby swojego użytkownika. Parownica ręczna jest mniej wydajna i słabsza, ale może przyda Ci się najbardziej, bo dużo podróżujesz. Parownica profesjonalna jest doskonale wyposażona, ale być może nie wszystkie funkcje tam dostępne, są Ci potrzebne. Parownice domowe pomagają chronić ubrania, są ładne, mają krótki czas nagrzewania, często także wyjmowany pojemnik. Może to właśnie te cechy sprawią, że będzie to dla Ciebie najlepszy wybór?

Niezależnie od tego, na który model się zdecydujesz, świetnie że kupujesz ten produkt. Łatwiej Ci będzie dbać o swoje ubrania, oszczędzać czas na nudnym prasowaniu i domowe obowiązki wypełniać szybciej i przyjemniej. Bo w tym wszystkim zyskany czas i ograniczenie nielubianych czynności, są właściwie bezcenne.

Skomentuj ten wpis