Czyszczenie kanapy. Jak pozbyć się najczęstszych rodzajów zabrudzeń?

Kanapa jest jedną z najczęściej użytkowanych powierzchni w całym domu. Z biegiem czasu ulega więc zabrudzeniom, których niełatwo się pozbyć. Jak je wyeliminować? Sposoby sprzątania sofy zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego jest ona wykonana, oraz od rodzaju zanieczyszczeń. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i odkryj zalety wykorzystania parownicy w salonie!

Jak wyczyścić kanapę krok po kroku?

  1. Odkurzanie kanapy

Zanim zaczniesz właściwy proces czyszczenia kanapy, przygotuj ją poprzez wstępne odkurzanie. Dzięki temu z wyprzedzeniem pozbędziesz się wszelkich drobinek, które mogłyby przeszkadzać w praniu tapicerki. Upewnij się, że sięgasz dyszą odkurzacza nawet w najtrudniej dostępne zakamarki. Wyeliminujesz w ten sposób kurz i wszelkie okruszki zanieczyszczające kanapę.

  1. Czyszczenie kanapy szczotką

Drugim etapem czyszczenia kanapy jest wydobycie kurzu z głębiej ulokowanych włókien materiału oraz wykruszenie zaschniętych plam. W tym celu posłuż się szczotką z twardym włosiem. Pocieraj nią energicznie, uważając przy tym, by nie uszkodzić tkaniny. Jeśli chcesz w ten sposób wyczyścić kanapę ze skóry bądź ekoskóry, możesz nawet wykorzystać szczotkę o bardziej miękkiej strukturze.

  1. Wycieranie twardych elementów kanapy

Nie zapominaj, że kanapa to nie tylko tapicerka, ale także wszelkie twarde elementy – takie jak nóżki, podłokietniki czy listwy dekoracyjne. Podczas ich czyszczenia możesz zastosować specjalne środki do drewna. Dodatkowo skorzystaj z miękkich ściereczek bądź ręcznika papierowego oraz chusteczek nawilżanych. Możesz także postawić na tradycyjny roztwór letniej wody z mydłem, sok z cytryny lub sodę oczyszczoną.

  1. Czyszczenie tapicerki meblowej

Tapicerka kanapy może być wykonana z różnego typu tkanin bądź skóry. Te pierwsze podczas czyszczenia wymagają solidnego szorowania oraz wykorzystania środków piorących. Te drugie nieraz wystarczy przetrzeć płynem do mycia naczyń. Sposób postępowania musisz także uzależnić od rodzaju zabrudzenia, które chcesz wyeliminować. Ze szczegółami możesz zapoznać się w kolejnym podrozdziale na temat czyszczenia kanap z tłuszczu, uporczywych plam oraz śladów po zwierzakach.

  1. Dogłębne czyszczenie kanapy steamerem

Ostatni etap czyszczenia kanapy powinien obejmować użycie steamera. Gorąca para wodna ma właściwości odkażające. Nie dość, że pozwoli Ci wyeliminować z tapicerki przykre zapachy, to dodatkowo zlikwiduje wszelkie bakterie, roztocza i inne drobnoustroje.

Jeśli chcesz utrzymać swoją kanapę w czystości na co dzień, wcale nie musisz regularnie jej prać. Zazwyczaj wystarczy, że poddasz ją działaniu parownicy. Odświeżysz w ten sposób tapicerkę i pozbędziesz się zalęgłych w jej włóknach mikroorganizmów.

Czyszczenie kanapy z tłuszczu

Kiedy na Twojej kanapie pojawią się tłuste ślady, zrozumiesz, dlaczego rodzice zawsze mówili, że nie wolno jeść w salonie. Plamy tego rodzaju mogą powstać również w wyniku kontaktu z niektórymi kremami czy innymi kosmetykami. Tak czy inaczej ich usunięcie nie powinno stanowić większego problemu.

Czyszczenie zabrudzeń

W zależności od powierzchni Twojej kanapy, sposób jej czyszczenia może być bardziej lub mniej skomplikowany. Jeśli wykonana jest ona ze skóry, zazwyczaj wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Jeżeli natomiast masz do czynienia z tekstylnym obiciem, wykorzystaj talk lub mąkę ziemniaczaną. Posyp kanapę proszkiem i zostaw go na zabrudzeniu przez kilkanaście minut – przez ten czas wchłonie on tłuszcz. Następnie użyj odkurzacza lub miotełki i przetrzyj powierzchnię do czysta.

