Jak prać plecak

Jak wyprać plecak

Regularnie czyszczenie i pranie plecaka to czynność, o której wiele osób niestety zapomina. Aby jednak utrzymać go jak najdłużej w dobrej kondycji, trzeba o niego odpowiednio dbać, między innymi poprzez właściwe czyszczenie. Pojawiają się zatem pytania – jak odpowiednio wyprać plecak szkolny lub turystyczny, by pozbyć się zabrudzeń; jak go wyprać, żeby nie zniszczyć; czy można zrobić to w pralce?

MODEL EM-101

Pranie plecaka turystycznego lub szkolnego

Każdy plecak w zależności od stopnia użytkowania powinien być odpowiednio pielęgnowany. Przed przystąpieniem do czyszczenia, koniecznie zapoznaj się z metką, wszytą wewnątrz plecaka, z której uzyskasz wskazówki dotyczące sposobu prania, suszenia czy impregnowania. Nie każdy model bagażu można wrzucić do pralki. Niektóre wymagają na przykład prania ręcznego, z wykorzystaniem płynu do prania albo mydła, innych nie można prać w ogóle.

Następnie przejdź do dokładnego opróżnienia wszystkich kieszeni i zakamarków. Spróbuj też wytrzepać plecak, by pozbyć się nagromadzonych okruchów i kurzu. Plecak najlepiej wyczyścić przy pomocy gąbki lub delikatnej szmatki. Podczas czyszczenia możesz nałożyć niewielką ilość detergentu – na przykład płynu do mycia naczyń – i delikatnie przecierać plamy. Szczególną uwagę zwróć na o tył plecaka, szelki czy pas biodrowy – jeśli użytkujesz go intensywnie latem, to właśnie tam zbiera się najwięcej nieczystości i potu.

Przy regularnym praniu plecaka warto pamiętać, aby go raz na jakiś czas ponownie zaimpregnować. W ten sposób odnawiamy jego powłokę wodoodporną, tak, by dalej mógł skutecznie chronić zawartość przed nadmiarem wilgoci.

MODEL EM-202

Jak czyścić plecak turystyczny

W przypadku modelu turystycznego po każdej wyprawie należy go przede wszystkim przewietrzyć. Następnie, jak wspomnieliśmy wyżej, przejrzeć i jak najszybciej ręcznie usunąć zabrudzenia, które nie wymagają większego prania. To właśnie regularne czyszczenie plecaka zapewni ładny wygląd i długą żywotność.

Jak dbać o plecak szkolny

Podobnie sytuacja wygląda w tornistrach szkolnych. Pierwszym etapem dbania o plecak jest bieżące przeglądanie jego stanu czystości i korzystanie na przykład z mokrych chusteczek, w celu usunięcia mniejszych plam czy odświeżenia. Dobrym sposobem na zdezynfekowanie bagażu jest parownica SteaMaster. Wystarczy, że wyparujesz cały plecak, usuniesz wszystkie bakterie oraz zniwelujesz zapach.

MODEL EM-303

Jak często powinno się prać plecak

To zależy, jak często go nosimy i w jakich warunkach atmosferycznych! Kiedy korzystamy z plecaka codziennie w okresie lata, jest on narażony na kontakt z naszym gorącym ciałem, a co za tym idzie – potem. Poza tym łatwo go pobrudzić, stawiając na podłodze, ocierając o zakurzoną barierkę czy opierając o brudne krzesło. Dlatego po każdym użyciu zaleca się kontrolować stan czystości plecaka. Nie ma z góry określonego czasu, po którym plecak nadaje się do prania. Warto to jednak zrobić, gdy na jego powierzchni pojawią się większe plamy i zabrudzenia, których pozostawienie może uszkodzić materiał i doprowadzić do odbarwienia.

MODEL EM-101

Pranie plecaka w pralce – czy można?

Często pojawia się pytanie – czy można wyprać plecak w pralce. Jeśli na metce producent zaznaczył taką możliwość, to jak najbardziej możemy prać model w pralce. Jeśli nie, to należy wybrać opcję manualną lub pralnię chemiczną.

Pralka czy ręczne pranie plecaka

Tutaj zdania są podzielone! Wiele osób nie widzi żadnego problemu w praniu w pralce, ale są też takie, które twierdzą, że jest to prosty sposób na zniszczenie, z którego nie będzie już odwrotu. Jedna i druga strona ma niestety rację.

Tak jak zaznaczyliśmy wyżej – jeśli producent plecaka dopuszcza pranie go w pralce, to jak najbardziej możemy to zrobić. Zastosujmy delikatny płyn do prania i skorzystajmy wówczas z trybu tzw. prania ręcznego. Możemy też samodzielnie ustawić czyszczenie w niskiej temperaturze. Jeśli jest taka możliwość dobrze jest odwrócić plecak na lewą stronę – jego zamki nie będą narażone na przypadkowe uszkodzenie czy ścieranie w trakcie stykania się z bębnem pralki.

Należy pamiętać, że jednak istnieją też plecaki, których bezwzględnie nie powinno się prać w pralce. Mowa tu o modelach wykonanych ze skóry naturalnej czy ekologicznej. Niektóre tornistry szkolne również nie nadają się do pralki ze względu na obecność zdobień i plastikowych elementów, które mogłyby się uszkodzić lub nawet odpaść.

Jeśli jednak nie wiemy, czy możemy wyprać plecak turystyczny czy szkolny w pralce, lepiej postawmy na formę manualnego czyszczenia. Na samym początku opróżnijmy plecak z całej zawartości. Należy upewnić się, że w jego środku nic się nie znajduje, gdyż może to negatywnie wpłynąć na stan plecaka po umyciu. Następnie wypierzmy plecak w roztworze ciepłej wody oraz płynu do prania lub mydła. Inną możliwością jest wykorzystanie roztworu gorącej wody i sody oczyszczonej. Na koniec pamiętajmy, by dokładnie wypłukać plecak!

Suszenie plecaka

Po tym, jak plecak zostanie dokładnie wyczyszczony, trzeba go odpowiednio wysuszyć. W tym celu najlepiej zostawić go na świeżym powietrzu, gdzie proces ten przebiegnie najszybciej. Możemy go rozwiesić na lince lub położyć w czystym miejscu. W większości przypadków nie należy suszyć plecaka w suszarce elektrycznej. Znacznie lepiej pozostawić plecak sam do całkowitego wyschnięcia.

Jak dbać o swój plecak

Bardzo ważne jest regularne, najlepiej po każdym użyciu, przecieranie plecaka za pomocą szmatki nawet bez żadnego detergentu. Można też raz na jakiś czas użyć nieco wody z mydłem. Łatwo możesz też wyczyścić plecak gorącą parą. Wnika ona w zakamarki materiału, usuwając bakterie i roztocza. Do tego niweluje wszystkie zapachy. Szczególnie traktuj parą tył plecaka, który ma kontakt z Twoim ciałem i to tam zbiera się najwięcej potu i brudu. Jak to zrobić? Wystarczy, że przyłożysz dyszę steamera do materiału i zaczniesz parować. Możesz powiesić plecak na wbudowanym wieszaku prasowacza parowego lub innym miejscu w domu albo po prostu trzymać go w dłoni. Także odświeżanie to najszybszy i najłatwiejszy sposób na utrzymanie plecaka w idealnym stanie. Para nie niszczy tkanin, wręcz przeciwnie przywraca im pierwotną formę i kolor.

Skomentuj ten wpis