Jak wyprać kanapę? Poznaj sprawdzone sposoby

Czyszczenie kanapy to jedna z tych czynności, za którymi nie przepadamy. Pranie kanap wymaga zaangażowania, sporej ilości czasu, a przy tym również siły. Wszystko jednak sprowadza się do sposobu, jakiego użyjemy w trakcie czyszczenia kanapy. Jest bowiem kilka prostych trików, dzięki którym możemy odświeżyć i wyczyścić tapicerkę i nie poświęcać na to całego dnia.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak uprościć sobie pranie tapicerki meblowej za pomocą specjalnych środków i urządzeń, a także skutecznych, domowych sposobów!

Dlaczego czyszczenie kanapy jest ważne i należy to robić regularnie?

Warto wiedzieć, że pranie kanapy powinno mieć miejsce regularnie nie tylko ze względu na efekt wizualny i brak widocznych plam. Warto podjąć się odświeżania tapicerki meblowej również dlatego, że jest ona doskonałym miejscem na rozwój różnego rodzaju roztoczy. Bardzo często gromadzi się tam ludzki naskórek – to zjawisko całkowicie naturalne. Niestety, tym naskórkiem żywią się stworzenia, które zamieszkują potem materiał naszych kanap i foteli.

Są niewidoczne gołym okiem, ale czasem bardzo niebezpieczne. Jeśli ktoś z domowników zmaga się z alergią, jej objawy będą mocno się nasilać właśnie wtedy, gdy roztoczy jest dużo. Ich obecność jest w dodatku niezdrowa dla skóry, może powodować różnego rodzaju stany zapalne i zaczerwienienia. Nie mówiąc już o komforcie psychicznym. Chyba nikt z nas nie chce dzielić mebli wypoczynkowych z roztoczami. Pranie kanapy jest zatem mocno uzasadnione ze względów zdrowotnych.

Pozostaje również kwestia zapachu. Na czyszczenie kanapy decydujemy się głównie wtedy, gdy są na niej widoczne zabrudzenia. Tworzą się na załamaniach materiału lub podłokietnikach. Czasem plamy pojawiają się na skutek rozlania jakiegoś płynu lub jedzenia. Jednak warto pamiętać, że pranie kanapy powinno się przeprowadzać nawet wtedy, gdy widocznych gołym okiem zabrudzeń nie ma.

Używany codziennie materiał przesiąka różnego rodzaju zapachami. Koniec końców powstaje tam zapachowa mieszanka, może nie wybuchowa, ale mało przyjemna dla nosa. Wówczas pranie tapicerki meblowej jest jak najbardziej uzasadnione.

Jak wyczyścić kanapę krok po kroku?

Odkurzanie kanapy

Zanim zaczniesz właściwy proces czyszczenia kanapy, przygotuj ją poprzez wstępne odkurzanie. Dzięki temu z wyprzedzeniem pozbędziesz się wszelkich drobinek, które mogłyby przeszkadzać w praniu tapicerki. Upewnij się, że sięgasz dyszą odkurzacza nawet w najtrudniej dostępne zakamarki. Wyeliminujesz w ten sposób kurz i wszelkie okruszki zanieczyszczające kanapę.

Czyszczenie kanapy szczotką

Drugim etapem czyszczenia kanapy jest wydobycie kurzu z głębiej ulokowanych włókien materiału oraz wykruszenie zaschniętych plam. W tym celu posłuż się szczotką z twardym włosiem. Pocieraj nią energicznie, uważając przy tym, by nie uszkodzić tkaniny. Jeśli chcesz w ten sposób wyczyścić kanapę ze skóry bądź ekoskóry, możesz nawet wykorzystać szczotkę o bardziej miękkiej strukturze.

Wycieranie twardych elementów kanapy

Nie zapominaj, że kanapa to nie tylko tapicerka, ale także wszelkie twarde elementy – takie jak nóżki, podłokietniki czy listwy dekoracyjne. Podczas ich czyszczenia możesz zastosować specjalne środki do drewna. Dodatkowo skorzystaj z miękkich ściereczek bądź ręcznika papierowego oraz chusteczek nawilżanych. Możesz także postawić na tradycyjny roztwór letniej wody z mydłem, sok z cytryny lub sodę oczyszczoną.

Czyszczenie tapicerki meblowej

Tapicerka kanapy może być wykonana z różnego typu tkanin bądź skóry. Te pierwsze podczas czyszczenia wymagają solidnego szorowania oraz wykorzystania środków piorących. Te drugie nieraz wystarczy przetrzeć płynem do mycia naczyń. Sposób postępowania musisz także uzależnić od rodzaju zabrudzenia, które chcesz wyeliminować. Ze szczegółami możesz zapoznać się w kolejnym podrozdziale na temat czyszczenia kanap z tłuszczu, uporczywych plam oraz śladów po zwierzakach.

