Jak prasować jedwab?

Jak prasować jedwab?

Naturalny jedwab to prawdopodobnie najtrudniejszy materiał do prasowania. Jego wyjątkowa miękkość i wysoki połysk sprawiają, że jest niezwykle przyjemny w dotyku, ale również staje się on bardzo podatny na przypalenia czy nabłyszczenia. Szczególnie, gdy potraktujemy go tradycyjnym żelazkiem. Zastanawiacie się pewnie, jak prasować jedwab. Powinniśmy robić to przy pomocy parownicy SteaMaster!

Boisz się, że znów zniszczysz jedwabną koszulę czy sukienkę, bo są bardzo delikatne? Nie kupujesz już ubrań wykonanych z jedwabiu, bo nie wiesz, jak bezpiecznie je prasować? Z parownicą do ubrań zapomnisz raz na zawsze o takich problemach! Jedwab to doskonały materiał i jeśli odpowiednio o niego zadbasz, posłuży Ci przez długie lata. W jaki sposób? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się już teraz! Zapraszamy do lektury!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są zalety prasowania żelazkiem parowym SteaMaster,
  • które delikatne materiały wyprasujemy z jego pomocą,
  • jak należy prać jedwab,
  • jak zapewnić ubraniom jeszcze lepszą ochronę.

Szybko, łatwo i przyjemnie – jak prasować jedwab?

Prasowanie jedwabiu w tradycyjny sposób (z wykorzystaniem zwykłego żelazka i deski do prasowania) może spowodować nieodwracalne zniszczenie cennego materiału. Z kolei prasowanie żelazkiem parowym SteaMaster jest szybkie, łatwe i przyjemne. Przejdźmy jednak do konkretów. Jak prasować jedwab? Wystarczy powiesić jedwabne ubranie na wbudowanym wieszaku steamera, przyłożyć dyszę do materiału i wykonywać ruchy z góry do dołu. Gorąca para wchodzi głęboko w warstwy włókien, dzięki czemu rozprostuje włókna i sprawi, że ubranie będzie idealnie gładkie. Ponadto dzięki specjalnemu systemowi regulacji pary nie będziemy musieli się martwić takimi problemami jak przypalenia czy nabłyszczenia. Parownica jest wyjątkowo bezpiecznym urządzeniem dla Twojej garderoby. Dyszę, z której wydobywa się para, trzymajmy jednak w pewnej odległości od prasowanego jedwabiu, tak by go nie dotykać (w innym wypadku na powierzchni ubrania mogą powstać mokre plamy). Jednak, aby jeszcze bardziej zadbać o jedwab, warto prasować go po przerzuceniu na lewą stronę. Najlepiej, gdy ubranie będzie jeszcze wilgotne po praniu. Gdy prasowanie jedwabiu dobiegnie końca, pozostawmy go chwilę na wieszaku na lewej stronie, by wysechł.

Jak prać jedwab?

Pranie jedwabiu również może przysporzyć problemów. Oczywiście skorzystanie z pralni chemicznej będzie najbezpieczniejszym wyjściem, jednak jeśli chcemy zadbać o swoje ubranie w domu to powinniśmy unikać prania w pralce. Należy prać jedwab ręcznie, jednak i w tym przypadku warto uważać. Wielu producentów poleca suche pranie jedwabiu, jednak jeśli zdecydujemy się prać na mokro, to musimy być dodatkowo ostrożni, by nie użyć nadmiaru wody. Pod wpływem wilgoci tkanina staje się jeszcze bardziej delikatna, co w połączeniu z tarciem może spowodować uszkodzenia tkaniny. Jedwab w ciemnym kolorze najlepiej prać w zimnej wodzie, do prania jedwabiu nie używaj agresywnych środków czystości. Jasne ubrania warto płukać w zimnej wodzie (niekiedy z dodatkiem octu, co pozwoli pozbyć się pozostałości środków chemicznych z kolorowych ubrań). Nigdy nie wykręcaj ręcznie odzieży po praniu, by nie uszkodzić włókien.

Wszystkie rodzaje tkanin

Parownica do ubrań SteaMaster jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów delikatnych materiałów. Nieważne, czy myślimy o ozdobnych koronkach, falbankach czy plisach – wszystkie one pozostaną w nienaruszonym stanie po prasowaniu parownicą do odzieży SteaMaster. Ponadto ubrania odzyskają swoją pierwotną świeżość i oczywiście gładkość. Inne delikatne materiały, takie jak organza czy muślin, również mogą być bezproblemowo prasowane przy pomocy opisywanego tu urządzenia. Steamer świetnie poradzi sobie z wełną, jedwabiem, bawełną czy poliestrem, a także delikatnymi koronkami. 

Warto jednak pamiętać, by unikać prasowania parą zamszu, zaś grube i mocno zgniecione materiały w stylu jeansu mogą nie poddać się działaniu pary i do ich wyprasowania będziemy zmuszeni skorzystać z tradycyjnego żelazka. Z kolei w przypadku ubrania z nadrukiem powinniśmy zaczynać prasowanie dopiero po przewróceniu ich na lewą stronę. Mając to wszystko na uwadze z pewnością dobrze wykorzystamy parownicę SteaMaster.

Długie sukienki

Prasowanie długich sukienek na tradycyjnej desce jest bardzo niewygodne i uciążliwe. Wystarczy chwila nieuwagi, by na zawsze zniszczyć delikatny materiał. Dzięki stacjonarnej parownicy wygładzisz sukienkę w pionie, gdy ta swobodnie wisi na wieszaku. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kantów i zagnieceń, które zostawia po sobie klasyczne żelazko. Dodatkowo oszczędzisz czas, nie rozstawiając deski do prasowania i nie czekając, aż temperatura żelazka będzie odpowiednia do przystąpienia do prasowania.

Jeszcze lepsza ochrona, czyli jak dbać o jedwab

By zapewnić jeszcze większą ochronę temu delikatnemu materiałowi, warto również zadbać o odpowiednie przechowywanie jedwabnych ubrań. Zdecydowanie nie można ich składać w kostkę i układać na półkach (jeśli jesteśmy do tego zmuszeni, to starajmy się nie przyciskać go stertą innych ubrań jak ciężkie swetry czy jeansy). Jedwabne ubrania powinny wisieć na wieszakach w szafie, a najlepiej w pokrowcu, tak, aby nie były wystawione na działanie promieni słonecznych (zwłaszcza w czasach, gdy część z nas korzysta z otwartych szaf). Promienie ultrafioletowe, które emituje słońce, są szkodliwe dla większości tkanin i powodują blaknięcie materiału. 

Jedwabne ubrania nie powinny wisieć na wieszakach o ostrych krawędziach, by nie narazić ubrań na uszkodzenia lub “wyciągnięcie” tkaniny. Dzięki takim środkom zapobiegawczym, nie dojdzie do blaknięciu materiału, za to jego żywotność zostanie wydłużona.

Pamiętaj też, że podczas noszenia jedwabiu nie pryskać go bezpośrednio perfumami ani dezodorantem. Uważaj też, by jedwabnego ubrania nie wkładać tuż po zastosowaniu antyperspirantu. Miej na uwadze to, że zawarte w perfumach, dezodorancie i antyperspirancie środki mogą bezpowrotnie zniszczyć tak delikatny materiał jak jedwab. 

Jedwab – jak prać i prasować, by ubranie służyło dłużej

Wiemy już, że prać i prasować jedwab można na kilka sposobów, jednak zawsze trzeba zachować niezbędne środki ostrożności. Lepiej delikatnie przystępować do pracy i pamiętając o kilku podstawowych zasadach, niż później żałować. W przypadku tak delikatnego materiału warto też stosować inne środki zapobiegawcze. Jeśli prać, to najlepiej ręczenie i w zimnej wodzie. Jeśli składać, to nie przygniatać innymi ubraniami. Lepiej natomiast wieszać na wieszakach bez ostrych krawędzi i nie wystawiać na działanie promieni ultrafioletowych. Prasować jedwab polecamy przede wszystkim przy pomocy parownicy SteaMaster. To najbardziej sprawdzony sposób. Prasowanie przebiega szybko, wygodnie i bezpiecznie, a jedwab – mimo wielu swoich właściwości, które potrafią utrudnić czynności pielęgnacji czy suszenia – nie ulegnie zniszczeniu.

Przekonaj się sam, jak bezpieczne jest prasowanie z parownicą SteaMaster. Wybierz swój model: https://www.steamaster.pl/produkty/.

Skomentuj ten wpis