Jak prać i prasować kurtkę puchową?

Zimą kurtka puchowa jest jednym z najbardziej przydatnych okryć. Nic dziwnego, bo to właśnie puch jest najlepszą naturalną “ociepliną”, zapewniającą komfort termiczny. Mylne jest założenie, że jest on delikatny, tym samym, że nie można go prać w pralce.

Otóż możemy prać kurtkę puchową w domu, nie potrzebujemy do tego pralni! Warto jednak znać kilka sposobów, które ułatwią nam czyszczenie kurtki puchowej w domowych warunkach. Nieodpowiednie pranie i suszenie znacząco wpływa na jej jakość, dlatego warto zapoznać się z zasadami pielęgnacji. Instrukcja krok po kroku SteaMaster przedstawi Ci najważniejsze punkty.

Kurtki puchowej wypełnione puchem naturalnym są lekkie, ale ciepłe. Sprawdzają się podczas zimowych spacerów czy wypraw w góry. Kupujemy je raz na kilka sezonów, dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o kurtkę puchową. W tym poście wyjaśniamy, jak wyprać kurtkę puchową, by nie uszkodzić puchu. Następnie jak wysuszyć kurtkę puchową i jak wyprasować kurtkę puchową oraz codziennie ją odświeżać.

Prasowacz Parowy EM-101

Odświeżanie kurtki puchowej

Odświeżanie – ta prosta czynność pomoże nam dłużej utrzymać kurtkę w czystości, a co za tym idzie będziemy ją rzadziej prać. Jeśli kurtka straciła świeżość, nie musimy od razu wrzucać jej do pralki, wystarczy oczyścić parą. Pomoże nam w tym parownica SteaMaster! Gorąca para wodna, wydobywająca się z dyszy streamera, osiąga temperaturę około 100 stopni Celsjusza. Oczyszcza materiał, dezynfekuje, a dodatkowo niweluje zapachy. W zależności od użytkowania ubrania, odświeżanie przy pomocy pary powinno się robić przynajmniej raz w tygodniu.

Para jest bezpieczna dla puchu, nie uszkodzi też materiału, z którego wykonana jest sama kurtka puchowa. Wystarczy przyłożyć dyszę do prasowanego materiału i przeciągać z góry do dołu. Możesz wyparzyć również wnętrze odzieży. Szczególną uwagę zwróć na okolicę szyi i twarzy, to tam powstaje najwięcej drobnoustrojów, które gorąca para zabije w mgnieniu oka. SteaMaster jest nie tylko prosty w użyciu, łatwy w obłudzie, ale też 100% efektywny w swoim działaniu.

Mini Prasowacz Parowy EM-02

 

Pranie kurtki puchowej

W tym poście tłumaczymy krok po kroku, jak prać puchową kurtkę w pralce, aby cały proces był dla niej w pełni bezpieczny. Jeżeli puchową kurtkę upierzesz w nieodpowiedni sposób, możesz ją po prostu zniszczyć. Puch się zbryli, dodatkowo przemieści, a w kurtce pojawią się miejsca z grudkami puchu lub nawet całkowicie go pozbawione. Dlatego często pojawia się pytanie – jak prać kurtkę puchową i na co zwrócić szczególną uwagę, żeby jej nie zniszczyć?

Czy kurtki puchowe można prać w pralce?

W praniu kurtki puchowej największym problemem okazują się zalegające w pralce resztki zwykłego proszku lub płynu do prania, który może uszkodzić materiał . Dlatego już w pierwszej kolejności przygotuj pralkę. Należy wyjąć z niej pojemnik i dokładnie go umyć. Następnie warto ustawić program płukania i pozwolić pralce przejść cykl “na pusto”.

Następnie upewnij się też czy w bębnie pralki nie ma ostrych przedmiotów, które mogły wypaść z poprzednio pranych ubrań (np. monet, guzików). Opróżnij też kieszenie samej kurtki – zalegające rzeczy mogą uszkodzić też pralkę! – i zasuń wszystkie suwaki. Następnie wywróć puchówkę na lewą stronę. Namocz kurtkę i ugniataj, żeby z puchu uciekło powietrze. Namoczenie kurtki w letniej wodzie zmniejszy ryzyko zbicia się wypełnienia podczas prania. Możesz ewentualnie usunąć z puchowej kurtki widoczne zabrudzenia gąbką z mydłem.

Do bębna pralki włóż kilka piłeczek tenisowych. Będą one rozbijać puch, by się nie zbrylił.

Do prania kurtki puchowej nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności. Wystarczy postępować zgodnie z zasadami podanymi na metce ubrania. Ważne: niektóre kurtki można prać tylko ręcznie! Najważniejsze, aby wyprać kurtkę w niskiej temperaturze. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, maksymalnie 40. Musimy odpuścić też mocne wirowanie – 600 obrotów na minutę powinno wystarczyć, by skutecznie wyżąć kurtkę. Wysoka temperatura nieodwracalnie pasuje kształt rzeczy. Uniwersalna rada: ustaw łagodny cykl prania (np. pranie ręczne czy wełny) z dodatkowym płukaniem. To właśnie dodatkowe płukanie umożliwi dokładne oczyszczenie materiału z resztek proszku.

