Jak prasować szybko

Jak szybko prasować ubrania – to pytanie, na które każdy chciałby znać odpowiedź. Prasowanie ubrań to jedna z domowych czynności, która pochłania bardzo dużo czasu. Najczęściej wolnego! Wiele osób prasuje nie tylko ubrania, ale również bieliznę, pościel, ręczniki, firany, zasłony czy obrusy. Co zrobić, żeby przyspieszyć prasowanie? Co będzie dobrą alternatywą dla żelazka?

W tym poście znajdziesz przydatne wskazówki, dzięki którym – mamy nadzieję – opanujesz czynność szybkiego prasowania zagnieceń. Dowiesz się także, jak dostosować temperaturę żelazka do poszczególnych rodzajów tkanin. Przygotowaliśmy też kilka istotnych rad na to, by ubrania mniej się gniotły.

Szybkie prasowanie – jakie urządzenie wybrać?

Twoje prasowanie może być szybkie, a nawet przyjemne! Musisz tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, taki jak np. generator pary SteaMaster. Prasowacz parowy to nie tradycyjne żelazko, to urządzenie wielofunkcyjne, również do odświeżania czy dezynfekowania powierzchni. Ale z generatorem pary SteaMaster wygładzanie jest na pewno szybsze i prostsze.

BG-04

Jak działa SteaMaster?

Para wytwarzana jest w bojlerze prasowacza, następnie generowana do dyszy, pod naprawdę wysokim ciśnieniem. Wyrzut może osiągać nawet 80 g/min (w modelu BG-04). Zatem gorąca, gęsta para rewelacyjnie radzi sobie z wygładzaniem nawet najgorszych zagnieceń, a w przeciwieństwie do żelazka, jest całkowicie bezpieczna nawet dla delikatnych tkanin. Z generatorem pary nie musisz prasować ubrań na lewej stronie! Możesz bez obaw prasować nim zarówno jedwab, wełnę, tiul, a nawet eko-skórę. Tkaniny stają się nie tylko gładkie, ale i czyste.

BG-04

Parownica SteaMaster świetnie nadaje się również do szybkich poprawek, np. kiedy potrzebujemy wygładzić ubranie, dosłownie tuż przed wyjściem z domu. Ale steamer przyda się nie tylko do szybkiego prasowania. Za pomocą tego urządzenia można zniwelować brzydkie zapachy, odświeżyć ubranie z grubszego materiału, np. płaszcz czy zdezynfekować maseczkę.

SteaMaster w modelu BW-03 to urządzenie z jednym z najsilniejszych wyrzutów pary – do 67 g/min. Nagrzewa się w zaledwie 45 sekund, a ciągły strumień pary pozwala skutecznie usuwać zagniecenia. Duży zbiornik na wodę – aż 3,4 l pojemności – powoduje to, że na jednym napełnieniu prasujemy nawet 90 minut.

BW-03

Dobre żelazko czy parownica?

To zależy od osobistych preferencji. Warto wiedzieć, że możemy prasować bez deski. Wystarczy tylko zamiast zwykłego żelazka użyć parownicy! Jak prasować z parownicą? To naprawdę proste. Rzeczy mogą być prasowane zarówno w poziomie, jak też pionie – powieszone na wieszaku czy rozłożone na kanapie. Deska do prasowania będzie w tym przypadku zbędna. Wystarczy powieść ubrania na wbudowanym do steamera wieszaku i przeciągać dyszą z góry do dołu.

Prasowanie – rodzaj tkaniny

Zawsze zwracaj uwagę na oznaczenia na metkach i skład tkanin. Piktogramy prasowania informują, w ile stopniach możesz prać i prasować daną rzecz. Warto pamiętać, że bawełnę czy len przy pomocy żelazka prasujemy w wysokiej temperaturze ok. 170-180 o C. Z kolei jedwab, który cechuje się niezwykłą delikatnością, prasujmy w niskiej temperaturze 90-120°C. Zawsze prasuj ten materiał na lewej stronie, ale też np. ubrania z naszywkami czy nadrukami. Delikatne tkaniny warto prasować przez bawełnianą ściereczkę, co zapobiegnie błyszczeniu oraz ewentualnym przypaleniom. Jeśli prasujesz parownicą SteaMaster nie musisz martwić się o temperatury prasowania – parowanie jest bezpieczne dla wszystkich materiałów.