Odświeżanie tapicerki

Warto uzupełnić proces czyszczenia kanapy o dodatkowy krok – usunięcie plamy z widoku to bowiem dopiero początek. Jeśli chcesz pozbyć się również nieprzyjemnego zapachu po zabrudzeniu i dogłębnie oczyścić materiał, sięgnij po parownicę. Wysoka temperatura pary wodnej wniknie we włókna tapicerki i dokładnie je odświeży.

Czyszczenie tapicerki meblowej z plam

Na szczęście nie każda plama oznacza problemy z tłuszczem. Niektóre nieco łatwiej wyczyścić. Kanapa to miejsce, gdzie często spożywa się kawę, herbatę czy wino. Jak pozbyć się zabrudzeń tego typu?

Czyszczenie kanapy

Domowe sposoby czyszczenia plam z napojów obejmują przede wszystkim wykorzystanie kwasku cytrynowego. Zmieszaj go z wodą w proporcjach 1/10, a powstały w ten sposób roztwór wetrzyj w zabrudzony materiał. Później warto dodatkowo przeprać go proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie.

Inną – dość dziwną na pierwszy rzut oka – metodą jest wywabianie plam z wina za pomocą… wina. Użyj białego wytrawnego, a następnie przepłucz tapicerkę wodą. Po osuszeniu tkanina powinna odzyskać dawną świetność.

Eliminacja zapachów

Jeśli nie chcesz, by Twoja kanapa pachniała rozlanymi napojami bądź innymi substancjami, które przyczyniły się do powstania plam, zrób dobry użytek ze steamera. Po wstępnym czyszczeniu kanapy warto poddać ją dezynfekcji gorącą parą wodną. Zyskasz w ten sposób gwarancję, że tapicerka została całkowicie odświeżona.

Czyszczenie kanapy pobrudzonej przez zwierzęta

Masz w domu zwierzę i lubisz spędzać z nim czas na kanapie. Nie chcesz jednak prać jej zbyt często. Oczyść ją więc ze SteaMaster! Parownicą odświeżysz wszystkie materiałowe powierzchnie, a do tego usuniesz nieprzyjemne zapachy. To takie proste!

Czyszczenie tapicerki meblowej

Zwierzęta domowe, szczególnie psy i koty, lubią miękkie materiały kanap, foteli czy koców. Jeśli pozwalasz im na odpoczynek na meblach, musisz częściej oczyszczać te powierzchnie. Tym bardziej, jeśli zwierzęta spędzają czas na zewnątrz, przynosząc do salonu brud i bakterie. Gromadzą się one na tkaninach i wnikają w ich włókna.

Częste pranie kanap domowymi sposobami jest czasochłonne i męczące, natomiast wynajmowanie specjalistycznych firm dość drogie. Do tego systematyczne czyszczenie mebli, tak jak pranie ubrań, trwale niszczy materiały. Prasowacz parowy SteaMaster nie zastąpi sporadycznego prania tapicerowanych mebli, ale pomoże na bieżąco je czyścić, usuwając przy tym wszystkie bakterie, roztocza oraz nieprzyjemne zapachy.

SteaMaster w walce z bakteriami

Choć głównym przeznaczeniem prasowacza parowego jest – jak sama nazwa wskazuje – prasowanie – posłuży Ci on także do sprzątania domu. Zastosowanie znajdzie przy wspomnianych już wcześniej kanapach, fotelach czy kocach, ale także przy odświeżaniu materacy, zasłon, dziecięcych wózków czy zabawek.

Na wszystkich tych przedmiotach może znaleźć się Twoje wszędobylskie zwierzątko. Gorąca para, wydobywająca się z dyszy steamera, wnika w głąb materiałowych powierzchni, likwidując bakterie i roztocza. Oczyszcza tkaniny, pomaga im odzyskać pierwotne kształty i przywraca świeżość. Dodatkowo parownica neutralizuje zapachy po Twoich pupilach. Od teraz możesz pozwalać im na wszystko!

Końcówka ze szczotką

Odświeżając meble, nałóż na dyszę parownicy SteaMaster dołączoną do zestawu końcówkę ze szczotką. Perfekcyjnie wygładzi ona tkaniny. Aby oczyścić tapicerowane meble, przyłóż dyszę do materiałowej powierzchni i powoli przeciągaj w dół. Parownicy możesz używać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Pamiętaj jednak, aby przewód dostarczający parę był zawsze wyprostowany. Zagięcie spowoduje nieprawidłowe przepływanie pary i uszkodzenie steamera.

Jak wyczyścić kanapę? Wykorzystaj SteaMaster!

Jeśli chcesz solidnie wyczyścić kanapę, wcale nie musisz zlecać tego zewnętrznej firmie. Jak widzisz, wystarczy Ci kilka domowych sposobów oraz prasownica SteaMaster!

Skomentuj ten wpis