Jak prasować żelazkiem parowym

Prasowanie należy do jednych z najmniej lubianych prac domowych. Wiele osób nie radzi sobie z tą czynnością, dlatego rzadko korzysta z żelazka. Ale prasowanie może być znacznie szybsze i łatwiejsze. Sprawdź żelazko parowe i przekonaj się sam! To innowacyjne urządzenie, które już odmieniło oblicze prasowania.

Ułatw sobie życie

Prasowanie parą jest coraz chętniej stosowane w domach i trudno nie docenić licznych zalet tej metody. Stwarza wiele korzyści, których zdecydowanie brakuje przy prasowaniu tradycyjnym żelazkiem. Parownica to urządzenie wielofunkcyjne do prasowania ubrań, odświeżania okryć wierzchnich czy dezynfekowania materiałowych powierzchni. Samo prasowanie parownicą jest niezwykle szybkie, wygodne i dużo bardziej bezpieczne dla różnych rodzajów tkanin. Nie ma ryzyka ani przypalenia ani nabłyszczenia materiału. Para wodna opiekuje się ubraniami, nie niszczy ich. Do prasowania nie potrzebujemy deski! Wystarczy powiesić rzecz na wieszaku steamera i przeciągać parą po materiale.

Steamer czy żelazko

Używanie parownicy do ubrań to dla wielu z nas coś zupełnie nowego. Nie ma co ukrywać, ten sprzęt różni się od zwykłych żelazek. By skutecznie prasować parownicą, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach i stosować się do instrukcji SteaMaster. Zatem jak prasować żelazkiem parowym efektywnie?

Prawidłowe prasowanie żelazkiem parowym w pozycji pionowej wiąże się z poznaniem kilku zasad. W gruncie rzeczy są proste, ale musisz je znać. Odpowiednią wiedzę uzyskasz, czytając poniższy zestaw praktycznych porad. Na szczęście nie jest to skomplikowane zadanie!

Jak 5x szybciej prasować ubrania?

Ze SteaMaster! Żelazko parowe SteaMaster to innowacyjny generator pary do prasowania ubrań. Prasuje średnio 5 razy szybciej niż tradycyjne żelazko. Prasujemy w pionie, bez przekładania ubrania i tworzenia dodatkowych zagnieceń.

Zatem jak prasować żelazkiem parowym?

Jeśli masz żelazko parowe w swoim domu, wiesz, że te urządzenia korzystają z zaawansowanych technologii oraz są bardzo proste w obsłudze. Ich uruchomienie i użytkowanie ogranicza się zazwyczaj do dwóch etapów – wlania wody do odpowiedniego zbiornika oraz włączenia. Oczywiście zawsze przed prasowaniem należy sprawdzić oznaczenia na metce – niektóre materiały mogą wymagać ostrożnego traktowania.

Na początku należy napełnić zbiornik parownicy do ubrań wodą w odpowiedniej ilości. Najlepiej używać wody destylowanej (nie z kranu!) – znacznie wydłuży ona żywotność urządzenia oraz pozwoli utrzymać go w czystości. Następnie włóż ponownie pojemnik z wodą do sprzętu i podłącz go do prądu. Jako, że steamerem głównie prasuje się w pozycji pionowej należy powiesić ubranie na wbudowanym wieszaku (EM-101, EM-202, EM-303, J-01) lub stojaku. Dwa modele prasowaczy są wyposażone w zintegrowany stojak z wieszakiem (BW-03 czy BG-04) – wówczas rzecz wieszamy na swoim wieszaku. To nieco większe urządzenie – BG-04 – ma również odłączaną deskę, dzięki której możesz doprasować mocne zagniecenia. Ustaw żelazko parowe do swoich potrzeb. Wybierz moc i poziom pary do prasowego materiału. Steamery mają różny stopień wyrzutu pary – do delikatnych tkanin możesz zastosować nieco mniejszy. W przypadku niektórych rzeczy (np. jeansu) konieczne jest nastawienie maksymalnej mocy.

Prasowacz Parowy EM-303

Poczekaj na nagrzanie się urządzenia. Prasowanie parą rozpoczynamy, kiedy urządzenie uzyska odpowiednią temperaturę. Średnio nagrzewa się w 45 sekund. Po upływie czasu zaprogramowanego indywidualnie dla każdego modelu SteaMaster, urządzenie sygnalizuje gotowość do pracy, czyli uwalniania pary wodnej przez otwory w dyszy.

Do prasowania parą przyda się specjalna rękawica (https://www.steamaster.pl/produkty/rekawica-ochronna-do-prasowania/), która ochroni dłoń przed ewentualnym oparzeniem oraz ułatwi prasowanie.

Prasowacz Parowy J-01

Efektywne prasowanie parą

By efektywnie wygładzić ubranie, należy dokładnie naciągnąć tkaninę, a drugą ręką przeciągać dyszą steamera po tkaninie pionowymi ruchami, z góry do dołu. Naprężony materiał prasuje się znacznie łatwiej, skuteczniej usuwa się też widoczne na nim zagniecenia. Pamiętaj, że dysza powinna dotykać bezpośrednio prasowanego materiału. Para bardzo głęboko wchodzi w warstwy włókien w ubraniach, rozluźnia je. To powoduje rozprostowywanie wszystkich zagnieceń.