Dogłębne czyszczenie kanapy steamerem

Ostatni etap czyszczenia kanapy powinien obejmować użycie steamera. Gorąca para wodna ma właściwości odkażające. Nie dość, że pozwoli Ci wyeliminować z tapicerki przykre zapachy, to dodatkowo zlikwiduje wszelkie bakterie, roztocza i inne drobnoustroje.

Jeśli chcesz utrzymać swoją kanapę w czystości na co dzień, wcale nie musisz regularnie jej prać. Zazwyczaj wystarczy, że poddasz ją działaniu parownicy. Odświeżysz w ten sposób tapicerkę i pozbędziesz się zalęgłych w jej włóknach mikroorganizmów.

Jak wyprać kanapę i w ogóle się przy tym nie zmęczyć?

Pranie kanapy najczęściej kojarzy się z kilkoma godzinami, spędzonymi z gąbką w dłoni i morderczym szorowaniem materiału. Nieco łatwiej wyczyścić kanapę skórzaną, bo daje możliwość prostego przecierania mokrą ściereczką.

Ale materiał? Czyszczenie kanap z materiału to dużo pracy. Na szczęście nie zawsze. Istnieje sposób, dzięki któremu można to zrobić szybko, lekko i sprawić sobie tym samym trochę przyjemności. Pomogą w tym wielozadaniowe i bardzo przydatne parownice.

Aby pozbyć się również nieprzyjemnego zapachu po zabrudzeniu i dogłębnie oczyścić materiał, sięgnij po parownicę. Wysoka temperatura pary wodnej wniknie we włókna tapicerki i dokładnie je odświeży.

Czym jest parownica i prasowacz parowy?

Bardzo często parownice określa się też mianem prasowaczy parowych. W rzeczywistości to jednak te same urządzenia. Ich zakres prac jest po prostu większy, niż samo tylko prasowanie ubrań, zasłon i różnego rodzaju tkanin. Są doskonałe także do odświeżania i czyszczenia kanapy. Dlaczego?

Parownica to urządzenie, którego podstawową bronią jest gorąca para. Dla tych, którzy nie wiedzą – para jest dużo skuteczniejszym środkiem, niż sama gorąca woda. Parą, np. z żywności, jesteśmy w stanie poparzyć się bardziej, niż gorącą wodą. A to oznacza, że w czyszczeniu materiałów, w tym także tapicerki kanapy, jest niezastąpiona.

Parownica podgrzewa wodę, którą wlewamy do specjalnego pojemnika, a następnie zmienia ją w parę wodną, która ulatnia się za pomocą specjalnej dyszy. Dzięki temu możliwe jest łatwe czyszczenie mebli tapicerowanych, które przypomina odrobinę pranie kanapy z pomocą odkurzacza piorącego. Nie musimy jednak dotykać materiału i mocno go forsować (co szybko może doprowadzić do jego zniszczenia), a jedynie potraktować go mniejszą lub większą ilością gorącej pary wodnej.

Korzyści z czyszczenia kanapy parą wodną

Czyszczenie kanapy za pomocą pary wodnej niesie ze sobą ogrom korzyści. Przede wszystkim jej temperatura jest w stanie zabijać niepożądanych lokatorów, mieszkających w materiale: roztocza. To rozwiązanie, które ogromnie ułatwi życie alergikom i sprawi, że objawy alergii albo ustąpią, albo zostaną znacznie ograniczone. Nie tylko pranie kanap jest dzięki parownicy dużo łatwiejsze, ale również odświeżanie innych materiałów w domu, np. firan i zasłon, a także materacy w sypialni. To także miejsca, w których roztocza mają szansę przeżyć i warto zadbać o to, by nie dać im na to szansy.

Czyszczenie kanapy z pomocą parownicy i pary wodnej to również usuwanie bieżących plam od razu i bez większego wysiłku. Miejsce, które jest poplamione, stanie się wówczas miękkie i podatne na wyczyszczenie z pomocą suchej ściereczki. Jeśli więc zdarzył się incydent, który sprawił, że na kanapie zostały nieestetyczne ślady, parownica może rozwiązać problem.

W końcu docieramy do kwestii zapachu. Nawet pozornie czysta kanapa może wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli czyszczenie kanapy nie jest konieczne ze względów wizualnych, warto rozważyć, czy nie zrobić tego przez wzgląd na woń, która unosi się z materiału. Możemy wówczas użyć parownicy nie tyle do prania tapicerki, co jej odświeżania. Dzięki temu materiał będzie pachnący i przyjemniejszy w dotyku.

A odkształcenia? Przez zabrudzenia na materiale mebli tapicerowanych mogą pojawiać się mniejsze lub większe odkształcenia materiału. I tutaj parownica przybywa z odsieczą, ponieważ pranie kanapy z jej pomocą jest w stanie przywrócić materiałom pierwotny kształt. Dzięki temu będzie wyglądać jak nowa.

Jak wyprać kanapę z pomocą parownicy?

Pranie kanapy przy użyciu parownicy jest bajecznie proste. Wystarczy napełnić pojemnik wodą (zgodnie z instrukcją producenta) i nakierować dyszę na materiał, który chcemy odświeżyć bądź wyczyścić. Para wodna zadziała swoją temperaturą i przywróci materiałowi pożądany kształt, zapach i czystość. Usunie przy tym niechciane i niebezpieczne roztocza, dzięki czemu nawet alergicy będą mogli bez obaw korzystać z odpoczynku na tapicerowanych meblach.

Jak wybrać najlepszą parownicę? Warto dopasować ją do swoich potrzeb i uwzględnić wszystkie oczekiwania. Zerknij najlepiej na ranking parownic, z którego dowiesz się, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze.

Eliminacja nieprzychemnych zapachów

Jeśli nie chcesz, by Twoja kanapa pachniała rozlanymi napojami bądź innymi substancjami, które przyczyniły się do powstania plam, zrób dobry użytek ze steamera. Po wstępnym czyszczeniu kanapy warto poddać ją dezynfekcji gorącą parą wodną. Zyskasz w ten sposób gwarancję, że tapicerka została całkowicie odświeżona.

czyszczenie tapicerki kanapy parownicą

Czyszczenie kanapy pobrudzonej przez zwierzęta

Masz w domu zwierzę i lubisz spędzać z nim czas na kanapie. Nie chcesz jednak prać jej zbyt często. Oczyść ją więc ze SteaMaster! Parownicą odświeżysz wszystkie materiałowe powierzchnie, a do tego usuniesz nieprzyjemne zapachy. To takie proste!

pies na czystej kanapie

Czyszczenie tapicerki meblowej

Zwierzęta domowe, szczególnie psy i koty, lubią miękkie materiały kanap, foteli czy koców. Jeśli pozwalasz im na odpoczynek na meblach, musisz częściej oczyszczać te powierzchnie. Tym bardziej, jeśli zwierzęta spędzają czas na zewnątrz, przynosząc do salonu brud i bakterie. Gromadzą się one na tkaninach i wnikają w ich włókna.

Częste pranie kanap domowymi sposobami jest czasochłonne i męczące, natomiast wynajmowanie specjalistycznych firm dość drogie. Do tego systematyczne czyszczenie mebli, tak jak pranie ubrań, trwale niszczy materiały. Prasowacz parowy SteaMaster nie zastąpi sporadycznego prania tapicerowanych mebli, ale pomoże na bieżąco je czyścić, usuwając przy tym wszystkie bakterie, roztocza oraz nieprzyjemne zapachy.

Usuwanie bakterii i roztoczy

Choć głównym przeznaczeniem prasowacza parowego jest – jak sama nazwa wskazuje – prasowanie – posłuży Ci on także do sprzątania domu. Zastosowanie znajdzie przy wspomnianych już wcześniej kanapach, fotelach czy kocach, ale także przy odświeżaniu materacy, zasłon, dziecięcych wózków czy zabawek.

Na wszystkich tych przedmiotach może znaleźć się Twoje wszędobylskie zwierzątko. Gorąca para, wydobywająca się z dyszy steamera, wnika w głąb materiałowych powierzchni, likwidując bakterie i roztocza. Oczyszcza tkaniny, pomaga im odzyskać pierwotne kształty i przywraca świeżość. Dodatkowo parownica neutralizuje zapachy po Twoich pupilach. Od teraz możesz pozwalać im na wszystko!

Czyszczenie kanapy szczotką

Odświeżając meble, nałóż na dyszę parownicy SteaMaster dołączoną do zestawu końcówkę ze szczotką. Perfekcyjnie wygładzi ona tkaniny. Aby oczyścić tapicerowane meble, przyłóż dyszę do materiałowej powierzchni i powoli przeciągaj w dół. Parownicy możesz używać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Pamiętaj jednak, aby przewód dostarczający parę był zawsze wyprostowany. Zagięcie spowoduje nieprawidłowe przepływanie pary i uszkodzenie steamera.

