Jak prasować dzianinę

Jak dbać o ubrania dzianinowe

Dzianina to jeden z najpopularniejszych wyrobów włókienniczych, z którego produkowane są m.in. bluzki, swetry, sukienki oraz szaliki. Elastyczne oczka sprawiają, że jest ona rozciągliwa i miękka. Wyprodukowane z niej ubrania nosi się nie tylko podczas treningów, ale również na co dzień. Są one dostępne zarówno w dużych sklepach sieciowych, jak też w kolekcjach polskich marek modowych czy projektantów. Aby ubrania z dzianiny służyły nam jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Szczególnie ważne dla zachowania ich w doskonałym stanie jest sposób prania, suszenia oraz prasowania. Pamiętaj, że nie mniej ważne jest przechowywanie!

Powtarzamy się, ale aby nie popełnić błędów w podstawowej pielęgnacji ubrania, należy uważnie czytać informacje znajdujące się na metce! Zarówno tkaniny, jak też właśnie dzianiny są wykonane z różnych surowców, dlatego wymagają innego podejścia. Wróćmy zatem do tematu i odpowiedzmy na pytanie – jak prasować wyroby z dzianiny?

MODEL EM-101

Dzianina – co to za materiał

Z dzianiną mamy do czynienia na każdym kroku, ale czy wiesz, że jej historia sięga aż starożytności? Kiedyś z dzianiny wytwarzano koronki, bieliznę czy pończochy. Obecnie – dzięki rozwojowi technologii i skutecznym zmechanizowaniu masowej produkcji – z dzianiny szyjemy praktycznie każde ubranie – od czapki, przez sweter, aż po wieczorową suknię.

Rodzaje dzianiny

Dzianina jest tworzonym w procesie dziania materiałem, powstałym na zasadzie łączenia ze sobą oczek z nici. Do najpopularniejszych dzianin używanych w dzisiejszej modzie należą: dzianina swetrowa, koronki, ekoskóra, tiul, jersey, bieliźniana czy dresowa.

Pranie i suszenie ubrań dzianinowych – zwróć uwagę na metkę!

Dzięki świadomej pielęgnacji, ubrania dzianinowe nie stracą swoich właściwości i pięknego wyglądu. Dlatego jeśli chcesz wyprać ulubione koronkową bluzkę, wiskozową sukienkę czy długi kardigan, weź pod uwagę fakt, że dzianina nie lubi się z gorącą wodą oraz mechanicznym i gwałtownym praniem. Dla tego rodzaju ubrań najbezpieczniejsze jest pranie ręczne, zwłaszcza tych grubo oczkowych lub o luźnym splocie. Aby nie skurczyły się one w praniu lub nadmiernie nie rozciągnęły, należy prać je i płukać w wodzie o tej samej temperaturze. Należy również unikać mocnego wyżymania ubrania podczas płukania.

Wiedz też, że równie ważne, co sam proces prania, jest także odpowiednie przygotowanie. Zatem zanim włożysz ubranie do pralki lub wypierzesz ręcznie, odwróć je na lewą stronę i zapnij wszystkie guziki oraz zasuń suwaki. Nie zapomnij też opróżnić kieszeni! Jeśli chcesz wyprać bardzo delikatne, dzianinowe ubranie, np. jedwabną sukienkę, umieść je w specjalnym nylonowym woreczku.

Zwróć uwagę także na segregowanie prania pod względem kolorów. Oddziel od siebie białe, delikatne kolory (np. pastelowe), czarne oraz kolorowe (np. niebieskie czy czerwone). Do każdego prania kolorowego możesz dołożyć specjalną chusteczkę, która wyłapuje ulatniające się barwy. Wówczas ograniczysz ryzyko pofarbowania innych ubrań!

Niewłaściwe suszenie ubrań dzianinowych powoduje ich odkształcenia oraz wszelakie deformacje. Zatem chcąc wysuszyć elegancką koszulę, wełnianą spódnicę czy ulubioną tunikę w kwiaty, zapomnij o zwykłej suszarce na pranie, a tym bardziej o suszarce bębnowej! Po wypraniu odzieży delikatnie ją wyciśnij z nadmiaru wody (nie wykręcaj!), a następnie rozłóż na płasko, np. na podłodze, na której wcześniej rozłożysz chłonne ręczniki.

MODEL EM-202

Prasowanie ubrań z dzianiny

Tradycyjne żelazko

Ubrania z dzianiny zazwyczaj prasuje się z wykorzystaniem najniższej możliwej temperatury. Jeszcze przed wygładzaniem wywiń ubranie na lewą stronę, a podczas procesu nie dociskaj zbyt mocno stopy żelazka. W przypadku mocniejszych zagnieceń połóż na prasowanym ubraniu bawełnianą szmatkę i dopiero wtedy przytrzymuj żelazko w jednym miejscu.

Ważne: Nie narażaj wełny na kontakt z tradycyjnym gorącym żelazkiem! W ten sposób zniszczysz dzianinę, której prawodopodbnie nie będzie się już dało uratować.

W przypadku dzianiny bawełnianej czy lnu możesz korzystać z wyższych temperatur na żelazku. Ale za każdym razem sprawdzaj uważnie metkę ubrania! Odzież bawełnianą możesz prasować w tradycyjny sposób – na desce do prasowania, jednak zalecamy, aby koszule z dzianiny bawełnianej prasować w pozycji pionowej, np. parownicą SteaMaster.

Jeśli prasujesz delikatne dzianiny – jedwab czy wiskozę – ustaw żelazko na maksymalnie najniższą temperaturę. Zazwyczaj jest to około 90℃. By jak najbardziej ograniczyć szansę na uszkodzenia ubrania, prasuj je na lewej stronie – w ten sposób unikniesz też wyświecania materiału.

MODEL EM-303

Prasowanie parowe

Najważniejsza zasada: Odzież z dzianiny najbezpieczniej jest prasować w pionie, przy pomocy żelazka parowego SteaMaster. Szczególnie w przypadku dzianin wełnianej, jedwabnej czy wiskozowej najlepiej sprawdzi się parownica do prasowania parą. Nie musisz obawiać się o przypalenie czy wyświecenie. Nie zwracasz też uwagi na temperaturę żelazka. Gorąca para jest bezpieczna dla wszystkich materiałów, nawet tych najdelikatniejszych. Nie lepszego sposobu na wyprasowanie odzieży z dzianiny z koronkami, falbankami czy zdobieniami. W tym przypadku SteaMaster jest niezastąpiony!

Parownica jest też zdecydowanie szybszym sposobem na wygładzanie niż tradycyjna forma. W przypadku ubrań z bawełny czy lnu, które są podatne na wszelkie zagniecenia, łatwiej i właśnie sprawniej wyprasujesz rzeczy. Nie musisz też ich skraplać czy prasować lekko wilgotnych. Para zwilży materiał, wniknie wgłąb i rozprostuje włókna. To najbezpieczniejsza, ale też najsprawniejsza metoda prostowania.

Ubranie nie tylko są proste, ale również odświeżone. Gorąca para ma również właściwości dezynfekujące. Nie musisz po każdym użyciu prać od razu ubrania, wyprasuj je parą! Oczyście ubranie, zabije bakterie i uwaga: również zniweluje wszystkie zapachy! Do wielu zalet parownicy należy również to, że przywraca formę ubraniu. Nawet te stare i nieco rozciągnięte będzie wyglądało jak nowe!

Jak korzystać ze steamera? Powieś ubranie na wbudowanym wieszaku lub przyczep “żabkami”. Włącz sprzęt i kiedy zacznie wydobywać się z niego para, zacznij przeciągać po materiale z góry do dołu. Pamiętaj, żeby dotykać bezpośrednio do ubrania i delikatnie je naciągnąć. Dobre efekty daje też prostowanie od wewnętrznej strony ubrania – wkładasz dyszę pod ubranie i przeciągasz z góry do dołu.

Przechowywanie wyrobów z dzianiny

Rzeczy dzianinowe są mniej lub bardziej podatne na rozciąganie. Chcąc przechowywać je w nienaruszonym stanie, koniecznie musisz zwróć uwagę na grubość splotu. Jak właściwie przechowywać tak wymagającą odzież? W przypadku swetrów najlepiej złożyć je i umieścić na półce w szafie. Wierzchnią, np. wełniane płaszcze, możemy powiesić na drewnianym wieszaku (nie metalowym czy plastikowym!). Ważne też, aby zapewnić im nieco przestrzeni pomiędzy jednym wieszakiem, a drugim – dzięki temu nie będą się gniotły! Sukienki i bluzki z wiskozy, jedwabiu czy lnu mogą swobodnie wisieć w szafie.

Jeżeli w ten sposób będziesz traktować swoje delikatne materiały, to nie stracą one najważniejszych, czyli fasonu i koloru. Będą zaś elastyczne i piękne!

Skomentuj ten wpis