Po skończonym prasowaniu ubranie jest lekko wilgotne. Należy zatem poczekać kilka minut zanim wyschnie. Więcej informacji znajdziesz instrukcji obsługi dołączonej do każdego żelazka parowego. Jak widać, sam proces nie jest trudny.

Prasowanie w poziomie

Żelazkiem parowym SteaMaster możesz prasować także w pozycji poziomej. Bezpiecznie modelami BW-03 oraz BG-04. Jeśli prasujesz pozostałymi stacjonarnymi modelami, pamiętaj, aby przewód dostarczający parę był zawsze wyprostowany, inaczej para będzie cofała się do urządzenia.

Profesjonalny prasowacz parowy BW-03

Co można prasować żelazkiem parowym?

Za pomocą parowego żelazka szybko i skutecznie wyprasujesz całą swoją garderobę. Pozbędziesz się zagnieceń ze spodni, koszul, bluz, t-shirtów, spódnic i innych elementów garderoby. Żelazko parowe jest bezpieczne dla wszystkich tkanin! Za sprawą pary możesz prasować nie tylko w pionowo, ale także w poziomie, np. obleczone poszewki. To również dobre rozwiązanie do obrusów, położonych już na stole. W pionie natomiast łatwo usuniesz zagniecenia z firanek czy zasłonek. Żelazko jest też świetnym rozwiązaniem do prasowania ręczników. Przy okazji ręczniki również się wyparzą! Ponadto mocny strumień pary pozwoli Ci na odświeżenie płaszcza i innych ubrań z dłuższym włosiem. Na dyszę steamera nałóż końcówkę ze szczotką. Jest ona przeznaczona do prasowania i dezynfekowania również mebli tapicerowanych czy nawet zabawek. Pozbędziesz się bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów. Co więcej, parownica dzięki swojej poręcznej budowie jest bardzo skuteczna w odświeżaniu małych ubranek dziecięcych.

Zalety prasowania parą

Często pytacie czy parownice są rzeczywiście lepsze od tradycyjnych żelazek. Oto ich zalety.

Prasowacze parowe sprawiają, że czynność prasowania nawet tak podatnych na zagniecenia tkanin jak len nie sprawia problemów i w krótkim czasie przynosi satysfakcjonujące efekty. Prasowanie żelazkiem parowym dodatkowo ułatwia system gwarantujący właściwe i wydajne nawilżanie rzeczy. Prasowanie jest zatem szybsze i łatwiejsze! Dzięki parownicy w łatwy sposób uda Ci się wyprasować koszule. Strumień przedostaje się między włóknami, rozluźniając je i niweluje zagniecenia. Cały proces jest szybszy i przyjemniejszy.

Idealne prasowanie zasłon, firan i pościeli

Duże zasłony i firany niewygodnie się wygładza na desce do prasowania. Problemów tych można uniknąć, stosując nowoczesne żelazko z generatorem pary SteaMaster. Prasowaczem parowym bardzo łatwo wygładzić niedoskonałości na firankach i zasłonach już wiszących w oknie. Jeśli widzisz, że firanka delikatnie wymaga prasowania użyj mini parownicy EM-02. Natomiast pościel wyprasuj stacjonarnym steamerem w poziomie, już obleczoną i położoną na łóżku.

Delikatne materiały

Nie musisz martwić się o temperaturę prasowania! Steamer osiąga prawie 100 stopni i jest bezpieczny dla Twoich ubrań. Nie obawiaj się o przypalenia odzieży z jedwabiu, cieniutkiej bawełny czy wiskozy. Możesz prasować też wełnę czy kaszmir. Delikatne tkaniny nie musisz prasować przez bawełnianą ściereczkę. Czynności prasowania towarzyszy zwykle obawa zniszczenia ulubionej apaszki czy eleganckiej tiulowej sukienki. SteaMaster zadba o delikatne materiały. Żelazkiem parowym również materiały z nadrukami oraz naszytymi aplikacjami nie musisz prasować na lewej stronie.

Odświeżona odzież

Kolejnym atutem jest to, że para wodna nie tylko wygładza zagniecenia na ubraniu, lecz także pozwala na szybkie odświeżenie oraz pozbycie się niechcianych zapachów. Gorąca para wodna niweluje drobnoustroje oraz pozostałości środków czyszczących. Dzięki temu metoda prasowania parą jest idealna dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze.

Wiele osób docenia, że parownice nie zajmują dużo miejsca. Są kompaktowe, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w niewielkim mieszkaniu lub podróży (model EM-02).

Mini prasowacz parowy EM-02

Jaki sprzęt wybrać do prasowania parą?

Prasowanie żelazkami parowymi nie ogranicza się już do pralni. Obecnie rozwiązanie prasowania parą jest popularne również w domach. Ta metoda niedługo zastąpi tradycyjne żelazko! Przy wyborze swojej parownicy zwróć uwagę na moc i wyrzut pary, powinny być jak największe, by prasowanie przyniosło szybkie efekty. Przygotowaliśmy krótki przewodnik i wskazówki dotyczące, jaką parownicę wybrać do domu: https://www.steamaster.pl/blog/jaka-parownice-wybrac-do-prasowania-w-domu/.

Jeśli potrzebujesz pomocy napisz lub zadzwoń do nas!

Sprawdź więcej naszych produktów z kategorii: prasowacze parowe dla domu, mini prasowaczeprasowacze parowe dla firm.

Skomentuj ten wpis