Jak prać odzież sportową

Pranie odzieży sportowej nie zalicza się do trudnych obowiązków domowych. Przy zastosowaniu kilku różnych rodzajów materiałów, membran, warstw, paneli i impregnatu możemy cieszyć się z zaawansowanych możliwości ubrań sportowych czy outdoorowych. Jednak, szczególnie przed pierwszym praniem, często pojawia się pytanie – jak prać odzież sportową, aby jej nie zniszczyć?

Zapamiętaj podstawową zasadę – w przypadku ubrań sportowych nigdy nie używamy płynów zmiękczających. Zawarta w nich lanolina może uszkodzić zaawansowany splot włókien! Zatem jak najlepiej prać sportowe ubrania, aby móc cieszyć się nimi i korzystać z nich jak najdłużej?

BW-03

Fot. https://www.instagram.com/kasia_m_fitness/

Kiedy prać ubrania sportowe?

Odpowiedź jest prosta – tuż po każdym treningu! Im dłużej będziemy zwlekać ze zrobieniem prania, tym ciężej będzie usunąć zaschnięte plamy i zapach potu. Nie zaszkodzi też zakup odpowiedniego płynu do czyszczenia odzieży sportowej. Ubrania po treningu są zazwyczaj mokre, nie zawsze w całości, jednak w miejscach, w których najintensywniej się pocimy, a zaschnięty pot ograniczy oddychalność materiału oraz może zmienić właściwości ich włókien, czyli sprawić, że te zesztywnieją, a nawet zżółkną. Ponadto ubrania sportowe zaleca się wyprać przed pierwszym użyciem. Ale wcześniej koniecznie przeczytaj metkę wewnątrz ubrania.

Jak dobrze prać odzież sportową, by jej nie zniszczyć?

Robiąc pranie ubrań sportowych powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Można przyjąć, że 95% odzieży sportowej należy prać w niskiej temperaturze i przy użyciu delikatnych środków piorących. Zanim zabierzemy się za czyszczenie odzieży sportowej, dokładnie sprawdźmy, co zaleca nam producent na metkach. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dobrze dobierzemy sposób i temperaturę prania.

Odzież sportowa charakteryzuje się się specjalnymi właściwościami, m.in. antybakteryjność, odporność na wchłanianie zapachów, termoaktywność. Aby materiał nie stracił swoich właściwości, nie można prać go w wysokich temperaturach. Dokładna wartość jest podana na metce, ale warto pamiętać, że bezpieczne jest pranie odzieży sportowej w temperaturze około 30 stopni.

Pranie ubrań sportowych w pralce

Nowoczesne pralki posiadają specjalne programy do prania odzieży sportowej – temperatura 30 stopni, zmniejszona liczba obrotów i krótki cykl – to kwestie dotyczące odświeżania zapoconej odzieży. Jeśli pralka nie posiada tych funkcji, wystarczy ustawić ją na program prania rzeczy delikatnych.

Do pralki wkładamy ubrania odwrócone na lewą stronę. Wszystkie suwaki czy zapięcia zapinamy, aby nie zaciągnęły innych rzeczy. Wszystko, co ma rzepy, wkładamy do specjalnego woreczka z siatki na pranie, w ten sposób zapobiegniemy powstawaniu zniszczeń pozostałych tkanin. Unikajmy też prania odzieży sportowej ze zwykłymi ubraniami.

W czym prać odzież sportową?

Jak prać odzież sportową – w proszku, kapsułkach czy w płynie? Odzież sportową zawsze pierz na lewej stronie oraz z ubraniami o podobnych kolorach. Czego używać do prania? Najlepiej sprawdzą się płyny dedykowane odzieży sportowej – cechy środków piorąco-dezynfekujących odpowiadają wymaganiom, jakie mają sportowe ubrania. Można również zastosować zwykły proszek, ale w małych ilościach. Proszki słabo się rozpuszczają, więc ich resztki mogą pozostać na ubraniach. Często znajdują się w nich też wypełniacze, które źle wpływają na tkaniny termoaktywne. Zamiast tego lepiej wybrać kapsułkę lub specjalny płyn do odzieży sportowej. Co jeśli nie mamy specjalnych płynów? Wówczas sięgnijmy po szare mydło lub płatki mydlane.

Płyn do płukania tkanin

Ważne! Do prania nie dodajemy płynów zmiękczających. Zawierają one lanolinę, która niszczy splot włókien odzieży sportowej oraz właściwości odzieży. Płyny zmiękczające to silna chemia, której nasze ubrania oraz przede wszystkim nasza skóra, nie potrzebują. Materiały sportowe same w sobie są delikatne i miękkie.

BW-03

Fot. https://www.instagram.com/kasia_m_fitness/

Prasowanie ubrań sportowych

Rozwieśmy pranie po strzepnięciu – w ten sposób zapobiegamy powstawaniu zagnieceń. Dlaczego to tak ważne? Sportowych ubrań zazwyczaj nie prasujemy. Kontakt z gorącym żelazkiem sprawia, że odzież traci swoje termoaktywne właściwości. Możemy prasować prasowaczem parowym, np. SteaMaster. Gorąca para jest bezpieczna dla delikatnych ubrań.

Ogólne zasady dotyczące odzieży sportowej

Nie wolno jej wybielać ani czyścić chemicznie. Nie wieszamy jej na grzejnikach ani w ich pobliżu. Nie suszymy w suszarce bębnowej! Nie wolno prasować tradycyjnym żelazkiem. Wieszamy w ciemnym miejscu, bez dostępu do światła słonecznego.

Jak prać sportowy biustonosz?

Ten element bielizny wkładamy do specjalnego woreczka, aby podczas prania metalowe elementy nie zahaczyły o pozostałe ubrania. Pierzemy go tak samo jak zwykłe ubrania fitness albo ręcznie. Woreczek do prania można wykorzystać również do prania bardzo delikatnych koszulek.

Odzież sportowa z bawełny

W przypadku prania odzieży sportowej z bawełny, aby uniknąć zafarbowania, segreguj pranie według kolorów. Przy pierwszym praniu zaleca się pranie ręczne w misce, aby sprawdzić, czy materiał na pewno się nie odbarwia. Bawełna ma tendencję do gniecenia się, zatem warto wirować ją na niskich obrotach. Można prasować parą, np. parownicą SteaMaster. Ubrania sportowe z bawełny można suszyć w suszarce bębnowej, jednak warto pamiętać, że może to spowodować ich skurczenie lub mechacenie się. Odzież z bawełny najlepiej strzepnąć kilka razy po wyjęciu z pralki i równo powiesić na sznurku.

Pranie ubrań sportowych – dlaczego jest tak ważne?

Ubrania mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego to niezwykle istotne, by zadbać o czystość tkanin. Podczas uprawiania sportu pot zbiera się na materiałach, tworząc warunki idealne dla rozwoju bakterii. W przypadku, gdy mamy skłonność do podrażnień skóry, takie zanieczyszczenia mogą wywołać niepożądane reakcje. Dlatego to tak ważne, by jak najbardziej ograniczyć kontakt z drobnoustrojami.

Sprawdź, jak prać kurtki puchowe: https://www.steamaster.pl/blog/jak-prac-i-prasowac-kurtke-puchowa/.

Skomentuj ten wpis