Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny. Podpowiadamy

Od prania zazwyczaj oczekujemy najwyższego stopnia higieny oraz miłego zapachu świeżości. Wybieramy odpowiedni program, następnie proszek i dolewamy płyn do płukania. Finalny efekt nas jednak nie zadowala albo nawet sprawia, że ubrania po wyjęciu z pralki lub po całkowitym wysuszeniu mają zapach stęchlizny? Jakie są zatem przyczyny tego przykrego zapachu prania i jak się go pozbyć domowymi sposobami lub przy użyciu urządzeń, które już mamy? Przeczytaj ten post!

MODEL BW-03

Nieprzyjemny zapach po praniu. Dlaczego pranie nie pachnie i jakie mogą być tego przyczyny?

Zazwyczaj problem pojawiającego się zapachu stęchlizny po praniu jest spowodowany niewłaściwą konserwacją pralki. Jeśli nie dbasz o nią dobrze i nie czyścisz jej w miarę regularnie, nagromadzone we wnętrzu bakterie oraz zanieczyszczenia mogą wpływać na skuteczność prania i przykry zapach. To urządzenie ma sprawiać, że odzież będzie świeża, czysta i pachnąca, dlatego samo musi być bardzo zadbane. Istotne jest kontrolowanie wnętrza oraz najważniejszych części pralki, m.in. uszczelki, pojemnika na proszek czy płyn oraz filtra.

Ale nawet regularne czyszczenie wnętrza pralki może nie wystarczyć, jeśli na co dzień sam bęben nie będzie miał dostępu do świeżego powietrza. W zamkniętej pralce panują warunki idealne do rozwoju pleśni i grzybów, które przyczyniają się do powstania zapachu stęchlizny. Dlatego po zakończeniu prania nie zamykaj drzwiczek i pozwól na wietrzenie! Unikaj też pozostawiania wypranego prania w pralce po zakończeniu cyklu. W sytuacji, gdy nie masz czasu, by natychmiast je rozwiesić na suszarce, otwórz chociaż drzwi pralki. Pamiętaj też, że rzeczom, które wirują w bębnie pralki, nie służy ścisk. Nieświeży zapach może pojawić się przez zbyt duży wsad – pranie nie zostanie wówczas dostatecznie oczyszczone.

Zapach stęchlizny bardzo często dotyczy również przemoczonej odzieży, szczególnie, gdy nie zostanie ona do końca osuszona lub od razu uprana. Duża wilgoć i pot powodują, że odzież przesiąka bardzo przykrym zapachem, który ciężko usunąć.

Sposoby na usunięcie zapachu stęchlizny z ubrań

Regularnie czyść pralkę, używaj dobrej jakości detergentów w odpowiednich ilościach i przechowuj odzież oraz tekstylia w suchych miejscach – to podstawowe zasady, które przeczytasz w każdym poradniku!

Użyj olejku sosnowego

W pierwszej kolejności śmierdzącą część garderoby wypierz tradycyjnie, używając tych samych produktów, co zazwyczaj. Jeżeli mimo to brzydki zapach nadal będzie się utrzymywać, skutecznym sposobem może okazać się użycie do prania olejku sosnowego. Wystarczy dodać jedynie kilka kropli, które odświeżą materiały. Olejek jest bezpieczny dla skóry i zdrowia.

Wyprasuj tkaniny żelazkiem z użyciem gorącej pary

Dobrym sposobem na to, jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań, jest ich wyparzanie. Większości materiałów nie wypierzemy w wysokiej temperaturze, ale możemy odświeżyć przy pomocy gorącej pary.

Prasowacze parowe SteaMaster to urządzenia, które generują parę, przy pomocy której jesteś w stanie nie tylko skutecznie pozbyć się zagnieceń, ale też odświeżyć materiał, usuwając przy tym wszystkie przykre zapachy. Co więcej, parownice usuwają również bakterie i roztocza, skutecznie czyszcząc materiał. Para osiąga temperaturę nawet do 115 stopni Celsjusza (model BW-03).

Proces odświeżania prania i neutralizowania zapachu stęchlizny przy pomocy steamera jest niezwykle prosty. Wystarczy nagrzać urządzenie, przyłożyć dyszę do materiału i przesuwać z nią góry na dół. Parowana rzecz w mgnieniu oka straci swój zapach, dodatkowo pozostanie gładka i odświeżona.