W czym prać kurtkę puchową?

Kurtki z puchu naturalnego powinny być prane z wykorzystaniem detergentu przeznaczonego specjalnie dla prania puchu lub ubrań puchowych. Należy zatem wybrać specjalny płyn do prania puchu lub tkanin delikatnych (np. Biały Jeleń). W ich składzie nie powinny się znajdować silne substancje, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy można w nich prać odzież wymagającą specjalnego traktowania. Do prania kurtek puchowych nie poleca się proszków czy płynów zmiękczających, ponieważ trudno je będzie wypłukać i na powierzchni kurtki powstaną nieestetyczne zacieki.

Już w początkowym procesie prania kurtki należy wziąć pod uwagę kilka niuansów, które wpływają na późniejszy proces prasowania. Stosując kilka prostych zasad wyjmiesz kurtkę czystą i niepogniecioną.

Jak suszyć kurtkę puchową?

Po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, jak prać kurtkę puchową, przychodzi czas na jej suszenie. Bowiem pranie puchowej kurtki nie kończy się w momencie wyjęcia jej z pralki. Właśnie wtedy zaczyna się najważniejszy etap – suszenie. Pojawia się bardzo dużo pytań – jak suszyć produkty z puchu oraz jak właśnie suszyć kurtkę puchową, aby jej nie zniszczyć. Do wyboru są dwie metody, a kluczowe jest tutaj działanie tuż po zakończeniu procesu prania.

Można posłużyć się suszarką bębnową lub po prostu zastosować tradycyjne suszenie. Warto pamiętać, że kurtki puchowej nie wolno podsuszać suszarką ani zawieszać na wieszaku zaraz po wypraniu. Aby wypełnienie się nie zbiło, trzeba rozłożyć ją na suszarce lub w innym przewiewnym miejscu. Co jakiś czas warto strzepywać oraz regularnie przewracać na drugą stronę. Kurtki puchowe trzeba suszyć powoli. Ważne: kurtek nie suszymy na pełnym słońcu!

Niektórych kurtek puchowych nie wolno suszyć w suszarce automatycznej, ponieważ wypełnienia nie są przystosowane do tego typu zabiegów pielęgnacyjnych i odzież może ulec nieodwracalnemu zniszczeniu.

Zatem czy kurtkę puchową można suszyć w suszarce?

Wydawać by się mogło, że to właśnie suszarka bębnowa będzie najłatwiejszym sposobem na wysuszenie puchówki. Niestety, ale większość kurtek puchowych nie może być suszona w suszarce bębnowej.

Jeśli jednak korzystasz z suszarki bębnowej, przydatne mogą być specjalne piłeczki. Jeśli wraz z kurtką puchową rzucisz kilka piłek tenisowych, nie będziesz spędzać czasu na wyrównywaniu puchu.

Jak prasować kurtkę puchową?

Warto zaznaczyć, że kurtka poliestrowa nie musi być w ogóle prasowana, jeśli jest odpowiednio wysuszona i wyprana. Ale może zdarzyć się tak, że w codziennym użytkowaniu lub po praniu kurtka puchowa będzie miała zagniecenia. Wówczas pojawia się pytanie – czy i jak prasować kurtkę poliestrową? W tym przypadku idealnie sprawdzi się prasowanie pionowe generatorem pary SteaMaster.

Prasowacz Parowy J-01

 

Zanim zaczniesz prasowanie całej powierzchni ubrania, sprawdź w niewidocznym miejscu, wybrany tryb prasowania, to znaczy dostosuj moc i wyrzut pary. Jeśli wszystko jest w porządku, prasuj ubranie, przykładając do niego dyszę steamera i przeciągając z góry na dołu. Możesz przykładać dyszę bezpośrednio do powierzchni tkaniny. Dodatkowo para pozwoli przywrócić kształt produktu. Nie poleca się natomiast, aby kurtka była traktowana tradycyjnym żelazkiem, jedynie generatorem pary.

Przy pielęgnacji odzieży naruszenie zasad prasowania lub suszenia, może prowadzić do tworzenia grudek. Wówczas niestety żadne techniki nie pomogą przywrócić kurtce żywotności. Puch musi być odpowiednio traktowany!

Jaki steamer wybrać do prasowania?

Przy prasowaniu odzieży wierzchniej sprawdzą się modele EM-303 lub BW-03. To prasowacze z dużą mocą oraz wyrzutem pary, które wyprasują, odświeżą oraz przywrócą oryginalny kształt ubraniu. Zaopiekują się również delikatnymi rzeczami i nie uszkodzą tkaniny. Korzystaj z nich do odświeżania swoich puchówek!

 

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis