Czy prasowanie zabija bakterie?

W okresie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce szczególną uwagę powinniśmy zwrócić nie tylko na naszą higienę (i częste mycie rąk!), ale także na odkażanie powierzchni, na których osadzają się bakterie. Temperatura pary wydobywającej się z prasowacza parowego SteaMaster sięga 100 stopni Celsjusza, a w modelu BW-03 jest to nawet 115 stopni. Zabija ona zatem wszystkie wirusy, bakterie, roztocza i drobnoustroje.

Najskuteczniejszą bronią w czasie zagrożenia epidemiologicznego jest higiena. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą uniknąć zarażenia wirusem. Przedstawiamy kilka sposób na wykorzystanie parownicy SteaMaster w walce z bateriami.

Wyeliminuj zarazki z okryć wierzchnich 

Płaszcze, kurtki, marynarki czy inne elementy odzieży wierzchniej są siedliskiem wielu bakterii, które w ciągu dnia zbieramy w pracy, środkach transportu publicznego czy sklepach. Niestety, nie są to rzeczy, które z łatwością wypierzemy w pralce. Nie powinniśmy też często nosić ich do pralni chemicznych, ponieważ szybko się zniszczą. Warto więc oczyszczać je gorącą parą! Dlatego po każdym powrocie do domu powieś ubrania na wieszaku steamera i potraktuj je parą. Wystarczy przyłożyć dyszę do materiału i wykonywać ruchy z góry do dołu. W dwie minuty usuniesz wszelkie drobnoustroje.

Pozbądź się bakterii z akcesoriów zimowych

W ten sam sposób zdezynfekujesz zimowe akcesoria, z którymi bliski kontakt ma Twoja skóra. Na pewno będą to: szaliki, chusty, rękawiczki, czapki czy inne nakrycia głowy. Para osiąga temperaturę blisko 100 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że jest przy tym bezpieczna dla wszystkich rodzajów materiałów! Nie musisz obawiać się stan wełny czy kaszmiru podczas ich odświeżania. Parownica nie przypali ani nie nabłyszczy tkanin, za to usunie wszelkie zalegające w nich roztocza.

Zwalcz zarazki w otoczeniu dziecka

W tym trudnym okresie dbajmy też o maluchy i ich otoczenie. Przy pomocy parownicy SteaMaster nie tylko szybko zdezynfekujemy dziecięce ubranka i kocyki, ale też w łatwy sposób oczyścimy całą ich przestrzeń. Gorąca para usunie wszelkie wirusy zalegające w pluszowych zabawkach. Warto parą potraktować nawet te plastikowe! Nie zapominaj również o materacu dziecięcego łóżeczka. To idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Regularnie odkurzaj, a następnie dezynfekuj jego powierzchnię.

Zlikwiduj bakterie na meblach

Salon i sypialnia to ulubione miejsca bakterii i roztoczy, a zarazem przestrzenie, w których spędzamy najwięcej czasu. Po powrocie z pracy do domu nierzadko nie zdejmujemy nawet z siebie ubrań i siadamy na kanapie czy w fotelu. Nie zwracając uwagi na to, że wcześniej w tych samych spodniach siedzieliśmy w pojazdach transportu publicznego. Dlatego warto odkażać też wszystkie materiałowe powierzchnie, z którymi mamy bieżącą styczność. Codziennie oczyszczaj gorącą parą kanapę i swój ulubiony fotel.

Oczyść dywany z drobnoustrojów

Choć ich estetyka może pozytywnie wpływać na wystrój pomieszczeń, dywany są narażone na gromadzenie zarazków bardziej niż inne elementy dekoracyjne. Mają bezpośredni kontakt z podłogą, zbierają cały opadający na nie kurz oraz wszelkie bakterie ze stóp przechodzących po nich osób czy łap zwierząt. Pranie dywanu nie jest niestety niczym prostym – zaczynając od jego transportu do zakładu, przez stosunkowo wysoką cenę takiej usługi, aż po przykre zapachy, które są nieraz efektem takiego zabiegu. Aby utrzymać dywany w czystości, sięgnij więc po steamer, za pomocą którego odkazisz ich powierzchnię. Wysoka temperatura pary wodnej zabija bakterie wszelkiego rodzaju.

Pozbądź się zarazków z pościeli

Pościel należy oczywiście regularnie prać i jest to główny sposób oczyszczania ich z bakterii. Nie jesteś jednak w stanie robić tego codziennie, a przecież są to tkaniny, które każdego dnia zbierają martwy naskórek oraz kurz. Pranie ich raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie daje zarazkom czas na rozwój. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by każdego ranka pościel poddać procesowi dezynfekcji gorącą parą wodną. Zajmie Ci to najwyżej dwie minuty, a z pewnością ograniczysz w ten sposób gromadzenie się bakterii we włóknach tkanin.

Dezynfekuj ręczniki

Podobnie jak w przypadku pościeli, ręczniki regularnie wrzucasz do prania. Przynajmniej raz na tydzień większość zalegających w nich drobnoustrojów zabijana jest więc w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Zauważ, że to jednak trochę za mało – tkaniny tego typu zdecydowanie lepiej byłoby odkażać po każdym użyciu. Bakterie i grzyby dobrze rozwijają się przecież w wilgotnych włóknach ręczników. Zrób więc dobry użytek ze steamera i dzięki parze wodnej o temperaturze sięgającej około 100 stopni skutecznie wyeliminuj wszelkie zarazki.

Podsumowanie – czy prasowanie likwiduje bakterie?

Wiele osób zastanawia się, jak radzić sobie z drobnoustrojami, które zagnieżdżają się w tekstyliach w całym domu. Pierwszym rozwiązaniem przychodzącym do głowy jest oczywiście pranie. Należy jednak pamiętać o tym, że w niskich temperaturach wiele zarazków może przetrwać. Piorąc tkaniny w cieplejszej wodzie, ryzykujesz jednak ich zniszczenie. Dlatego większości bakterii i wirusów pozbędziesz się dopiero podczas prasowania, kiedy możesz operować zdecydowanie wyższymi temperaturami.

Trzeba przy tym podkreślić, że tradycyjnie żelazko nie jest oczywiście optymalnym narzędziem do usuwania drobnoustrojów z materiałów. Po pierwsze możesz nim prasować jedynie ubrania, a jak już wiesz, zarazki gromadzą się również w wielu innych miejscach w całym domu. Po drugie nie jesteś w stanie wystarczająco długo oddziaływać żelazkiem na materiał bez ryzyka jego przypalenia.

Z tego powodu najlepszym sposobem walki z bakteriami i innymi mikroorganizmami jest parownica. Pozwoli Ci ona nie tylko prasować ubrania, ale także dezynfekować wszelkie tekstylne powierzchnie w Twoim mieszkaniu!

Więcej informacji na temat odświeżania tkanin i pozbywania się bakterii znajdziesz w tym poście: https://www.steamaster.pl/blog/zwalczanie-roztoczy-w-domu-z-parownica-steamaster/.

Wszystkie dostępne modele parownicy SteaMaster czekają na Ciebie w naszym sklepie internetowym: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis