Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Większość z nas lubi dobrze wyglądać, dlatego dbamy o ubrania i staramy się, by zawsze wyglądały nienagannie. Są jednak sytuacje, na które nie mamy wpływu, a efektem których jest powstanie tłustych plam na odzieży. Czasem przez przypadek, czasem przez nieuwagę, ale rezultatem tego jest konieczność pielęgnacji ubrania i doprowadzenia go do porządku.

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań? Warto znać przynajmniej kilka sposobów, dzięki którym można to zrobić. Jednak dobrze poznać również i te, które nie tylko nie są skuteczne, ale wręcz mogą być zagrożeniem dla tkaniny, na której tłuste plamy powstały. Przeczytaj nasz krótki poradnik, a dowiesz się, jak usunąć tłuste plamy z ubrań i jak zadbać o materiał, by był czysty i świeży przez długi czas.

Zanim rozpoczniesz usuwanie tłustych plam

Tłuste plamy nie zawsze mają taką samą postać. Czasem to świeży tłuszcz osadza się na tkaninie, a czasem plama jest na niej już od jakiegoś czasu, np. kilku tygodni. Warto pamiętać, że stare tłuste plamy wymagają nieco innego podejścia, niż plamy świeże. Oczywiście można próbować zastosować na nich wymienione przez nas sposoby, jednak mądrym rozwiązaniem będzie oddanie ubrań do chemicznej pralni i wskazanie pracownikom, na czym nam zależy.

Tam do usuwania tłustych plam używa się najczęściej specjalnych środków chemicznych. Jednak mogą być one najbardziej skutecznym rozwiązaniem na stare plamy, które głęboko już wniknęły w tkaninę i trudno usunąć je za pomocą domowych sposobów.

Sprawdź reakcję na delikatnych tkaninach, zanim usuniesz tłustą plamę

Większość domowych sposobów jest bezpieczna dla tkanin. Warto jednak pamiętać, że niektóre materiały są wyjątkowo delikatne i mogą zareagować w niepożądany sposób, np. z alkoholem, pastą do zębów lub podczas pocierania szczoteczką. Dlatego zawsze wskazany jest test materiału. Wystarczy wybrać słabo widoczne miejsce, najlepiej na wewnętrznej stronie ubrania i nanieść na nie niewielką ilość specyfiku, który mamy zamiar używać.

Po kilku lub kilkunastu minutach mamy możliwość sprawdzenia, czy nie ma żadnych nieestetycznych śladów na materiale lub czy tkanina w tym miejscu nie została dodatkowo osłabiona. Taki prosty test powinno się wykonywać zawsze, jeśli rozpoczynamy usuwanie tłustych plam nowymi sposobami lub na nieczyszczonych dotychczas tkaninach.

Odświeżanie ubrań jako pomoc przy usuwaniu tłustych plam

Jak wspomnieliśmy wcześniej, łatwiejsze jest usuwanie tłustych plam z ubrań, jeśli plama jest świeża i nie zdążyła głęboko wniknąć w tkaninę. Można jednak sprawić, by nawet stare tłuste plamy łatwo usuwały się z poszczególnych tkanin. Wystarczy użyć… wodnej pary!

Parownice to urządzenia, które po podgrzaniu wody emitują gorącą wodną parę. Jej zadaniem jest wnikanie w tkaniny i w ten sposób odświeżanie ich w różnych aspektach. Ubrania w ten sposób stają się bardziej miękkie i przyjemniejsze w dotyku. Dzięki temu, że para wnika bardzo głęboko w materiał, pozbywa się on każdego nieprzyjemnego zapachu, np. zapachu dymu (również tytoniowego), zapachu jedzenia charakterystycznego przy dłuższym przebywaniu w punktach gastronomicznych, czy zapachu szafy, który często pojawia się wtedy, gdy ubranie nie jest używane przez dłuższy czas. O wiele przyjemniejsze jest zakładanie ubrania, którego materiał i zapach są takie, jak tuż po wypraniu.

