Jak dbać o ubrania z tkanin naturalnych

Dbanie o ubrania z tkanin naturalnych

Świadome wybieranie i noszenie ubrań z naturalnych tkanin to najlepszy wybór nie tylko dla naszego ciała i zdrowia, ale również środowiska. Pojawiają się jednak pytania jak pielęgnować włókna pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego; jak je prać, suszyć, prasować i przechowywać. Tych materiałów nie należy się bać, warto się z nimi oswoić!

Ubrania z tkanin naturalnych

Jak czyścić?

Podstawową zasadą przy czyszczeniu ubrań jest czytanie metek, wszytych lub dołączonych do danej rzeczy. Pamiętaj też, aby zawsze segregować pranie kolorystycznie i zwracać uwagę na zalecaną temperaturę prania oraz przy okazji – na wskazówki dotyczące suszenia i prasowania.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji i konserwacji mogą się różnić w zależności od rodzaju włókien. Jeżeli obawiasz się, że tkanina ulegnie skurczeniu lub zacznie oddawać kolor, przed pierwszym praniem namocz ją w lodowatej wodzie. Zanim włożysz ubranie do pralki, przewróć je na lewą stronę.

Przy praniu w pralce wybieraj programy, które są przeznaczone do danej odzieży. Jeśli zdecydujesz się wyprać np. swój ulubiony wełniany sweter w pralce, wybierz program przeznaczony do prania tkanin wełnianych. Nowoczesne pralki mają mnóstwo programów, których po prostu warto używać.

Wskazówka – po całym dniu warto oczyścić ubranie z kurzu i drobnych zabrudzeń. Najlepiej nada się do tego szczotka z naturalnego włosia lub parownica SteaMaster. Ta ostatnia usunie też zapachy oraz zagniecenia. Odzież będzie odświeżona i gotowa do następnego użycia.

Jak suszyć?

Pamiętaj, że nie wszystkie ubrania można suszyć powieszone na suszarce czy w tej bębnowej. Np. wełniane rzeczy kładziemy tylko i wyłącznie na płasko, najlepiej na specjalnie przygotowanym ręczniku. Podobnie bawełniane swetry, oczywiście po uprzednim uformowaniu kształtu! Jeśli je powiesimy, to niestety mogą mocno wyciągnąć się w dół – woda wzmaga ciężar bawełny.

Jak prasować?

Tkaniny naturalne trudno prasuje się przy pomocy tradycyjnego żelazka. Najczęściej wymagane jest położenie dodatkowej szmatki na górę ubrania, tak, by wygładzanie było pewne. Najlepiej prasować je parownicą! Jest ona w 100% bezpieczna dla naturalnych tkanin, nie musimy obawiać się o ich przypalenie czy nabłyszczenie. Często czytamy, że bawełnę czy len warto prasować lekko wilgotne. Gorąca para wydobywająca się z prasowacza parowego SteaMaster zwilży materiał i wygładzi wszelkie zagniecenia.

Jak przechowywać?

W pielęgnacji materiałów naturalnych ważną kwestią jest przechowywanie. Ważne zasady: wełniane swetry trzymamy zawsze na półce, nigdy nie na wieszaku! Podobnie swetry z bawełny – w przeciwnym razie wieszak spowoduje wypchanie ramion, a ubranie zacznie się wyciągać. Ale np. bawełniane t-shirty, z uwagi na możliwość zagnieceń, idealnie jest wieszać na wieszaku. Sukienki z wiskozy czy jedwabiu również!

MODEL EM-303

Ubrania z bawełny

Bawełna jest jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych. To nie tylko tkanina, ale także nazwa rośliny, z której ten materiał jest wytwarzany. Bowiem powstaje on z włókien, które otaczają nasiona owocu rośliny. Nie jest ona trudna w pielęgnacji, ale warto stosować kilka ważnych wskazówek.

