Ręczna parownica do ubrań – czy warto?

Ręczne parownice do ubrań znacząco różnią się od ich stojących odpowiedników. Ich parametry zamknięte są w bardzo małym urządzeniu, toteż ich moc musi odpowiadać jego wielkości. W tym artykule skupimy się na najważniejszych informacjach o ręcznych parownicach do ubrań, a także porównamy je do parownic stojących. Po lekturze dużo łatwiej będzie Ci zdecydować, jaka parownica będzie dla Ciebie najlepsza. Zanim jednak zaczniemy, wyjaśnijmy sobie, czym jest parownica do ubrań i do czego może się przydać. Przyjemnego czytania!

Parownica do ubrań – w zastępstwie tradycyjnego prasowania?

Prasowanie to jedna z najmniej lubianych czynności, wśród wszystkich domowych obowiązków. Generuje konieczność wielogodzinnego stania w niekorzystnej dla kręgosłupa pozycji. To sprawia, że po sporej partii prasowania nasze plecy są zmęczone, nierzadko też bolą. Prasowanie wymaga od nas wcześniejszego rozkładania deski. Musimy przygotować także tradycyjne żelazko, które po zakończonej pracy należy odstawić w bezpieczne miejsce do ostygnięcia.

Co gorsza, nawet jeśli do wyprasowania mamy tylko jedną rzecz, wymaga ona od nas wszystkich wymienionych czynności. Przez to tracimy czas i sporo energii. W tym momencie powinna wkroczyć właśnie parownica do ubrań, ale dla całkowitego zgłębienia tematu, zostańmy jeszcze na chwilę przy tradycyjnym żelazku. Co jeszcze jest nieodłączną częścią prasowania?

  1. Konieczność przystawiania stopy żelazka do tkanin. Jeśli nieodpowiednio dobierzemy temperaturę, może się to skończyć przypalonym materiałem. Warto też uważać z brudem. Na tafli żelazka mogło znaleźć się coś, co pod wpływem bardzo wysokiej temperatury rozmażemy potem na własnym ubraniu. Dlatego przez rozpoczęciem pracy zawsze powinniśmy sprawdzać, jak wygląda żelazko od spodu.
  2. W przypadku tradycyjnego prasowania nie możemy mówić od odświeżaniu ubrań. Pozostają dokładnie takie, jakie były przed wyprasowaniem. Nie usuniemy z nich również brzydkich zapachów.
  3. Są tkaniny niezwykle trudne w prasowaniu. Mowa tu o kantach spodni lub materiale z plisowanej spódnicy. Standardowo musielibyśmy im poświęcić bardzo dużo czasu lub oddać do specjalisty i oczywiście wydać pieniądze na pranie i prasowanie.

I chociaż żelazko jest niewątpliwie świetnym wynalazkiem ludzkości, parownica to pójście z duchem czasu. Parownice do ubrań to urządzenia wielofunkcyjne, dzięki którym możliwe jest o wiele więcej, niż tylko prasowanie. Z nimi codzienne, domowe czynności stają się o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Parownica do ubrań – dlaczego warto?

Parownice do ubrań są nie tylko świetnymi prasowaczami. To również urządzenia do odświeżania odzieży i dezynfekowania wielu powierzchni materiałowych. Dzięki nim możemy doświadczyć, czym jest łatwe prasowanie, nawet w przypadku bardzo grubych tkanin i delikatnych materiałów. Nie musimy się też bać prasowania kantów i plisowanej spódnicy. Co więcej, wszystkie te czynności u boku parownicy staną się po prostu przyjemne. Dlaczego?

Urządzenie używa pary wodnej. Zamienia w nią wodę, którą wlewasz wcześniej do specjalnie do tego przygotowanego pojemnika na wodę. Para ma zazwyczaj temperaturę niespełna stu stopni Celsjusza, zatem bardzo skutecznie wpływa na kształt materiału i jego układanie się. Dodatkowo – z racji tego, że głęboko wnika w materiał – jest w stanie skutecznie go odświeżyć i uwolnić od niekorzystnych zapachów. I nie myśl, że dotyczy to wyłącznie ubrań! Na co jeszcze działa parownica?