Jak parownica może pomóc w przypadku tłustych plam? Chodzi przede wszystkim o naruszenie powłoki plamy i zmiękczenie materiału w miejscu, w którym tłusta plama się znajduje. Nie osiągniemy takiego samego efektu namaczając ubranie w ciepłej wodzie, ponieważ jej temperatura jest dużo niższa, niż temperatura pary wodnej.

Tuż po użyciu parownicy każdy z domowych sposobów może się okazać dużo bardziej skuteczny, a tłuste plamy znikną w mgnieniu oka. Aby wybrać najlepszą parownicę i skorzystać również z wielu innych możliwości, które daje, warto zerknąć na ranking parownic. Po zapoznaniu się z nim dużo łatwiej wybrać, która parownica będzie najlepsza dla naszych potrzeb.

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań – czego NIE robić?

Przy usuwaniu tłustych plam zależy nam na tym, by sposoby były proste w przygotowaniu i użyciu, a ich efekt był co najmniej zadowalający. Jednak przez to czasem popełniamy również błędy, przy których może dojść do zniszczenia tkaniny lub utrwalenia plam na materiale. Są dwie rzeczy, które warto odłożyć na później, jeśli na ubraniu pojawia się tłusta plama:

  • Zabrudzone miejsce intensywnie pocierane szczoteczką – to najczęstsza reakcja. Niestety nie pomaga w usunięciu tłustej plamy, a jedynie może wzmocnić problem, np. uszkodzić tkaninę. Jeśli zatem na ulubionej odzieży z jakichś powodów zmagamy się z tłustymi plamami, szczoteczkę lepiej odłożyć na później, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z delikatnymi tkaninami.
  • Usuwanie tłustych plam w pralce automatycznej – w ten sposób liczymy na to, że po wyjęciu z pralki ubranie będzie jak nowe i pozbawione nieestetycznych plam. Jednak najczęściej się to nie sprawdza. Może to wynikać z użycia nieodpowiednich detergentów lub ze złej temperatury wody podczas prania. Tłuste plamy z ubrań w ten sposób niestety nie znikną. Najpierw trzeba wobec nich zastosować skuteczną broń.

Jak usunąć tłuste plamy? Niezawodne domowe sposoby

Domowe sposoby usuwania plam opisywaliśmy już wcześniej, jednak chodziło o usuwanie plam różnego pochodzenia. Na tłuste plamy trzeba mieć specjalne sposoby, bo najczęściej są bardziej oporne i schodzą dużo trudniej. Na szczęście większość środków, które mogą pomóc w pozbyciu się ich, mamy w domu. Zatem: usunięcie tłustych plam – czas start!

Materiały syntetyczne i mąka ziemniaczana

To niezwykłe, ale część środków kuchennych doskonale nadaje się także w pracach czyszcząco-sprzątających. Jednym z nich jest także mąka ziemniaczana. Jeśli próbujesz usunąć tłustą plamę z tkanin syntetycznych, możesz to zrobić z pomocą mąki ziemniaczanej. Wystarczy posypać nią tłustą plamę, a następnie pozostawić tkaninę na kilka minut. Potem namocz ubranie w ciepłej wodzie i delikatnie usuń z niego mąkę. Na koniec trzeba ubranie wyprać w tradycyjny sposób. Po plamie nie powinno być ani śladu!

Świeża tłusta plama i płyn do mycia naczyń

W usunięciu dopiero powstałej tłustej plamy, pomocny może się okazać płyn do mycia naczyń. To specyfik, który generalnie charakteryzuje się właściwościami odtłuszczającymi, więc warto to wykorzystać na tłustej plamie na odzieży. Wystarczy kroplę płynu rozprowadzić po tkaninie miękką gąbką, a potem namoczyć całość w ciepłej wodzie. Powtórzyć czynność, jeśli plama jest nadal widoczna. Po wszystkim oczywiście wyprać ubranie i cieszyć się jego nieskazitelną czystością.

Jak usunąć plamę z pomocą pasty do zębów?

Pasta jest dobrym domowym sposobem na usuwanie tłustych plam, ale trzeba pamiętać, by robić to tylko na białych tkaninach, którym nie grozi odbarwienie. Niewielką ilość pasty należy nanieść na szczoteczkę i delikatnie pocierać do momentu, aż plama zniknie. Po wszystkim brudne miejsce może wyglądać nieestetycznie, więc należy wyprać ubranie i ocenić, czy plama została odpowiednio usunięta.

Jak usunąć plamę papką z sody oczyszczonej?

Jeden z najskuteczniejszych środków do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń, masz w swojej kuchni. Opisaliśmy już mąkę ziemniaczaną, ale jest jeszcze jeden cudowny specyfik: soda oczyszczona. Ma bardzo szerokie zastosowanie: niezastąpiona w domowych porządkach, podczas pieczenia i gotowania, a nawet udrażniania rur. Czarny koń wśród wszystkich domowych specyfików. Z sody oczyszczonej wystarczy wykonać prostą mieszankę z wodą w proporcjach 1:1 i nałożyć ją na tłustą plamę. Po kilkunastu minutach soda powinna wchłonąć tłuszcz z plamy, a po wypraniu miejsce zabrudzenia powinno być całkowicie czyste.

Roztwór spirytusu i sól

Domowe sposoby z użyciem alkoholu trzeba potraktować należycie, bo nie nadają się do wszystkich rodzajów tkanin. Jeśli tkanina nie jest zbyt delikatna, w usuwaniu tłustych plam z ubrań można zastosować roztwór spirytusu i dodać do niego kilka kropel octu lub połączyć z alkoholem roztwór soli (sól 1:4 alkohol). Zabrudzone miejsce należy przetrzeć szczotką. Takie domowe sposoby są nieco bardziej wymagające, ale nie mniej skuteczne, niż soda lub pasta.

Benzyna na plamę? To możliwe!

Benzyna również może być skutecznym sposobem usunięcia tłustych zabrudzeń z ubrań. Jednak trzeba przyznać, że pewnie ostatnim, który wybierzemy, jeśli chcemy czyścić ulubione ubrania, noszone na wyjątkowe okazje. Dlatego wykorzystuje się ten sposób czyszczenia w walce z plamami na ubraniach roboczych. Pod odzież połóż papierowy ręcznik, a następnie pocieraj ubranie benzyną, wykorzystując do tego wacik lub ściereczkę. Następnie wypłucz je dokładnie i wypierz w pralce. Benzyna powinna doskonale poradzić sobie z tłuszczem.

Sprawdzone sposoby usuwania tłuszczu – warto dbać o tkaniny

Każdy świetny sposób na usunięcie tłuszczu z ubrań będzie bardziej skuteczny, jeśli użyjemy go na tkaninach zadbanych i mocnych. Dlatego na każdym etapie używania odzieży, warto o nią dbać. Regularne czyszczenie jest podstawą, ale trzeba też wiedzieć, czego użyć, by tkaniny nie uszkodzić.

Odświeżanie nie zawsze musi się natomiast wiązać z typowym praniem. Proszek, płyny i inne chemiczne detergenty mogą źle wpływać na tkaninę i sprawiać, że z każdym kolejnym praniem staje się coraz słabsza, wypłowiała, a przez to również i brzydsza. A ulubione ubrania chcielibyśmy mieć przy sobie jak najdłużej.

Pomocna z pewnością będzie wówczas parownica. To urządzenie, które wystarczy napełnić jedynie wodą, by doskonale spełniało swoją funkcję i pomagało w utrzymaniu czystych i świeżych ubrań. Używamy go bezdotykowo, zatem nie ma mowy o przetarciach i przypaleniach (jak w przypadku żelazka). Para wodna wnika głęboko we włókna i odświeża je, pozbywając się z materiału zagnieceń i odkształceń. Dzięki temu ubranie pozostaje w pełni czyste, świeże, a tkanina jest chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Parownicę z powodzeniem możesz dołączyć do tych sprzętów, które warto mieć w swoim domu. Jej szerokie zastosowanie sprawi, że wiele domowych obowiązków przestanie być przykrą koniecznością, a stanie się prawdziwą przyjemnością!

Skomentuj ten wpis