Prasowanie bielizny. Dlaczego warto to robić?

Większość osób nie decyduje się na prasowanie bielizny. A to poważny błąd. O korzyściach takiego postępowania przekonują lekarze, podkreślający jego niebagatelny wpływ na zdrowie. Dowiedz się, dlaczego pranie majtek i skarpetek to za mało, żeby ochronić się przed infekcjami, i zobacz, o czym należy pamiętać podczas prasowania bielizny!

Jakie zagrożenia kryją się w bieliźnie?

Bielizna często stoi za infekcjami drożdżakowymi i grzybiczymi, które atakują głównie delikatną skórę wrażliwych części ciała. Drobnoustroje dają się we znaki przede wszystkim kobietom oraz małym dzieciom. Ze względu na strukturę materiałów, w bieliźnie zostaje uwięziona wilgoć, która sprzyja rozmnażaniu bakterii. Powoduję one infekcje, które mogą być łatwe do wyleczenia, ale sprawiają duży dyskomfort.

Dlatego tak ważne jest eliminowanie zarazków z bielizny. Podstawa to oczywiście pranie. Okazuje się jednak, że może ono nie wystarczyć.

Dlaczego pranie to za mało, aby pozbyć się zarazków z bielizny?

Bielizna wykonana jest zazwyczaj z dość delikatnych materiałów. Z troski o ich jakość i dobry stan zazwyczaj pierze się je w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. To zdecydowanie za mało, aby zabić drobnoustroje, które mogły się w nich zalęgnąć. Nie zawsze pomogą w tym przypadku także detergenty. Co więcej, może okazać się, że ich pozostałości na bieliźnie będą podrażniały skórę.

Podczas prania bielizny można wyeliminować większość zarazków, ale nie wszystkie. Dlatego zaleca się podejmowanie dodatkowych środków ostrożności w postaci suszenia czy prasowania tkanin.

Wysoka temperatura pozwala pozbyć się bakterii

Nie od dziś wiadomo, że wysoka temperatura zabija drobnoustroje. Jako że trudno osiągnąć wystarczający poziom ciepła podczas prania, z pomocą przychodzi suszenie i prasowanie. Zaleca się na przykład wystawianie bielizny na słońce – promieniowanie ultrafioletowe skutecznie likwiduje bakterie. Jeżeli jednak nie pozwalają na to warunki atmosferyczne, wystarczy suszarka bębnowa. Wyeliminuje ona drobnoustroje i pozwoli pozbyć się wszelkiej wilgoci, uniemożliwiając zarazkom rozwój.

Równie pozytywny wpływ na bieliznę może mieć prasowanie. W tym przypadku baterie również giną pod wpływem wysokiej temperatury. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić przy tym tkaniny. Bielizna często wykonywana jest z delikatnych materiałów, które w ogóle nie powinny być prasowane za pomocą żelazka. Mogłoby się to skończyć przypaleniem bądź przytopieniem ubrań. Szkoda byłoby się o tym przekonać na kosztownym zestawie ekskluzywnej bielizny…

Jak prasować bieliznę?

Pojawia się więc pytanie, jak prasować bieliznę, aby jej nie zniszczyć. Odpowiedź jest jak zwykle bardzo prosta – należy używać parownicy. W przeciwieństwie do żelazka, steamer nie uszkodzi delikatnego materiału, za to skutecznie wyeliminuje wszelkie bakterie, wirusy i grzyby. Para wodna może osiągać w tym przypadku temperatury przekraczające 100 stopni Celsjusza, co jest zabójcze dla drobnoustrojów, a jednocześnie bezpieczne dla ubrań.

Prasowanie bielizny za pomocą parownicy jest w dodatku szalenie łatwe. Wystarczy rozwiesić wyprane majtki, biustonosze czy pończochy i skierować na nie parę wodną wydobywającą się z dyszy steamera. Ubrania zostaną odświeżone, wygładzone i zdezynfekowane. Jeśli tylko będą suche, można schować je do szuflady i bez obaw założyć w dowolnym momencie.

Dbaj o bieliznę na co dzień

Pranie i prasowanie bielizny to podstawa jej pielęgnacji. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, należy codziennie zmieniać te części odzieży i za każdym razem je prać. Warto zaczekać, aż uzbiera się ich więcej, aby włożyć je do pralki oddzielnie od reszty garderoby. Używaj przy tym starannie wyselekcjonowanych detergentów i uważaj na temperaturę.

Zwróć uwagę na to, aby dokładnie suszyć bieliznę. Nie należy chować jej do szafy, jeśli jest jeszcze odrobinę wilgotna. Przechowuj ją w czystym i suchym miejscu, aby zminimalizować ryzyko namnażania się różnych bakterii.

Podczas prasowania bielizny nie używaj żelazka, ponieważ mogłoby ono uszkodzić Twoje ulubione rzeczy. Ogranicz się wyłącznie do steamera. Dzięki wysokiej temperaturze pary wodnej zdezynfekujesz każdy materiał, zyskując pewność, że Twoja bielizna jest absolutnie czysta i wolna od drobnoustrojów. Zajmie Ci to niewiele czasu, a zagwarantuje najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa. Skorzystaj z zalet, jakie zapewniają parownice marki SteaMaster, dostępne w naszym sklepie internetowym!

Skomentuj ten wpis