Czy parownica może całkowicie zastąpić pranie tapicerki kanapy?

Prasowacz parowy SteaMaster nie zastąpi sporadycznego prania tapicerowanych mebli, ale pomoże na bieżąco je czyścić, usuwając przy tym wszystkie bakterie, roztocza oraz nieprzyjemne zapachy. Gorąca para, wydobywająca się z dyszy steamera, wnika w głąb materiałowych powierzchni, likwidując bakterie i roztocza.

Oczyszcza tkaniny, pomaga im odzyskać pierwotne kształty i przywraca świeżość. Można go stosować często, bo nie niszczy materiału i nie jest trudny w użyciu. Jednak dla tych, którzy chcieliby od czasu do czasu wyczyścić kanapę za pomocą innych środków, przygotowaliśmy listę domowych sposobów, dzięki którym pranie kanapy będzie proste i bardziej ekologiczne.

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem? Lista najskuteczniejszych metod!

Czyszczenie kanapy może być proste, jeśli użyjemy do tego odpowiednich środków. Nie martw się, zdecydowaną większość z nich masz w domu i możesz z nich stworzyć skuteczne antidotum na kanapowe plamy i zabrudzenia!

Płyn do mycia naczyń i czyszczenie czystą ściereczką

Sposób na plamy świeże i niewielkie. Wystarczy ubrudzone miejsce skropić płynem do naczyń (niewielką ilością) i przetrzeć następnie czystą ściereczką. Może ona być nieco wilgotna. Rób to tylko wtedy, gdy masz pewność, że Twój płyn do mycia naczyń jest bezpieczny i w kontakcie z obiciem materiałowym nie okaże się zbyt silnym środkiem.

Pranie kanapy sodą oczyszczoną

Meble tapicerowane dość łatwo wyprać z użyciem bardzo popularnego, domowego środka – sody oczyszczonej. Jest świetna nie tylko do prania kanapy, ale również dywanów i innych powierzchni materiałowych. Działanie jest zawsze takie samo. Posypujemy kanapę sodą oczyszczoną. Możemy posypać tylko zabrudzone miejsca, ale ten sposób sprawdzi się również przy praniu całej kanapy. Następnie musimy zamoczyć proszek w ciepłej wodzie i dobrze zrobić to z pomocą niewielkiego spryskiwacza. Na kanapie utworzy się coś w rodzaju delikatnej pasty z sody oczyszczonej. Taką mieszankę należy pozostawić na kanapie przez 2-3 godziny, by wniknęła w głąb tkaniny, a następnie dokładnie odkurzyć. Efekt można wzmocnić na koniec za pomocą prasowacza parowego.

Z plamami poradzi sobie kwasek cytrynowy

Zależy to oczywiście od stopnia zabrudzenia, jednak z pojedynczymi plamami dobrze poradzi sobie kwasek cytrynowy. Rozpuszczamy go w wodzie (10g kwasku na pół szklanki wody). Tak przygotowanym roztworem z kwasku cytrynowego przechodzimy do prania kanapy w zabrudzonych miejscach. Robimy to miękką szczotką lub wilgotną ściereczką. Jeśli szczotką, to warto zwrócić uwagę, by odbywało się to zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa, by nie zniszczyć materiału.

Gotowe preparaty

Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z plamami roztworem kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej lub innych, domowych płynów, można postawić na specjalne preparaty. Warto jednak sprawdzać ich skład, by nie uszkodzić delikatniejszych tkanin meblowych i przetestować wcześniej płyn w mało widocznym miejscu. Czasem warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która może wyczyścić kanapę. Jednak tego rodzaju czyszczenie kanap odbywa się najczęściej z użyciem mocnych środków.

Czym wyprać kanapę materiałową? Decyzja należy do Ciebie!

Przedstawiliśmy kilka skutecznych sposobów na to, jak przeprowadzić pranie kanapy i przywrócić jej świeżość. Do Ciebie należy decyzja, czy z zabrudzeniami będziesz walczyć domowym sposobem, czy może jednak przy użyciu specjalnych urządzeń. Pamiętaj przy tym, że regularne odkurzanie i dbanie o materiał kanapy może sprawić, że zabrudzenia będą powstawać znacznie rzadziej. Niezależnie od tego, na który sposób się zdecydujesz, pamiętaj, by poza usuwaniem zabrudzeń Twoja kanapa była wolna także od roztoczy. Tu z pewnością niezastąpione będzie użycie parownicy!

Skomentuj ten wpis