Jak prasować bawełnianą koszulę

Bawełniane koszule to bardzo wymagające i trudne do wyprasowania elementy odzieży. Zamiast używać żelazka można je wygładzić za pomocą prasowacza parowego! Ale w tym poście przedstawiamy Ci prasowanie koszuli krok po kroku przy pomocy żelazka, tak, byś mógł porównać to żmudne prasowanie do przyjemnego ze SteaMaster.

Aby bawełniana koszula prezentowała się elegancko, musisz zadbać o jej właściwe prasowanie. Idealnie wyprasowana koszula to bez wątpienia kwintesencja elegancji, bez względu na to, czy mówimy o modzie damskiej czy męskiej, a nawet o tym, ile koszula kosztowała. Umiejętność prasowania koszul ma znaczenie! Są sposoby, które pozwalają raz na zawsze pożegnać się z efektem źle wyprasowanej koszuli. Kiedy je poznamy, zapewnimy sobie stały komfort.

Mini prasowacz parowy EM-02

Jak prasować koszulę żelazkiem

Bawełna to jedna z najpopularniejszych tkanin, z których powstają koszule. Na jej popularność wpłynęły przede wszystkim dobre właściwości. Bawełna jest rośliną uprawną, której nasiona otoczone są kłębuszkami włókna. Zastosowanie znajduje głównie w przemyśle tekstylnym. Produkuje się z niej ubrania oraz bieliznę.

Wiele osób do wygładzania koszul z bawełny używa żelazka. To naturalny wybór dyktowany dostępnością takiego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakimi utrudnieniami się ono wiąże. Rozgrzana powierzchnia żelazka może nie tylko zaszkodzić materiałowi, ale także je przypalić czy zniszczyć. Co prawda można ustawić odpowiednią temperaturę i dla bezpieczeństwa prasować bawełniane ubranie na lewej stronie, ale i tak trudno będzie uniknąć nieestetycznych nabłyszczeń na materiale. Pracę utrudnia też fakt, że powierzchnia deski do prasowania jest po prostu za mała na tego typu element odzieży. Jakie są tego efekty? Zmęczenie, ryzyko przypalenia tkaniny i zniszczenia koszul.

Przygotuj ubranie

Na początku przyjrzyj się desce do prasowania, w razie zanieczyszczeń rozłóż na niej czystą, wyprasowaną ściereczkę. Deska powinna być odpowiednio wysoka i stabilna, zapewniająca maksymalną swobodę ruchów podczas pracy.

Przed prasowaniem koszuli należy również rozpiąć wszystkie guziki. Delikatne i ciemne ubrania przewróć natomiast na lewą stronę. Następnie kładziemy koszulę na desce i lekko wygładzamy dłonią. ​​​​​​​Pamiętaj – jeśli Twoja koszula jest wykonana z ciemnego materiału, przygotuj bawełnianą ściereczkę, przez którą będziesz prasować. Wiele osób uważa, że można prasować mokrą koszulę. Otóż nie! Lepiej, kiedy jest ona wilgotna – wszelkie zagniecenia zdecydowanie łatwiej się rozprasują. Jeśli rzecz już zdążyła wyschnąć, zwilż ją wodą, to wystarczy, by prasowanie przebiegło gładko.

W jakiej temperaturze prasować koszulę

To częste pytanie, które zadajemy przed prasowaniem koszul. Niektóre materiały przeznaczone do produkcji odzieży wymagają prania i prasowania w odpowiedniej temperaturze. Szczególnie wrażliwa pod tym względem jest właśnie bawełna.

Optymalna temperatura dla koszul z bawełny wynosi około 150 stopni, w przypadku jedwabiu, który jest delikatniejszy, należy ustawić żelazko na 120 stopni, koszule poliestrowe (lub wykonane z materiałów syntetycznych) również należy prasować w maksymalnie 120 stopni. Pamiętaj, że przy wyborze odpowiednich ustawień, pomocne będą oznaczenia na metkach ubrań. Symbol żelazka, oprócz podstawowej informacji o tym, czy dana rzecz może być prasowana czy nie, zdradza również zalecaną temperaturę.

Na której stronie prasować

I znów – podstawą powinna być metka z dokładnym składem koszuli. Jeśli nie jesteś pewien jej składu, zawsze prasuj na lewej stronie. Pamiętaj też, że rzeczy z jedwabiu, satyny, wełny czy tafty należy prasować po wewnętrznej stronie, aby nie uszkodzić struktury i włókien, które mogą zostać przerwane pod wpływem temperatury i przesunięć żelazka.

Od czego zacząć prasowanie koszuli

W opanowaniu czynności prasowania tradycyjnym żelazkiem liczy się przede wszystkim zachowanie odpowiedniej kolejności oraz wykorzystanie wszystkich funkcji deski do prasowania. Rozpocznij prasowanie od małych partii materiału: kołnierzyka, barków, mankietów, rękawów. Dzięki temu nie pognieciesz większych partii podczas przekładania koszuli. Następnie wyprasuj kolejno rękawy, przód i tył koszuli. Aby uniknąć zagnieceń, koszulę trzeba powiesić na wieszaku!

Kołnierzyk i barki

Kołnierzyk oraz mankiety wystają spod żakietu czy marynarki. Aby dobrze wyprasować kołnierzyk należy go rozłożyć płasko na desce. Prasowanie rozpocznij od spodniej strony. Przesuwaj żelazko od środka ku brzegom – łatwiej go rozprostujesz. Następnie wygładź zewnętrzną stronę. Jak wyprasować barki koszuli? By pozbyć się zmarszczek w części barkowej, rozciągnij materiał i zahacz o krawędź deski. Wygładzaj kolejne partie materiału, dojeżdżając delikatnie żelazkiem do kołnierzyka.

Rękawy koszuli

Po wyprasowaniu barku czas na wyprasowanie rękawów koszuli. Ważne jest odpowiednie rozłożenie rękawa. Złóż dokładnie rękaw koszuli wzdłuż jego szwu i połóż go z otwartymi mankietami. Prasowanie tego fragmentu zaczynamy od mankietów. Pamiętaj, że wszystkie guziki muszą być odpięte – to konieczność, aby dobrze je rozprasować. Jeśli mankiety są przystosowane do zapinania na spinki, rozkładamy je i prasujemy po obu stronach. Po wyprasowaniu jednego mankietu nie przechodzimy od razu do prasowania drugiego, najpierw prasujemy cały rękaw. Należy pamiętać, że wszystkie elementy koszuli, które składają się z więcej niż jednej warstwy materiału prasujemy z dwóch stron. Rękawki najłatwiej wyprasujesz przy użyciu dodatkowej deski do prasowania rękawów tzw. rękawnika. Możesz na niej wygodnie rozciągnąć każdy rękaw z osobna i wygładzić go – z lewej strony i prawej. Na tym etapie powstaje najwięcej zagnieceń. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim nie zaprasowuj na tkaninie kantów. Ponadto prasuj rękawy najpierw od łokcia do mankietów, a później od łokcia do ramienia. Górne i dolne części rękawów potraktuj czubkiem żelazka.

Przód koszuli

Kolejny krok prasowania bawełnianej koszuli jest najszybszy i najłatwiejszy do wyprasowania – to przód koszuli! Aby zrobić to dokładnie, ułóż jedną z frontowych części koszuli na szerszym końcu deski. Jeżeli projekt ma kieszenie, prasowanie zacznij właśnie od nich. By wyprasować przestrzeń między guzikami z dziurkami, rozciągnij front koszuli guzikami do dołu i przejedź żelazkiem po całej krawędzi. Następnie odwróć koszulę na drugą stronę i ostrożnie wygładź okolice guzików samym czubkiem żelazka. Na końcu wyprasuj duże partie.

Tył koszuli

Aby dokładnie rozprasować tył, rozłóż równo tą część koszuli na szerszej części deski. Prasowanie zacznij od górnej części, powoli przesuwaj żelazkiem w dół. Wygładzanie zaczynamy zawsze od karczku i, jeśli składa się on z dwóch warstw materiału, prasujemy go po obu stronach. W trakcie tej czynności, materiał ułoży się najlepiej, jeśli będziemy przesuwać żelazko od środka w kierunku ramion. Następnie przechodzimy niżej i prasujemy pozostałą część tyłu, starannie rozprostowując miejsca przy szwach na karczku koszuli.

Prasowacz Parowy EM-303

Jak prasować bawełniane koszule parownicą do ubrań?

Alternatywą dla prasowania tradycyjnym żelazkiem jest urządzenie SteaMaster! Parownica znacząco przyśpiesza proces prasowania koszuli. Jak wyprasować koszulę krok po kroku przy pomocy SteaMaster? Przeczytaj ten post: https://www.steamaster.pl/blog/jak-prasowac-koszule-zamien-zelazko-na-parownice/. Zatem jeśli masz możliwość prasowania parą, nie wahaj się! Możesz też odświeżyć koszulę, gdy wisi ona na wieszaku. Nie ma wówczas żadnych obaw, że zaprasujesz kant na rękawie lub że przez przypadek odprasujesz zagniecenia. Brak konieczności dociskania urządzenia sprawia także, że nie istnieje ryzyko wyświecenia ciemnej tkaniny. ​​​​​​​ Przede wszystkim jednak prasowanie generatorem pary SteaMaster to ogromna oszczędność czasu.

Prasowacz Parowy J-01

Efekty po prasowaniu koszul ze SteaMasterem

Jeśli zastanawiasz się czy prasować koszule tradycyjne czy jednak parą, to od razu zrezygnuj z żelazka! Zagwarantuje Ci ono jedynie godziny stania i wciąż niedające satysfakcji efekty. Ze stacjonarną parownicą SteaMaster to wszystko może wyglądać zupełnie inaczej. Podczas prasowania bawełnianych koszul steamerem unikasz jeszcze jednego problemu. Po praniu ubrania tracą mianowicie intensywność koloru. Natomiast dzięki użyciu gorącej pary zyskujesz dodatkowo możliwość odświeżenia tkanin i ożywienia ich barw. Jak wygląda koszula po wygładzaniu prasowaczem parowym SteaMaster? Zobacz efekt przed i po prasowaniu modelem EM-303.

Profesjonalny prasowacz parowy BW-03

Prasowanie koszul przy pomocy parownicy SteaMaster jest naprawdę efektywne. Wygładza ona tkaniny aż pięć razy szybciej niż zwykłe żelazko. Nie musisz też przejmować się ograniczonym miejscem na desce, ponieważ cały czas operujesz w pionie. Pierwsze podejście może wydawać Ci się trudne, ale to wszystko kwestia wprawy. Dzięki parownicy zaoszczędzisz czas i siły, a prasowanie koszul już nigdy nie będzie dla Ciebie uciążliwe.

Wszystkie modele prasowaczy dostępne są w naszym sklepie internetowym: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Do prasowania użyliśmy modelu EM-303: https://www.steamaster.pl/produkty/prasowacz-parowy-em-303-2/.

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis