Rodzaje tkanin

Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na to, jak wyglądają kupowane ubrania, ale również na to, z jakich tkanin są uszyte. Od ich rodzaju zależy bowiem komfort, czas i wygoda użytkowania oraz, o czym mówi się jeszcze zdecydowanie za mało, sposób produkcji i jego wpływ na środowisko. Zobaczmy zatem, jakie są podstawowe rodzaje materiałów i poznajmy ich pochodzenie oraz najważniejsze cechy użytkowe.

Co to jest tkanina?

Na początek musimy zacząć od podstaw, czyli wyjaśnienia czym są tkaniny. Otóż tkaniną nie jest każdy materiał, z którego szyta jest odzież, gdyż podstawowe rodzaje materiałów możemy podzielić na tkaniny i dziadziny. Zarówno tkaniny, jak i dzianiny, mogą być wykonane z różnych włókien, które różnią się pomiędzy sobą pochodzeniem i właściwościami. Poniżej wymienimy podstawowe rodzaje tkanin i dzianin, ale na początek podpowiemy czym różnią się one od siebie.

Tkanina to materiał, który powstaje w wyniku splotu dwóch nitek: osnowy i wątku, które przeplatają się wzajemnie pod kątem prostym. Do tkania wykorzystuje się maszyny tkackie, które można obsługiwać ręcznie lub maszynowo. Z tkanin szyje się koszule, spodnie, marynarki, spódnice, jeansy itd., a dzięki temu, że są one mało rozciągliwe, to odzież ta prezentuje się bardziej elegancko niż ta uszyta z dzianiny.

Dzianina to materiał powstały w wyniku dziania czyli układania jednej nitki w oczka, które ułożone obok siebie tworzą rzędy. Dzianie może być ręczne (np. robienie na drutach, szydełku) lub maszynowe, które wykorzystuje się w masowej produkcji dzianin. Z dzianin powstają swetry, skarpetki, czapki, szaliki, ale też dresy czy T-shirty. Dzianina dobrze się rozciąga, dlatego dobrze się nadaje do szycia ubrań casualowych.

Tkaniny naturalne

Tkaniny naturalne to materiały produkowane na bazie włókien naturalnie występujących w przyrodzie. Możemy je podzielić na materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wśród tkanin pochodzenia roślinnego na pierwszy plan wysuwa się bawełna. Jest to tkanina wytrzymała i przewiewna, którą można prać w pralce, dzięki czemu jest łatwa w pielęgnacji. Na szczególną uwagę zasługuje bawełna organiczna, która jest jednym z rodzajów tkanin ekologicznych, produkowanych i uprawianych z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Bawełna organiczna jest zwykle specjalnie oznaczona i posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jej pochodzenie.

Z bawełny szyje się ubrania różnego rodzaju, począwszy od bielizny, poprzez koszulki, bluzy, spodnie, aż po marynarki czy kurtki. Występuje ona zarówno jako tkanina, jak i dzianina, a z bawełny szyje się nie tylko odzież, ale również obrusy, zasłony, ręczniki czy ścierki.

Drugim włóknem pochodzenia roślinnego jest len, który jest cenioną tkaniną na ubrania użytkowane w okresie letnim, ze względu na swoją przewiewność. Len niestety bardzo mocno się gniecie, ale niektórzy znawcy mody mówią, że taka jego uroda i nie należy z tym walczyć.

Wymieniając tkaniny naturalne nie możemy nie wspomnieć o sizalu. Jest to włókno otrzymywane ze specjalnego gatunku agawy, a jego włókna są bardzo twarde i wytrzymałe. Nie szyje się z niego odzieży, ale włókna te są wykorzystywane do produkcji lin i sznurów.

W drugiej grupie tkanin naturalnych znajdują się tkaniny pochodzenia zwierzęcego. Jest to np. jedwab, uznawany za jeden z najszlachetniejszych materiałów na świecie. Jest to jeden z materiałów o wielowiekowej historii, a za jego wynalezienie uważa się okres ok. 2500 lat p.n.e. Już wtedy doceniono jego niezwykły charakter i szyto z niego szaty królów i cesarzy. Współcześnie jest on materiałem bardziej dostępnym, ale nadal szlachetnym i wyjątkowym. Nie każdy wie, że jedwab jest również produkowany w Polsce, a za jego kolebkę uważany jest Milanówek, nazywany nawet stolicą polskiego jedwabnictwa.

Z jedwabiu produkuje nie tylko ubrania, chusty i apaszki, ale również nici chirurgiczne czy implanty. Jedwab charakteryzuje się bowiem bardzo długimi, ale przede wszystkim bardzo wytrzymałymi włóknami. W czasie II wojny światowej tkaniny jedwabne były wykorzystywane do produkcji czaszy spadochronów wojskowych.

W grupie tkanin i dzianin naturalnych znajduje się też wełna, która może pochodzić z sierści różnych zwierząt, m.in. owiec, lam, alpak, kóz i królików. Jej właściwości termoizolacyjne doceniają wszyscy walczący z niskimi temperaturami, choć każdy rodzaj wełny różni się nieco od siebie, zarówno stopniem termoizolacyjności, jak i innymi właściwościami np. miękkością. Warto wiedzieć, że wełna z alpaki jest niemal dwa razy cieplejsza niż wełna owcza, a kaszmir jest niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku. Z wełny produkuje się swetry, szaliki, czapki, marynarki, swetry, ale również bieliznę termiczną czy skarpety dla sportowców, które sprawdzają się nawet w czasie ekstremalnie niskich temperatur. Niestety czasem naturalne pochodzenie włókien oznacza cierpienie zwierząt, jak ma to miejsce w przypadku angory pochodzącej od królików angorskich. Ten rodzaj tkaniny jest bowiem produkowany z ich sierści, którą zwykle pozyskuje się nie przez golenie, jak w przypadku wełny owczej, ale poprzez wyrywanie.

Włókna sztuczne

Włókna sztuczne bardzo często mylone są z włóknami syntetycznymi i z tego powodu niektórzy rezygnują z ich noszenia. Tymczasem włókna sztuczne są wytwarzane z surowców naturalnych występujących w przyrodzie. Do produkcji tych tkanin i dzianin wykorzystuje się włókna celulozowe, białka czy kauczuk, które poddaje się obróbce chemicznej. W efekcie powstają takie materiały jak wiskoza, lyocell/tencel, modal, włókno bambusowe czy rayon.

Materiał, który jest wynikiem obróbki chemicznej może mieć różne właściwości. Wiskoza jest bardzo przyjemna w dotyku, podobnie jak jej pochodne czyli modal oraz rayon. Tkanina ta niestety bardzo się gniecie i z tego powodu nie wszyscy użytkownicy tych materiałów odzieżowych lubią odzież, w której składzie jest ten materiał. Rayon jest jednak uznawany za szlachetniejszą odmianę wiskozy, świetnie się układa i dobrze prezentuje się na sylwetce, a przy tym jest cienki i przewiewny. Nic zatem dziwnego, że z materiałów tych szyje się odzież letnią: cienkie bluzki, zwiewne sukienki czy koszulki.

Włókna syntetyczne

Ostatnią grupę, o której nie możemy zapomnieć omawiając rodzaje tkanin, stanowią włókna syntetyczne. Są one produkowane w polimerów, które nie występują w przyrodzie. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie ropę naftową i węgiel, a w efekcie ich chemicznej obróbki powstają takie rodzaje materiałów jak poliester, akryl/anilana, poliamid oraz elastan, lycra czy spandex, które należą do włókien elastycznych i są wykorzystywane jako dodatek do innych materiałów, zwiększając ich elastyczność.

Większość wymienionych tutaj włókien syntetycznych, a zwłaszcza poliester czy poliamid, to tkaniny wytrzymałe, nieprzewiewne i łatwe w konserwacji. Szyje się z nich ubrania wszelkiego rodzaju, począwszy od bielizny (poliamid – biustonosze), poprzez spodnie, spódnice, sukienki, aż do tzw. ubrań funkcyjnych, czyli wybieranych chętnie przez osoby uprawiające sport.

Skomentuj ten wpis