Wspaniale radzi sobie z tkaninami firan i zasłon, doskonale prasuje największe nawet obrusy, i najtrudniejsze zagniecenia na materiałach. Strumień pary wpływa na tkaniny odświeżająco i dezynfekująco. Dlatego, jeśli chcesz spać na czystym materacu bez roztoczy, albo dawać dziecku do zabawy wyłącznie czyste pluszaki – parownica do ubrań (i, jak się okazuje, nie tylko do ubrań) jest właśnie dla Ciebie. Możesz przeprowadzić zarówno dezynfekcję, jak i odświeżanie tkanin.

Najlepsze parownice – na czym się skupić?

Nie istnieje jedna, najlepsza parownica, która sprawdzi się w każdym przypadku. Parownice do ubrań dzielą się pod względem parametrów, ale również przeznaczenia. W ofercie Steamaster znajdziesz zarówno takie, które wspaniale sprawdzą się w domu lub mieszkaniu podczas codziennego użytku, jak i takie, które idealnie nadają się do użytku profesjonalnego, np. w pracowniach krawieckich, czy hotelach.

Podczas wyboru parownicy, warto zwracać uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak pojemność zbiornika na wodę, z jaką mocą odbywa się wytwarzanie pary, czy parownica ma automatyczne wyłączanie i automatyczny dobór temperatury, a także z jak dużym ciśnieniem mamy do czynienia w przypadku wytwarzania pary. Jeśli chcesz poznać szczegóły wyboru poszczególnych parownic i jak najlepiej dopasować urządzenie do swoich potrzeb, zerknij na nasz ranking prasowaczy do ubrań. Z pewnością pomoże Ci on w podjęciu decyzji.

Teraz natomiast przejdźmy do sedna naszego artykułu: ręczne parownice do ubrań. Czy warto je kupować? Jaką mają pojemność zbiornika na wodę i z jaką mocą prasują? Jak dużo ubrań jesteśmy w stanie z ich pomocą odświeżyć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Parownica ręczna – czy może się okazać lepsza od stojącej?

Odpowiedzią na udrękę prasowania w domu zazwyczaj jest parownica stojąca. I słusznie. Ma wyjmowany zbiornik, działa z większą mocą, może pracować o wiele dłużej i ma dużo większą pojemność zbiornika na wodę. Wytwarzanie pary odbywa się szybko i jest naprawdę skuteczne. Do każdej parownicy stojącej są załączane dodatkowe, szczotkowe nakładki i specjalne wieszaki, dzięki którym prasowanie na stojąco jest wygodne i przyjemne. Czy to jednak oznacza, że wcale nie warto kupować parownicy ręcznej?

Nie do końca. Odpowiedź jest bardzo uniwersalna: to zależy. Z pewnością warto ją jednak rozwinąć, co też uczynimy z radością. Ręczne parownice do ubrań mają bowiem swoje przeznaczenie i kiedy działają zgodnie z nim, doskonale się sprawdzają. Kiedy ręczna parownica to doskonałe rozwiązanie? Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy sobie znacznie ułatwić dbanie o swoje ubrania w podróży i potrzebujemy stałego dostępu do świeżej, schludnie wyglądającej odzieży.

W podróży dbaj o swoje ubrania – pomoże Ci ręczna parownica

Mini parownice do ubrań mają niewielkie rozmiary i są bardzo poręczne. Oznacza to, że bez trudu możesz schować je w walizce, kiedy szykuje Ci się co najmniej dwudniowa podróż. Po wyjęciu ubrania najczęściej wyglądają dużo gorzej niż wtedy, gdy wkładaliśmy je do walizki. Wygładzanie zagnieceń i lekkie odświeżenie wydaje się koniecznością. Czy parownice ręczne mogą się wówczas przydać?