EM-303

Przygotowanie do prasowania

Jeśli zdejmujesz ubrania z suszarki, kiedy są już one całkiem suche, nie martw się – istnieje na to prosty sposób. Wystarczy lekko zwilżyć tkaninę za pomocą funkcji mgiełki w żelazku lub wykorzystać wodę i butelkę z atomizerem. Możesz również podłożyć pod ubraniem wilgotną szmatkę. Jeżeli masz żelazko parowe, skorzystaj z opcji pary, która pomoże Ci się pozbyć nawet najbardziej uciążliwych zagnieceń. Niektóre rzeczy, takie jak sukienki, koszule czy marynarki, można suszyć na wieszakach, co również znacznie zmniejszy stopień pomięcia danego elementu garderoby.

Prasowanie koszul

Przy szybkim prasowaniu koszul pamiętaj o zachowaniu właściwej kolejności. Prasowanie żelazkiem: zacznij od przeprasowania tyłu koszuli; by pozbyć się zmarszczek w części barkowej, rozciągnij ją na desce i zahacz o krawędź; wygładzaj kolejne partie materiału, dojeżdżając delikatnie żelazkiem do kołnierzyka; po barku przychodzi kolej na rękawy – najłatwiej wyprasujesz je przy użyciu dodatkowej deski do prasowania rękawów, czyli tzw. rękawnika; możesz na niej wygodnie rozciągnąć każdy rękaw z osobna i wygładzić go z obu stron; by wyprasować przestrzeń między guzikami, rozciągnij front koszuli guzikami w dół i przejedź stopą żelazka po całej krawędzi; na koniec wyprasuj front koszuli. Najszybciej jednak koszulę wyprasować przy pomocy prasowacza parowego SteaMaster. Dowiedz się więcej: https://www.steamaster.pl/blog/jak-prasowac-koszule-zamien-zelazko-na-parownice/.

BW-03

Prasowanie pościeli

Zależy Ci na czasie i nie chcesz zbyt długo męczyć się z prasowaniem pościeli z kory, jerseyu, bawełny satynowej, flaneli czy satyny? To zrozumiałe, ale w tym przypadku znaczenie ma każdy etap. Równie istotny jest ten związany z praniem! Ustaw odpowiedni program w pralce, ale przede wszystkim wybierz niskie wirowanie. Dzięki temu będziesz zachwycać się wyglądem materiału i nie będziesz zastanawiać się, jak szybko prasować pościel. Pamiętaj, aby od razu po wyjęciu pościeli z pralki, energicznie wytrzepać poszwy i poduszki. W ten sposób skutecznie zniwelujesz zagniecenia.

Dopasuj temperaturę prasowania do potrzeb tkaniny. Wełniana pościel: w przypadku wełnianej pościeli ustaw temperaturę pomiędzy 120 a 150 stopni. Jeśli będziesz prasować pościel żelazkiem to tylko przez lnianą ściereczkę – szczególnie jeśli ma ciemny kolor. Pościel z aksamitu: prasowanie pościeli z aksamitu żelazkiem to spore wyzwanie, dlatego możesz nawet potrzebować pomocy drugiej osoby! Poliestrowa pościel: pamiętaj o tym, że syntetyczne włókna nie są odporne na wysokie temperatury- żelazko ustaw na maks. 90 stopni. Korzystaj też z bawełnianej ściereczki, żeby ciepła powierzchnia nie miała styczności z tkaniną.

Niestety prasowanie pościeli w większości przypadków to konieczność. Na poszewkach i poduszkach gromadzą się niewidoczne gołym okiem bakterie oraz roztocza, które są szczególnie groźne dla dzieci i alergików. Wskazówka: pranie i prasowanie pościeli warto powtarzać co 2 tygodnie. Dzięki temu pozbędziesz się nagromadzonych bakterii, złuszczonego naskórka czy zapachu potu.

Pościel w szybki i łatwy sposób wyprasujesz przy pomocy żelazka SteaMaster, np. w modelu BW-03. Możesz to robić w poziomie, już obleczoną i położoną na łóżku. Dowiedz się więcej: https://www.steamaster.pl/blog/prasowanie-poscieli/.

BW-03

Jak widać, szybkie prasowanie to żaden problem, a na rynku są dostępne urządzenia, które znacznie ułatwią i przyspieszą wykonywanie tego domowego obowiązku!

Skomentuj ten wpis