Parownica SteaMaster znakomicie sprawdzi się również do klasycznego prasowania w poziomie. Dzięki silnemu wyrzutowi pary poradzi sobie nawet z odświeżeniem tkaniny złożonej na kilka warstw czy grubej, np. jeans, len. Ale przy tym pozostaje też idealnym urządzeniem dla delikatnych materiałów czy tych z licznymi zdobieniami czy naszyciami.

MODEL EM-303

Wymocz we wrzątku

Na odświeżanie tkanin bardzo dobrze działa wysoka temperatura. Jeśli nie masz w domu parownicy, możesz wykorzystać wrzącą wodę i zalać nią w misce swoje rzeczy – będą to jednak bardziej ręczniki czy pościel, rzadziej odzież. Po kilku minutach odlej wodę i wypierz tkaniny w pralce. Pamiętaj, że sposób ten nie sprawdzi się w przypadku delikatnych materiałów, dla których gorąca woda jest po prostu niebezpieczna.

Dokładne susz tkaniny

Suszenie odzieży na słońcu pomaga zabijać niektóre bakterie, które odpowiadają za brzydkie zapachy. Sposób ten to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak się pozbyć zapachu stęchlizny z ubrań zrobionych przede wszystkim z bawełny lub wełny. Ale warto pamiętać, że długotrwałe suszenie tkanin na pełnym słońcu może sprawiać, że będą one blaknąć. Wysuszenie w suszarce to również sposób na pozbycie się stęchlizny z ubrań. Sprawdź na metce, czy dana rzecz nadaje się do tego typu urządzenia!

Włóż ubrania do zamrażarki

Dla pleśni i grzybów zabójcza jest nie tylko bardzo wysoka temperatura, ale również ta poniżej zera. Niskie temperatury neutralizują nieprzyjemne zapachy! Jeśli zapach stęchlizny dotyczy niewielkiej ilości prania, można je umieścić w zamrażarce na kilka godzin. Po zamrożeniu powinny nie wydzielać już brzydkich zapachów.

Wykorzystaj sodę lub ocet

Specyfikiem, jaki możesz dodać do prania, aby pozbyć się pleśni i nieprzyjemnego zapachu, jest soda oczyszczona. To proszek, który ma w domu niemal każdy! Wyróżnia się on wszechstronnym zastosowaniem i wielokrotnie na tym blogu pisaliśmy o jego magicznych właściwościach. Jedną z nich jest właśnie usuwanie woni stęchlizny z tkanin.

Jak użyć sody? Dodaj ją do dozownika na proszek i włącz cykl prania z wysoką temperaturą. Po praniu odzież, pościel czy ręczniki będą odświeżone, a ich zapach powinien zostać zneutralizowany.

Ocet to kolejny domowy środek na walkę z różnymi zabrudzeniami. Do miski z ciepłą wodą wlewamy jedną szklankę octu, a następnie pozostawiamy w niej rzecz na kilka godzin. Po tym czasie dokładnie je suszymy. Ocet możemy wykorzystać również podczas prania w pralce. Pamiętaj natomiast, że nigdy nie używamy octu balsamicznego. Chyba, że chcemy zabarwić materiał na lekko brązowy kolor?

MODEL EM-202

Jak zapobiegać powstawaniu zapachu stęchlizny na ubraniach?

Można zapobiec tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu na ubraniach i utrzymać je w świeżości. Tylko jak to zrobić? 

Po pierwsze na pewno warto zadbać o prawidłowe przechowywanie odzieży. Odzież należy trzymać w bardzo suchych miejscach. Wilgotne pomieszczenia, jak np. łazienka czy kuchnia, to idealne środowisko do rozwoju pleśni, a co za tym idzie powstania charakterystycznego zapachu stęchlizny.

Kolejna kwestia dotyczy wysuszenia odzieży. Oczywiście w miarę możliwości, ale warto osuszać ubrania na słońcu. Dzięki temu, nie będą się elektryzować, a do tego będą świeżo pachnieć. 

Nie pozbędziesz się smrodu stęchlizny, jeśli nie zadbasz odpowiednio o swoją pralkę. W każdym urządzeniu zbierają się resztki detergentów czy innego rodzaju zanieczyszczenia. Nie zaszkodzi, a na pewno pomoże, raz na jakiś czas, wlać do pralki trochę octu i uruchomić puste pranie w wysokiej temperaturze. Taki zabieg pomoże skutecznie oczyścić pralkę z zanieczyszczeń i pozwoli uchronić się przed ubraniami pachnącymi stęchlizną.

Skomentuj ten wpis