Jak przywrócić kolor ubraniom

Ulubione ubrania nosimy długo i niestety często też pierzemy. Znacząco odbija się to na ich wyglądzie – kolory tracą intensywność, białe koszulki żółkną, a czarne elementy garderoby wraz z upływem czasu stają się szare. Zadajemy sobie pytanie – jak przywrócić kolor ubraniom, których nie chcemy jeszcze wyrzucać?

Nawet już po kilku praniach kolorowe ubrania stają się wyblakłe, natomiast białe rzeczy szybko szarzeją. Ale zamiast pozbywać się zniszczonej odzieży warto spróbować przywrócić jej dawny blask! Istnieje szereg sposobów na to, jak przywrócić kolor zszarzałym ubraniom i jak odzyskać kolor ubrania. Zatem, jak przywrócić kolor wyblakłym ubraniom? Przygotowałyśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych metod, dzięki którym odświeżysz swoje ubrania. Sprawdź, jak dać im drugie życie i przywrócić kolor!

EM-303

Co robić, by ubrania nie blakły

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak przywrócić kolor wypłowiałym ubraniom, warto dowiedzieć się, co wpływa na to, że kolory z ubrań płowieją. Wiele zależy od rodzaju materiału oraz technik ich barwienia. Im bardziej nienaturalny i żywszy kolor ubrania, tym więcej zawiera w sobie sztucznego barwnika. Ale to właśnie naturalne materiały płowieją zwykle szybciej niż syntetyki! Dlaczego białe ubrania żółkną, czarne szarzeją, a kolorowe – tracą intensywny wyraz? Niestety jest to efekt zarówno wielokrotnego prania, jak i użytkowania.

Nieodpowiednia technika prania

Podstawowa zasada – czytaj metki! Producent wskazuje i podpowiada, jak prawidłowo prać ubranie, żeby zachowało świeżość, a tym samym intensywność barw na długo. Często nie używamy odpowiednich temperatur do prania poszczególnych tkanin. Ubranie traci wówczas swoją kolorystyczną intensywność, jeżeli pierzesz je w zbyt ciepłej wodzie. Poza tym warto pamiętać, by przed włożeniem sukienki czy bluzki do bębna pralki wywinąć je na lewą stronę. Dobrze jest także nastawiać najkrótszy program prania, dzięki temu wypłucze się mniej barwnika. Częsta przyczyna utraty kolorów to również pranie w nieodpowiednich detergentach. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak np. prać białe pranie, by nie poszarzało zbyt szybko lub nie zżółkło. Róbmy to zgodnie z zaleceniami producenta i w odpowiednich temperaturach!

Unikaj suszenia na słońcu

Wyblakłe ubrania od słońca to największa zmora gospodyń domowych, które rozwiesiły mokre ubrania na balkonowym sznurku. Nie susz prania na pełnym słońcu!

Jak przywrócić kolor ubraniom parą

Blaknięcie ubrań i płowienie kolorów to proces, którego właściwie nie da się zatrzymać. Nawet ubrania wykonane z wysokojakościowych tkanin z czasem będą traciły swój intensywny kolor. Wyjątkowo skutecznym sposobem na odzyskanie intensywności koloru ubrania jest gorąca para! Parownica nie tylko prasuje, ale również odświeża tkaniny, nadaje im kształt i przywraca pierwotny wygląd. Parą możesz traktować zarówno syntetyki, jak też materiały naturalne. Stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznych środków lub domowych sposobów. Pozwala w łatwy i szybki sposób przywrócić kolor spranym ubraniom. W ten sposób przywrócimy dawny kolor czarnym ubraniom oraz tym kolorowym. O ciemne ubrania również zadba para! Zobacz efekt przed i po odświeżaniu ubrania modelem EM-202.

EM-202

Domowe sposoby na przywracanie koloru

Wszystkie domowe, skuteczne metody opierają się na dodaniu do materiałów nowego pigmentu. Nie ma magicznej metody, która sprawi, że ubrania na nowo przybiorą intensywną barwę. Zatem jak zapobiec wypłukiwaniu się koloru z tkanin?