Bawełniane rzeczy można prać zarówno w pralce, jak też ręcznie. Przy białej bawełnie możemy pozwolić sobie na pranie nawet w 90 stopniach. Warto wiedzieć  że tkanina ta jest odporna na gotowanie. Dlatego tak często jest stosowana w produkcji ręczników, pościeli czy ubranek dla dzieci. Aby zachować kolor w codziennych kolorowych rzeczach, najlepiej prać je w temperaturze nie wyższej niż 40-60 stopni. Pamiętaj, że zimna woda pozwoli zachować barwę.

MODEL EM-02

Odzież lniana

Len to naturalne włókno łykowe, otrzymywane z rośliny o tej samej nazwie. Powstaje z łodygi wyciągniętej razem z korzeniem, aby jak najlepiej zachować jej naturalną długość. W produkcji oddziela się nasiona od łodygi, następnie moczy się je w wodzie, żeby oddzielić sklejone włókna. To prosta w pielęgnacji tkanina. Jest bardzo wdzięcznym materiałem – latem przyjemnie chłodzi, zimą otula i pomaga w utrzymaniu ciepła. Lista magicznych właściwości lnu wydaje się nie mieć końca: naturalny i przyjazny dla naszej skóry, antyalergiczny, trwały i biodegradowalny, jego wytwarzanie przebiega w zrównoważonym ekologicznie procesie; nie elektryzuje się, jest antybakteryjny i przewiewny. To naprawdę wyjątkowa tkanina – z jednej strony gniecie się jak żadna inna, a z drugiej jest szlachetna niczym jedwab.

Len uwielbia pranie! Możemy prać go w pralce, ale pod warunkiem zastosowania przy tym delikatnych środków piorących i temperatury 30 stopni. Nie stosujmy silnych detergentów ani rozjaśniaczy i pod żadnym pozorem nie używajmy wybielacza. Użyjmy delikatnych proszków, które nie osłabią i nie odbarwią tkaniny.

Pierzmy len bez innych tkanin i nie łączmy białych tkanin z tymi kolorowymi. Jeśli wkładamy do pralki tzw. produkty pościelowe, odwróćmy je na lewą stronę i zapnijmy guziki. Pamiętaj, że lniane tekstylia nie mogą zbyt mocno ściśnięte w procesie prania. Ciasne umieszczenie w bębnie lub wykręcanie, mocne tarcie i wyżymanie to najkrótsza droga do uzyskania niechcianych trwałych odkształceń. Wirowanie ogranicz do minimum (400 obrotów na minutę) lub zupełnie z niego zrezygnuj – mechaniczne wirowanie na wysokich obrotach może spowodować nieodwracalne uszkodzenia i zagniecenia.

MODEL BG-04

Wełniane swetry

Wełna jest pozyskiwana z sierści owiec i jagniąt. Można ją także pozyskać z innych zwierząt: lam, kóz, królików, alpak czy nawet wielbłądów. To jeden z najtrudniejszych w pielęgnacji materiałów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie oczyścić wełniane ubranie.

  • Pierz wełnę ręcznie, w letniej wodzie. Pamiętajmy, że wełna nie lubi zmian temperatur – pierzemy i płuczemy w podobnej temperaturze.
  • Wełna nie lubi tarcia i mocnych detergentów! Mogą one spowodować sfilcowanie się tkaniny. Najlepiej postawić na delikatne naturalne środki piorące.
  • Po wypłukaniu, aby pozbyć się nadmiaru wody, najlepiej zachować ostrożność, tak jak w przypadku np. jedwabiu. Należy rozłożyć np. sweter na ręczniku i delikatnie zwinąć go w rulon, by odsączyć wodę.
  • Wełniane ubranie możesz też uprać w pralce. Warto zaufać nowoczesnym pralkom oraz programom do prania wełny. Możemy być spokojni o temperaturę wody oraz delikatne obchodzenie się z tym materiałem.

Pranie garderoby z wełny czy kaszmiru powinno odbywać się rzadko. Na co dzień odświeżaj wełnę przy pomocy parownicy SteaMaster. Usunie ona bakterie, roztocza, zniweluje zapach i nada formę prasowanemu ubraniu.

Im szlachetniejsza wełna, tym bardziej zalecane prasowanie tylko i wyłącznie przy pomocy pary. Stacjonarne streamery wyposażowane są w końcówki ze szczotką, którą nakładamy na dyszę prasownicy. Prasując ubranie, dodazotow je czeszemy. Jeśli jednak chcesz prasować z użyciem żelazka i deski, to uważaj na szwy – istnieje ryzyko ich wyświęcenia! Wełniane spodnie i sukienki najlepiej prasować przez szmatkę.

Wełniane swetry nosimy głównie jesienią i zimą, zatem do ich odświeżenia, oprócz gorącej pary, możemy użyć także mrozu. Wystawiamy je na balkon na około godzinę (nigdy na słońce!). To świetny sposób na szybkie odświeżenie mięsistych swetrów czy płaszczy.

MODEL EM-202

Jedwabne ubrania

Jedwab pozyskuje się z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego. Kokony zanurza się w gorącej wodzie, znajduje koniec każdej nici jedwabnej, a następnie zawija się na szpulkę. Z jednego kokonu można otrzymać około 1,6 km cienkiej nici. Uznawany jest za materiał ekskluzywny, jest delikatny w dotyku i ma piękny połysk. Niestety jest trudny w codziennej pielęgnacji. Bowiem tkaniny nie wolno: zanurzać w gorącej wodzie, długo namaczać, czyścić silnymi środkami chemicznymi. Jedwabnych ubrań nie należy też prać w pralce! Nawet jeśli wybierzemy delikatny program, ryzykujemy uszkodzeniem materiału.

W przypadku jedwabiu zalecane jest tylko pranie chemiczne. Jeżeli jednak nie mamy możliwości skorzystania z tej usługi, możemy bardzo ostrożnie wyprać go samodzielnie. Możemy wykorzystać pranie ręczne w wodzie o temperaturze maksymalnej 30 stopni. Jak to zrobić?

  • Nalewamy do miski odpowiednią ilość chłodnej wody i dodajemy delikatny środek do pielęgnacji jedwabiu.
  • Delikatnie namaczamy element garderoby i ugniatamy. Bardzo ważne – nie pocieramy materiału, ponieważ możemy trwale uszkodzić tkaninę!
  • W przypadku większych zabrudzeń, możemy zostawić ubranie na 15-20 minut. Jeżeli plama jest dalej widoczna, wlejmy na nią użyty wcześniej środek do prania i delikatnie wmasowujemy go palcami.
  • Następnie wymieniamy wodę na czystą i dokładnie płuczemy.
  • Rozkładamy ubranie na ręczniku i zwijamy w rulon, odsączając wodę. Jedwabnych rzeczy nie możemy wykręcać!

MODEL EM-303

Materiały z wiskozy

Wiskoza powstaje z chemicznej obróbki celulozy, która jest pozyskiwana z różnych rodzajów drzew – najczęściej iglastych. Zalicza się ją do włókien pochodzenia roślinnego, takich jak len, bawełna, jedwab, ale także do chemicznych, które dzielimy na sztuczne, jak poliester, poliamid oraz syntetycznych.

Materiał nie wymaga specjalnego traktowania podczas prania – wystarczy pralkę ustawić na temperaturę 40 lub 60 stopni i dodać ulubionych detergentów. Pamiętaj jednak, że pranie wiskozy, podobnie jak jedwabiu, wymaga zastosowania łagodnych środków piorących. Ale wiskozę najlepiej prać ręcznie w niskiej temperaturze. W wyższej temperaturze, włókna wiskozowe mogą się skurczyć. Pamiętajmy także, żeby nie suszyć jej w suszarce oraz nie czyścić chemicznie. Przed przystąpieniem do prania sprawdźmy informacje na metce.

Do wad wiskozy zalicza się jej podatność na odkształcenia, przez co ubrania wymagają prasowania. Zadanie to możemy sobie ułatwić, odpowiednio rozwieszając materiał po praniu, a następnie używając prasowacza parowego SteaMaster. Koniecznie powieśmy ubranie na wieszaku.

Skomentuj ten wpis