  1. Ręczną parownicę możesz zabrać ze sobą do hotelu. Będzie Ci służyć, kiedy konieczne stanie się odświeżenie ubrań lub ich szybkie wyprasowanie. Nie ma wówczas konieczności poszukiwania pokoju do prasowania lub proszenia recepcji hotelu o udostępnienie żelazka.
  2. Odzież po wyjęciu z walizki najczęściej przesiąknięta jest jej specyficznym zapachem. Sprawę na szczęście załatwi gorący strumień pary. Sprawi, że ubranie będzie tak świeże, jak wkrótce po wyjęciu z pralki i wysuszeniu.
  3. Prasowacz jest niewielki i można bez trudu znaleźć dla niego miejsce w walizce. Dzięki temu stale masz go ze sobą i możesz go używać, czy to podczas wyjazdu służbowego, czy podczas wakacji.
  4. Gorąca para ma wiele właściwości. Wygładza, odświeża, dezynfekuje. Może być pomocna podczas usuwania zmechaceń. A jeśli chcemy szybko osiągnąć efekt schludnego, przyjemnego wyglądu, takie zabiegi są koniecznością.

Mini prasowacz parowy EM-02

Nasz mini prasowacz parowy możesz zabierać ze sobą wszędzie lub użytkować go w domu, jeśli masz pilną potrzebę szybkiego wyprasowania ubrania lub pozbycia się z niego niechcianego zapachu. Czym charakteryzuje się to urządzenie? Jest gotowe do pracy w zaledwie 60 sekund. Tyle trwa czas podgrzewania wody do tego stopnia, by możliwa była produkcja pary. Następnie parownica może pracować nieprzerwanie przez 8 minut. To wystarczająco długo, by dokładnie wyprasować koszulę, sukienkę, a nawet marynarkę, czy spodnie. Niepotrzebne są do tego bardziej zaawansowane urządzenia, jeśli tylko prasujemy niewielką część swojej garderoby. W przypadku dużych ilości ubrań oczywiście lepiej sprawdzi się parownica stojąca.

Mini prasowacz ma moc 800 Wat i podgrzewa wodę tak, że para wodna ma temperaturę 98 stopni Celsjusza. Dzięki temu jest niezwykle skuteczna i pozytywnie wpływa na tkaninę. Jednocześnie jest bezpieczna. Nie zaskoczy Cię tu w przykry sposób przypalona koszula tuż przed ważnym, biznesowym spotkaniem. Co więcej, bezpiecznie możemy prasować w ten sposób nawet najtrudniejsze i najdelikatniejsze tkaniny. Wytwarzanie pary jest bezpieczne i w kilka chwil pozwoli wyprasować jedwab, satynę, len i wszystkie te materiały, które sprawiają trudność podczas używania zwykłego żelazka.

Pojemność zbiornika na wodę to w tym przypadku 125 ml. Jest to również wystarczająca ilość do tego, by wyprasować te części garderoby, które mamy zaplanowane na konkretne wyjście. Większy zbiornik jest natomiast dostępny w parownicach stojących. Jeśli planujesz regularne prasowanie Steamerem dużych ilości rzeczy, to właśnie stojąca parownica powinna być Twoim wyborem.

Parownica ręczna do ubrań – podsumowanie

Szybkie nagrzewanie, dość dobry strumień pary, poręczność. Za to zdecydowanie uwielbiamy ręczną wersję parownicy. W dodatku skutecznie pozbywa się przykrych zapachów, mocą pary odświeża i dezynfekuje tkaninę. Zbiornik wody jest tu co prawda istotnie mniejszy, moc również, ale w końcu ręczny Steamer ma służyć do sporadycznego użytku w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu ani do żelazka, ani do parownicy stojącej. Na pewno nie zawiedzie nas w podróży. Spakowany do walizki nie zajmie dużo miejsca, ale wiele ułatwi, kiedy pilnie będziemy potrzebować dodać swojemu wyglądowi odrobinę elegancji.

Wiesz już zatem, w jakich okolicznościach przydaje się ręczna parownica. Zdecyduj więc, który rodzaj jest lepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli podróżujesz i w podróży lubisz wyglądać schludnie, ręczny steamer może Ci się naprawdę przydać.

Skomentuj ten wpis