Alternatywnie, zamiast barwnika, możemy zdecydować się na wykorzystanie domowych środków, które też są w stanie przywrócić kolor ubraniom. Jak odnowić wyblakły materiał w taki sposób? Najpopularniejsze jest połączenie soli kuchennej i zimnej wody. Wiele osób stosuje też sodę oczyszczoną, którą dodaje się w proporcji 1 łyżki sody na każdy litr wody. Ubrania namacza się przez około 10 minut.

Na sprane ubrania może pomóc ocet kuchenny! Ocet na zafarbowane ubrania to dobry odplamiacz, ale również pozwoli on ożywić wyblakłe kolory. Roztwór z wody i octu to nie tylko sposób na odplamienie zabrudzonych elementów garderoby, ale również na to, jak przywrócić kolor ubraniom. Można go stosować wlewając do prania. Przed pierwszym praniem warto namoczyć nowe ubranie w occie spirytusowym, który utrwali barwnik, a do płukania dodawać naturalne, domowe mikstury, które przyciemnią barwę ubrań. Warto wiedzieć, że zmoczonej tkaniny nie należy potem prać w pralce, lecz wysuszyć w zacienionym miejscu, specjalne barwniki przywracające kolor, czyli płyn do prania przywracający kolor.

Skuteczna jest też mikstura wody i soku z cytryny. Wyciśnij sok z cytryny do szklanki, a następnie wlej go do bębna pralki. Dodaj proszku i ustaw odpowiedni program prania. Kwaśny sok nie tylko chroni włókna tkanin, ale także przyczynia się do odzyskania intensywnego koloru. Metoda ta szczególnie pomocna jest w przypadku jasnych (białych, beżowych, szarych) ubrań.

Jak przywrócić kolor czarnym ubraniom?

Wiesz już, w jaki sposób traktować kolorowe ubrania, by nie straciły swojej barwy lub też jak można przywrócić im dawny blask. Pora na odświeżenie czarnej odzieży. Jeśli chodzi o czarne ubrania to polecamy Ci skorzystanie z naturalnego barwnika jakim jest mieszanka (napar) liści orzecha włoskiego lub bluszczu. Obie rośliny mają niesamowite właściwości przyciemniające, które doskonale farbują odzież. Warto dodać, że ta metoda jest całkowicie bezpieczna także dla delikatnych materiałów. Następnie wypierz je na bardzo delikatnym programie do prania. Dobrym sposobem jak przywrócić czarny kolor ubraniom jest namoczenie ich w wodzie z octem. Wypłowiałe ubrania można również potraktować kawą i herbatą. Wystarczy do bębna pralki wlać litr naparu z herbaty lub kawy. Przeczytaj także nasz post: https://www.steamaster.pl/blog/jak-dbac-o-czarne-ubrania/.

EM-101

Jak przywrócić biel białym ubraniom?

A co z białymi ubraniami? Czy im też możemy przywrócić dawny blask? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! A w jaki sposób? Oto kilka najważniejszych sposobów na to jak przywrócić biel ubraniom. Pożółkłą koszulę możesz namoczyć przez około 10 minut w wodzie z dodatkiem wody utlenionej (1 łyżka wody utlenionej 12% na litr wody). Wybielanie tkanin możemy możemy rozpocząć od zastosowania powyższej mikstury, sprawi ona również, że tkanina będzie miękka, możemy również wygotować białą bieliznę czy koszulki. Jeśli powyższe sposoby zawiodą, użyj białych barwników do ubrań lub też wybielaczy. Ciekawą propozycją na rynku są także wybielające chusteczki, które dorzuca się do bębna pralki. Znajdziesz je w każdej drogerii! Poniżej znajdziesz link do 5 zasad o których należy pamiętać przy dbaniu o białe ubrania: https://www.steamaster.pl/blog/pranie-bialych-rzeczy-5-zasad-o-ktorych-nalezy-pamietac/.

EM-303

Skomentuj ten wpis