Jak prać i prasować poliamid

Niewiele osób wie, że poliamid to materiał, który jest najczęściej stosowany przy produkcji pończoch, ubrań sportowych (np. kostiumy kąpielowe) oraz odzieży wierzchniej (np. kurtki przeciwdeszczowe). Można spotkać go również w tiulowych spódnicach czy kocach. Dodany do innych materiałów, na przykład bawełny, może poprawić właściwości codziennych ubrań.

Zastosowanie poliamidu

Włókna syntetyczne, m.in. poliamidowe uzyskuje się w wyniku przetwarzania ropy naftowej, gazu ziemnego czy węgla. Zaletą poliamidów jest ich elastyczność, lekkość i odporność na rozciąganie. Nie absorbują wody, jak np. bawełna czy inne naturalne tkaniny. Często łączy się je z innymi materiałami, aby poprawić ich właściwości i komfort noszenia. Materiały poliamidowe są niesamowicie wytrzymałe, odporne na zabrudzenia, łatwe w pielęgnacji, nie odkształcają się i naprawdę ciężko je uszkodzić. Dlatego tak chętnie wykorzystywane są do produkcji np. odzieży sportowej, gdzie w zasadzie te wszystkie właściwości mają ogromne znaczenie. Swoje zastosowanie poliamid znajduje także w produkcji zasłon, firan, koców czy poszewek.

Czym różni się poliamid od poliestru?

Poliamid i poliester to polimery, czyli sztuczne substancje złożone z długich molekularnych łańcuchów. Cząsteczki w poliamidach są związane za pomocą połączeń amidowych, natomiast w poliestrze – estrowych. Oba rodzaje materiałów są dość odporne na działanie wody. Z kolei poliester jest lżejszy i się nie mechaci. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne – poliamid się rozciąga, a poliester nie. Poliamid zazwyczaj jest mniej skłonny do zagnieceń niż poliester, ale jednocześnie bardziej wrażliwy na światło słoneczne i podatny na odbarwienia. Na przykład tradycyjnym żelazkiem powinien być prasowany bardzo ostrożnie, w niskiej temperaturze (około 100 stopni) i koniecznie przez bawełnianą ściereczkę! W żadnym wypadku nie wolno prasować poliamidu w zbyt wysokiej temperaturze – to go zniszczy.

Nylon – co to za materiał?

Nylon to jest 100% poliamid, a nawet jeden z jego pierwszych rodzajów. Jest lekki, gęsty, oraz szybko schnie. Dodatkowo jest przyjemny w dotyku, ale z kolei rozciąga się, gdy jest mokry. W odróżnieniu od innej popularnej sztucznej tkaniny – poliestru – nylon jest bardzo elastyczny i trochę lepiej oddycha. Nadal jednak jest pod tym względem gorszy od naturalnych tkanin np. bawełny czy jedwabiu. Słabiej chłonie wodę, więc wilgoć w większości pozostaje przy ciele lub na powierzchni ubrania. Nylon jest materiałem trwałym, trzymającym kolor i formę. Niestety intensywnie elektryzuje się, jest łatwopalny i może się mechacić. Może być wykorzystany jako dodatek do włókien naturalnych. Dodany do nich zdecydowanie zwiększa ich trwałość.

Jak prać ubrania wykonane z poliamidu?

Warto wiedzieć co oznaczają symbole umieszczone na metkach ubrań, kiedy rozpoczynamy ich pranie i prasowanie. Podstawowa wskazówka – przed praniem i prasowaniem poliamidowych ubrań lub produktów koniecznie zapoznaj się z metkami! Codzienne ubrania z można prać w pralce. Jak to zrobić? Przede wszystkim opróżnij kieszenie, zapnij guziki, zasuń suwaki oraz najlepiej – odwróć rzecz na lewą stronę. Jeśli widzisz mocne plamy, spróbuj zaprać je przed wrzuceniem do pralki. Następnie wybierz program: delikatne pranie, pranie ręczne lub delikatne pranie syntetyczne.

Środki do prania

W zależności o modelu pralki wybierz opcję bezpiecznego prania. Wlej środek piorący, unikaj jednak silnych detergentów. Należy stosować delikatny środek, np. jak do prania jedwabiu. Świetnie sprawdzi się również delikatne mydło. Płukanie poliestrów należy wykonywać w zimnej wodzie, a optymalna prędkość wirowania to około 800 obrotów. Po czyszczeniu potrząśnij ubraniem, uwalniając go od nadmiaru wody, wyprostuj i powieś na wieszaku. I ostatnia wskazówka: ubranie z poliamidu możesz suszyć w suszarce bębnowej, najlepiej w trybie do tkanin syntetycznych. Jeśli obawiasz się prania w domu, możesz zanieść rzeczy, szczególnie tę wierzchnią, jak kurtki czy kamizelki, do pralni chemicznej. Pamiętaj, że zabronione jest czyszczenie na sucho, wybielanie i usuwanie plam za pomocą rozpuszczalników.

Prasowanie poliamidu

Zastanawiasz się, jak prasować różne rodzaje tkanin? Na pewno nie warto tego robić na oko. Zanim sięgniesz po żelazko, sprawdź najpierw wytyczne na metce wewnętrznej. Dzięki temu dowiesz się, jak zadbać o konkretne rodzaje materiałów bez uszkodzenia ich. Jak prasować tkaniny poliamidowe?

Temperatura prasowania zależy nie tylko od odmiany tkanin poliamidowych, ale i od spotu czy domieszek innych tkanin. Zazwyczaj zaleca się prasowanie na tzw. jednej kropce lub w temperaturze 60-90 stopni Celsjusza. Nowocześniejsze żelazka mają programy typu: poliakryl, poliamid, octan.

Warto pamiętać, że poliamidów nie można prasować bezpośrednio stopą żelazka. Najlepiej do prasowania wykorzystać bawełnianą ściereczkę – w przypadku żelazka tradycyjnego. Zwróć uwagę, że poliamid to materiał łatwopalny! Aby nie zniszczyć kurtek lub ubrań sportowych warto prasować przez ściereczkę, dla bezpieczeństwa na lewej stronie.

Prasowanie z użyciem pary

Poliamid najlepiej prasować w pozycji pionowej generatorem pary SteaMaster. W tym celu należy dyszę parownicy przybliżyć do materiału na niewielką odległość (około 2 cm), bez dotykania materiału, i kierować wyrzut pary z góry do dołu. SteaMaster ma wbudowany wieszak (w modelach EM-101, EM-202, EM-303), na którym wygodnie powiesisz prasowane ubranie. Jeśli zagniecenia nie będą się rozprostowywać, należy naciągąć delikatnie tkaninę i dotykając bezpośrednio ubrania, przejeżdżać dyszą po materiale. Dobre efekty daje też prasowanie od wewnętrznej strony ubrania, np. przy prasowaniu poliamidowych koszulek.

EM-303

Prasowanie generatorem pary SteaMaster ubrań wykonanych z poliamidów jest bardzo łatwe. Wystarczy, że tkaninę przeciągniesz kilka razy gorącą parą! Nie tylko wygładzi ona materiał, ale także go odświeży, zdezynfekuje oraz zniweluje wszelkie zapachy. Odzież wierzchnią, której nie pierzemy zbyt często w pralce, warto odświeżać kilka razy w tygodniu, nawet po każdym wyjściu. Szczególnie kiedy korzystamy z miejsc publicznych, np. komunikacji. Kurtki będą nie tylko świeże, ale przede wszystkim zdezynfekowanie. Para usuwa 100% bakterii i wirusów.

BW-03

Parownice stacjonarne są urządzeniami, które doskonale radzą sobie z odświeżaniem i wygładzaniem ubrań. Z większymi zagnieceniami również sobie poradzą! Musisz pamiętać tylko, by przy wyborze odpowiedniego modelu prasowacza, zwrócić uwagę na wysoką moc i wyrzut pary. Te 2 parametry muszą być odpowiednio wysokie, by steamer prasował mocniejsze zagniecenia. W ofercie SteaMaster na szczególne wyróżnienie zasługują modele BW-03 oraz BG-04. To najnowocześniejsze prasowacze na rynku! W ofercie SteaMaster znajdziesz także mini parownicę, którą możesz zabrać w podróż. To idealny sprzęt do prasowania czy odświeżania poliamidowych rzeczy podczas wakacji. Ten kompaktowy sprzęt mieści się w każdej walizce.

EM-02

Przeczytaj także: https://www.steamaster.pl/blog/poliester-pranie-suszenie-i-prasowanie/.

Skomentuj ten wpis